Analýzy

Sezónu otvárajú dobre obsadené trialy jarných klasík

Na viac ako päť mesiacov osirelá dráha v bratislavskom Starom háji ožije na Veľkonočnú nedeľu ruchom premiérového mítingu sezóny 2023. Hlad realizačných tímov po dlhej zimnej prestávke sa pretavil do bohato obsadených dostihov, ktorých hlavným ťahákom budú trialy na jarné klasiky. Tento rok sa opäť vracajú k rozdeleniu pre kobyly a žrebce, novinkou je skrátenie o sto metrov na presnú míľu. Vďaka dohláške sa uskutoční aj tradičný vrchol premiéry, prekážková Jarná cena Petržalky, ktorá v nedeľu napíše už svoju päťdesiatu kapitolu.

Favoritkami budú maďarské kobyly

Tipovať dostihy trojročných koní počas prvého mítingu sezóny je bez aspoň zbežného pohľadu do paddocku náročné, našu analýzu tak postavíme na minuloročných výsledkoch a trendoch z predošlých sezón. Z dvoch klasických trialov je kvantitatívne lepšie obsadená Cena trojročných kobýl (II. kat., 3-ročné kobyly, 1600 metrov, 4 000 €). Na štarte síce chýba víťazka Ceny zimnej kráľovnej Feschanda, zvyšné účastníčky miestneho vrcholu junioriek však nechýbajú. Iba dĺžku za premiantkou zaostala vlastná odchovankyňa stajne Lokotrans Slovakia Wild Water (Liška). Raná dcéra v klasikách umiestnenej Waajidy stihla vlani až päť štartov, v ktorých sa postupne zlepšovala a okrem striebra z vrcholu získala ešte tri druhé miesta a ľahké víťazstvo v štvrtej kategórii na úkor La Victorie a Sensi Top. Zverenkyňa Mariána Štangela doteraz predviedla najviac a bude patriť medzi favoritky.

Bronz z Ceny zimnej kráľovnej si odniesla Saltina (Vyhnálek), bolo to však predlhých 19 dĺžok za striebornou Wild Water. Reprezentantka stajne DS Barunka od štartu viac ako kilometer viedla, ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny začala strácať a napokon akoby úplne „zastala“. Či to bolo výsledkom nesprávne zvolenej taktiky alebo nedostatočnej vytrvalosti, uvidíme už v nedeľu. Zverenkyňa Romana Helešiho sa totiž od svojho júlového debutu postupne zlepšovala výkonmi aj výsledkami, po premiérovom bronze a následnom striebre napokon zvíťazila v senickej kilometrovej „trojke“ (sedem dĺžok pred Celestine).

Zmienená Celestine (Laube) reprezentujúca moravskú stajňu Michaela-Hruboš zvíťazila hneď pri svojom slušovickom debute ešte koncom júna a zo svojej ranosti čiastočne ťažila aj v nasledujúcich štartoch. Podrobnejší pohľad na jej výkony však prezradia mierne, ale vytrvalé zhoršovanie, ktoré zverenkyňa Radima Bodláka zakončila posledným miestom v „dvojkovom“ míľovom Memoriáli Juraja Deáka, kde na víťaznú Magdalenn strácala viac ako pätnásť dĺžok. V Cene trojročných kobýl by mala patriť do horšej polovice poľa.

Posledná skončila v Cene zimnej kráľovnej La Victoria (Madihi). Hnedka z tréningu Jaroslava Hanáčka prehrala s Wild Water už pri svojej augustovej premiére, na konte reprezentantky stajne BETA PARTNERS však vtedy zostali niektoré súperky, ktoré neskôr ukázali výraznejšie zlepšenie. V samotnom vrchole dvojročných kobýl La Victoria nepredviedla nič a v nedeľu sa bude snažiť o odčinenie sklamania z jesene.

Domáca stajňa MPL Racing posiela na štart dvojicu svojich vlastných odchovankýň, ktoré okrem chovateľských prémií budú „poškuľovať“ aj po nižších dotáciách. Priamo v Starom háji usadený Marián Štangel trénuje dcéru víťazky Jarnej ceny kobýl 2016 Robben Island Robertu (žk. Zedková). Hnedka debutovala nenápadným výkonom koncom júla. Oveľa vyzretejšie pôsobila v Memoriáli Adolfa a Richarda Weissovcov pre kone slovenského chovu, v cieľovej rovine útočila zvonka a síce mierne poškodila striebornú Blue River, v tradičných míľových dostihoch o krk zvíťazila.

Druhou reprezentantkou bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing bude v jedinom životnom štarte neporazená Romina (Havlík). Zverenkyňa čoraz vychytenejšieho trénera Jozefa Chodúra debutovala v míľových „maiden“ a hoci sa po štarte pár stoviek metrov akoby hľadala, v cieľovej rovine predviedla dôrazný finiš, predbiehala jedného súpera za druhým a napokon zvíťazila. Sľubný debut aj pochvalné slová trénera robia z Rominy tajný tip dostihov.

Pri svojom treťom štarte sa zo skupiny nezvíťazivších vymanila reprezentantka stajne FeD Magdalenn (Florian). Zverenkyňa Michala Ročáka si svoj kariérny účet otvorila posledným miestom v „dvojkovom“ Memoriáli Jozefa Mandelíka. Zverenkyňa Michala Ročáka si svoj kariérny účet otvorila posledným miestom v „dvojkovom“ Memoriáli Jozefa Mandelíka. Ani druhý štart o kategóriu nižšie nepriniesol zásadné zlepšenie, a tak nebolo prekvapením, keď hnedka nastupovala do míľového Memoriálu Juraja Deáka ako jedna z menej šancových účastníčok. Magdalenn však od štartu cválala s chuťou v závetrí na druhom mieste, pred vbiehaním do cieľovej roviny zrýchlila, dostala sa na čelo a odrazila všetky útoky. Hoci v nedeľu sa stretne s výrazne lepšou konkurenciou, niektorá z nižších dotácií je reálna.

Jeden štart a jedno tretie miesto má na svojom konte Free Folie (Línek). Tmavá hnedka reprezentujúca stajňu Strnisko debutovala za ťažkých podmienok po silnej dažďovej prehánke v míľovej „trojke“ a hoci najprv „pulovala“ a cválala v zadnej časti poľa, napokon predviedla nádejný finiš, ktorý stačil na bronz. Zverenkyňa Jaroslava Línka teraz musí potvrdiť klasické ambície.

Jediný štart má na svojom konte aj reprezentantka stajne RC Farm Mary Bee (Verner), pričom ryška debutovala začiatkom novembra v pražskej Velkej Chuchli. V „trojke“ na 1400 metrov cválala na vonkajšej strane dráhy, pred dlhou cieľovou rovinou sa posunula na tretie štvrté miesto, napokon však zoslabla a dokončila vzdialene šiesta.

Tréner Radim Bodlák bude mať na štarte okrem Celestine aj vlastnú odchovankyňu stajne Syndikát Dvorska-Vymazal Sensi Top (Andrésová). Jedna z najskúsenejších účastníčok Ceny trojročných kobýl už absolvovala päť dostihov, najdlhším bol tradičný Gerschův memoriál na 1400 metrov. Hnedka debutovala už koncom júna v domácich Slušoviciach a za víťaznou Celestine zaostala z tretieho miesta jednu dĺžku. V pražskej Simsonovej cene skončila posledná, ale už v ďalšom štarte – premiérovom bratislavskom – získala ďalší bronz v „maiden“ štvrtej kategórie, ktoré ovládla Wild Water. Aj Sensi Top už má na svojom konte víťazstvo, ktoré dosiahla medzi českými odchovancami v dostihoch seriálu spoločnosti Fitmin. Rastúce ambície realizačného tímu však zostali po šiestom mieste v Gerschovom memoriáli nenaplnené.

Tesné „trojkové“ víťazstvo získala aj reprezentantka stajne Vocetka Hoka One Bilberry (Foret), ktorá na sklonku sezóny v Slušoviciach pomohla Jiřine Andrésovej k zisku titulu jazdeckého šampióna. Zverenkyňa Jany Novákovej bojovala o triumf v trojici koní a dôrazným finišom dokázala zvíťaziť. Oproti nevydarenému pražskému debutu predviedla podstatné zlepšenie. Terajšie skrátenie na míľu jej však zrejme nepôjde k duhu.

Tradične dobre pripravené bývajú hneď na úvod sezóny maďarské kone a dve kobyly cestujúce od našich južných susedov určite neprichádzajú len na výlet. Súdiac z vlaňajších výsledkov má väčšie šance víťazka budapeštianskej obdoby Ceny zimnej kráľovnej Aleidis (Kozma ml.). Zverenkyňa v Maďarsku dlhé roky pôsobiaceho slovenského trénera Jozefa Rosivala debutovala druhým miestom za neskorším maďarským zimným favoritom. V polovici augusta si v míľových „maiden“ pripísala ľahký triumf a výbornú sezónu zakončila suverénnym víťazstvom v spomínanom Gróf Károlyi Gyula Emlékversény na 1300 metrov, kde za sebou nechala aj spočiatku veľmi aktívnu Victory of Genius.

Práve spomenutá zástupkyňa stajne Álmodó Victory of Genius (Perović) nastupovala do domácej obdoby „zimnej kráľovnej“ ako desatinová favoritka, a to najmä vďaka svojmu víťaznému debutu v „maiden“, kde najbližšieho súpera „vybavila“ desiatimi dĺžkami. Chtivý prejav však nakoniec zverenkyňu Gábora Maronku v cieľovej rovine pribrzdil a hnedka stačila len na tretie miesto, o čosi viac ako päť dĺžok za víťaznou Aleidis. Zdá sa, že z maďarskej dvojice bude Victory of Genius tá horšia, aj tak by jej medaila nemala ujsť.

Náš tip: Aleidis – Wild Water – Victory of Genius

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel