Aktuality

Sezóna, v ktorej Zoriana obhájila titul Kôň roka

Po prvom mesiaci roka 2019 a uprostred zimnej prestávky sa obzrieme za vrcholmi minuloročnej dostihovej sezóny na Slovensku, vrátime sa ku koncoročným anketám a pozrieme sa na šampionáty vo všetkých kategóriách. Bol to rok, v ktorom došlo k striedaniu na poste riaditeľa organizujúceho Závodiska Bratislava, k prevratným zmenám však zatiaľ nedošlo, hoci prvé lastovičky najmä na poli marketingu už vidno. Uvidíme, čo vymyslí nový tím na sezónu 2019, ktorá začne už o dva mesiace.

Zoriana vládla na jar, Portorikos na jeseň

Medzi najsilnejšie momenty vlaňajšej sezóny patrilo víťazstvo Zoriany vo Veľkej cene Slovenska, domácom vrchole pre starších vytrvalcov a zároveň top dostihu v rámci uznávaného stredoeurópskeho mítingu Turf-gala. Populárna belka zo stajne Poľnohospodárskeho družstva Senica vyhrala o krk pred výkvetom českých a slovenských vytrvalcov, reálne však o jej víťazstve nebolo žiadnych pochýb. Predtým získala aj strednotratiarsku Veľkú aprílovú cenu, potom výhradne kobylám určenú Cenu Pat’s Music a na sklonku sezóny rovnako čisto dámsku Cenu Quissisany. Domáca hviezda sa však musela v lete vysporiadať so zranením, keď si do kopyta zapichla klinec, ktorý ju najprv vyradil z tréningu a po vyliečení negatívne ovplyvnil pri dostihoch v berlínskom Hoppegartene a Budapešti. Jesenný návrat do bratislavského Starého hája však oslávila triumfom a ten nakoniec rozhodol v jej prospech pri rozhodovaní v ankete o Koňa roka. Zoriana okrem hlavnej kategórie zvíťazila aj medzi staršími kobylami.

Jediným vážnejším súperom Zoriany v koncoročnej ankete bol Portorikos zo stajne Autoopravovňa Strnisko. Na dráhe sa vlani stretli dvakrát a v oboch prípadoch sa z víťazstva tešila senická belka, pričom reprezentant žlto-modrej „armády“ bol dvakrát bronzový. Hnedý valach naopak žiaril v druhej polovici sezóny. Už v auguste s prehľadom zvíťazil v Cene turfu, potom získal cenné striebro z významnej maďarskej Kincsem díj, na ktoré nadviazal ziskom Jesenného handicapu a Veľkej októbrovej ceny, všetko v dostihoch prvej kategórie. Na tom, že Portorikos prežil vlani svoju snovú sezónu, nič nezmenil ani neúspech v drážďanských Listed koncom novembra. Valach zabodoval aj v koncoročných anketách o najlepšieho vytrvalca a staršieho žrebca či valacha.

Medzi pamätnými momentmi sezóny 2018 nesmie chýbať premiérové víťazstvo džokeja Jaroslava Línka v Slovenskom derby. Jeden z najlepších stredoeurópskych jazdcov minimálne poslednej dekády si triumf s českým Mon Cherim náležite vychutnal, fotografie jeho víťazného pokriku ukazujú čistú radosť z víťazstva. Džokej, ktorý už niekoľko sezón aj trénuje, si k štyrom triumfom z maďarskej modrej stuhy a jednej chorvátskej, pridal na pätnásty pokus aj domáce derby. „Je to najväčší úspech mojej kariéry,“ glosoval po dostihoch Línek. Mimochodom, najtesnejší súboj v koncoročných anketách zviedli Mon Cheri a napokon víťazný Darkolva, ktorý dostal o jeden hlas viac.

Džokej Jiří Palík premiérovo jazdeckým šampiónom a Jazdcom roka

V posledných týždňoch sezóny to bolo už viac menej isté. Po prvých dostihoch záverečného bratislavského mítingu dokonca nezvratné. Džokej Jiří Palík sa prvýkrát vo svojej bohatej kariére stal jazdeckým šampiónom a keďže na poslednom mítingu vyhral ešte dva dostihy, na svojom konte zaznamenal 26 víťazných zásahov, čím vyrovnal rekord džokeja Zdena Šmidu spred piatich rokov. Očakávane ale úplne po zásluhe ho respondenti koncoročných ankiet zvolili aj za Jazdca roka. Český internacionál, ktorý svoje najlepšie roky strávil v Nemecku, ale pracovne jazdil aj v Hongkongu, sa pred pár rokmi vrátil na Moravu a postupne sa svojou tvrdou prácou presadil na šancové kone doma, na Slovensku aj Maďarsku. Najväčším jazdeckým úspechom Jiřího Palíka však zostáva mníchovská grupa 1 Bayerisches Zuchtrennen 2004, populárny džokej dvakrát vyhral aj české a raz poľské derby.

Šampión rovinových jazdcov 2018 džokej Jiří Palík

Veľmi tuhý boj zviedli v koncoročnej ankete – aspoň na papieri – tréneri. V súboji prvej dámy slovenského turfu Zuzany Kubovičovej a šampióna trénerov Miroslava Stančíka mala nakoniec o tri hlasy navrch Seničanka. Privátny tréner stajne Autoopravovňa Strnisko, pre ktorú nachystal víťazov 29 dostihov, si pripísal ešte ďalších 5 dostihov s koňmi iných majiteľov, čím vytvoril slovenský rekord. Kone v jeho tréningu vybehali bezmála 80 000 €.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel