Reportáže

Stajňa Strnisko má zásluhou Abelly aj druhú klasiku

Dva týždne po klasickom úspechu Free Folie v Oaks sa žlto-modrý dres stajne Strnisko naplno zaskvel aj v Slovenskom St. Leger, a to zásluhou ďalšej triedovej kobyly Abelly. Tá sa tak rehabilitovala za neúspech v „derby kobýl“ a potvrdila, že bronz z derby nebol žiadnou náhodnou zhodou okolností. Kým vďaka Free Folie sa tešila centrála Jaroslava Línka, Abellu v tesnom susedstve starohájskej dráhy trénuje Marián Štangel, pre ktorého išlo o premiérové klasické víťazstvo v kariére.

Strieborný Royal Catatumbo nevydržal, ale porazil favorita

Keď hnedka Abella (7,2:1) pretínala pomyselnú cieľovú pásku posledných a najdlhších klasických dostihov sezóny, Slovenského St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €), medzi divákmi to zašumelo nadšením. A to aj napriek tomu, že zverenkyňa Mariána Štangela nepatrila medzi najväčších favoritov. Predviedla totiž ukážkové zrýchlenie a finiš z kategórie ukážkových. Na druhé miesto odkázala Royal Catatumba (5:1), ktorý sa hneď po štarte chopil tempa. Za ním sa takmer do jednej línie usadili jediný domáci odchovanec na štarte Yukatan (4,2:1) a outsider Sir Westminster (25,2:1). Džokej Radek Koplík držal reprezentanta stajne Vimar na čele s miestami až štvordĺžkovým náskokom, väčšinou však nechal medzi zverencom Zuzany Kubovičovej a zvyškom poľa menší odstup. Približne po tretine dostihov sa medzi prenasledovateľov na dohľad lídra prepracoval aj jeho tréningový kolega Paolo Cinella (50,4:1), ale Royal Catatumbo si stále udržiaval dostatočný náskok. Na začiatku záverečného oblúka sa nenápadne, akoby mimochodom, dopredu posunul aj derby-víťaz Jardin Michelet (2,2:1) a číhal na svoju príležitosť. Do cieľovej roviny ako prvý vbiehal Royal Catatumbo, za ním si po ďalšiu klasickú medailu cválal Jardin Michelet, ale zvnútra poľa sa akoby z ničoho nič objavila Abella, na pár desiatkach metrov zrýchlila a rýchlo rozhodla o svojom triumfe, práve na úkor aktívneho Royal Catatumba a Jardin Micheleta.

Ako sme už spomínali, víťazná Abella sa doteraz najlepším výkonom sa blysla v Slovenskom derby, z ktorého si vďaka dôraznému záveru odniesla bronz. Zdá sa však, že ďalších 400 metrov navyše zverenkyni Mariána Štangela pomohlo ešte viac a nebojíme sa povedať, že by zvládla aj dve míle. Hnedka sa vlani len prebehla, v dobre obsadenej míľovej „dvojke“ bola v tretia. Po zime si hneď na úvod sezóny pripísala premiérové víťazstvo v „maiden“ štvrtej kategórie, ale netradične nezamierila do jarnej dámskej klasiky, ale do míľového „trojkového“ handicapu proti starším, kde nestačila len na víťaza. Abella sa však konfrontácii s elitnými rovesníčkami napokon predsa len nevyhla, na Turf-gala v Cene Arvy získala v tesnom súboji o nižšie dotácie piate miesto. Pred Slovenským derby sa jej vôbec neverilo, veď doňho nastúpila ako suverénne najväčšia outsiderka, ale neprajníkom poriadne „prešla cez rozum“, keď pri ideálnom priebehu vybojovala bronz. O to väčšie sklamanie pripravila Abella svojim priaznivcom pred dvomi týždňami v Oaks, kde jej nesadla kratšia dištancia ani vyjazdenie. Hoci Abella už ťahá sezónu od začiatku apríla, je možné, že sa koncom októbra ešte predstaví v pražskej Cene prezidenta republiky, to je však hudba budúcnosti.

Foto: Miroslav Abík

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel