Analýzy

Rain Magna bude v Jarnej cene Petržalky útočiť na hattrick

Dostihoví priaznivci sa dočkali, po viac než piatich mesiacoch zimného pôstu sa v nedeľu otvoria brány bratislavského Závodiska. Titulárnymi dostihmi premiérového mítingu sezóny bude tradične prekážková Jarná cena Petržalky, prvý trial pred jarnými klasikami však majú na programe aj trojročné kone.

Prvý hlavný dostih sezóny 2019 s poltuctom uchádzačov

Tak ako každý rok aj tentoraz sa v prvej analýze budeme venovať prekážkovej Jarnej cene Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 3 000 €), hoci na pomyselnom dotačnom piedestále stojí „dvojkový“ rovinový Memoriál Josefa Břečku na 1600 metrov, ktorý prilákal zaujímavú medzinárodnú zostavu. Ročník 2019 prilákal do prvej časti neoficiálnej prekážkovej „trojkoruny“ len šesticu prevažne domácich uchádzačov. Jediným hosťom spoza rieky Moravy je jedenásťročný veterán Catch Life (Kašný), ktorý vlani absolvoval štyri dostihy a jeden stihol už aj tento rok. Zverenec Pavla Kašného vstúpil do minuloročnej sezóny práve v Jarnej cene Petržalky, v ktorej sa však nedostal cez šieste miesto a následne sa kvôli zdravotným problémom na pol roka odmlčal. Reštart kariéry mu realizačný tím naplánoval vo švajčiarskom Maienfelde, kde síce nemal nárok na víťaza, napokon však bral honorár za druhé miesto. Bronz z Velkej slušovickej steeplechase tak nebol žiadnym prekvapením, pričom na Morave porazil aj piateho Quebracha. Koncom novembra ešte valach okúsil šťastie v talianskom Trevise, po strate jazdca však dostihy nedokončil. Catch Life sa pred mesiacom do Trevisa vrátil, v Listed steepli na 3500 metrov síce prehral s dvomi krajanmi a jedným domácim súperom, dobrým záverom a štvrtým miestom sa rozcvičil pred nedeľným petržalským vrcholom. Dostihy v nohách veteránovi určite pomôžu, čím sa dostáva do okruhu favoritov.

Mnohonásobný šampión trénerov na prekážkach Jaroslav „Čiko“ Brečka posiela na štart dvojicu svojich zverencov. Farby stajne KCL Slovakia bude reprezentovať obhajkyňa víťazstva spred dvanástich aj dvadsiatichštyroch mesiacov Rain Magna (Bartoň). Rovnako ako Catch Life jedenásťročná veteránka sa vlani objavila na dráhe len trikrát a vyťažila z toho jeden triumf a jeden bronz. V spomínanej Jarnej ceny Petržalky síce obhajovala triumf, do dostihov však nastúpila ako outsiderka. Spočiatku sa zdalo, že potvrdí stávkarske preferencie, za posledným steeplechase skokom sa dotiahla na vedúcu dvojicu a napokon bez ťažkostí zvíťazila, pričom na tretie miesto odsunula aj Summer Hilla. S ním si pozície vymenili v septembrovej Veľkej starohájskej steeplechase, v ktorej kobyla cválala okolo tretieho štvrtého miesta a hoci Rain Magna mohutne sťahovala svoju stratu, napokon sa z tretieho miesta nedostala. Neúspechom skončil výlet do Pardubíc, krosovú Cenu Laty Brandisové určenej výhradne kobylám po páde už na druhej prekážke nedokončila. Návrat na bratislavskú dráhu s ľahšími prekážkami bude Rain Magne vyhovovať a aj keď zisk čistého hattricku sa nejaví reálne, menej jagavú medailu by kobyla získať mohla.

Samotný tréner sa posadí do sedla svojho druhého zverenca Manola (Brečka). Reprezentant slovenskej pobočky českej stajne Frančák – Dvorce je v tréningu javoreckého trénera len od minuloročnej jesene a v Bratislave bude debutovať. Na inej ako pardubickej krosovej dráhe sa predstavil naposledy v júli 2016 a počas svojej kariéry triumfoval len raz, v štvorkovom pardubickom krose pred takmer dvomi rokmi. Vlani vstúpil do sezóny ešte ako zverenec Stanislava Popelku na úvodnom pardubickom mítingu a nedostal sa cez ôsme miesto. Ešte o priečku nižšie skončil v septembrovom „trojkovom“ krose na 4700 metrov. Ani tento neúspech však neodradil realizačný tím od ambicióznej účasti v bohato dotovanej Cene Labe, druhých najvýznamnejších dostihov rámcujúcich míting okolo Velkej pardubickej. Manol neprekročil svoj tieň a na jednej z prekážok stratil svojho jazdca, džokeja Leightona Aspella, ktorý sa môže popýšiť aj triumfom z liverpoolskej Grand National.

Druhý z minuloročného prekážkového šampionátu Marián Štangel sa bude spoliehať na Summer Hilla a Malinku Moju. Najlepší prekážkar sezóny 2018 Summer Hill (Matuský) bude obhajovať bronz, my ho však vidíme ešte vyššie. Deväťročný valach vyhral takmer dve pätiny svojich prekážkových štartov, pričom lepšiu bilanciu má nad prútenými prekážkami. Ako však ukázal vo Veľkej starohájskej steeplechase, problém mu nerobia ani ťažšie skoky a dlhšia dištancia. Vlani zo šiestich dostihov získal presnú polovicu, postupne išlo o šurianske prútenky, Veľkú topoľčiansku steeplechase a jej renomovanejší starohájsky ekvivalent. O čosi horšie výsledky ukázal v kratších dostihoch, zhodne na bratislavskej dráhe. K bronzu spred dvanástich mesiacov pridal reprezentant trénerovej stajne Štangel Racing rovnaký kov v májovom steepli na 3600 metrov a vzdialené posledné (štvrté) miesto na sklonku sezóny v rovnako dlhých prútenkách. Summer Hillovi s pribúdajúcimi rokmi ubúda rýchlosti a pribúda vytrvalosti, na nedeľnú konkurenciu by to však malo stačiť.

Druhá Štangelova zverenkyňa Malinka Moja (Odložil) sa po štyroch sezónách strávených na rovinách vlani už plne venovala prekážkovým dostihom a veľmi dobre sa jej darilo najmä na vidieckych dráhach. Po štvrtom mieste z menšieho stíplu počas úvodnej nedele zamierila do Šurian, kde poľahky ovládla prútenky na necelé dve míle. Návrat do metropole jej nevyšiel podľa predstáv, keďže pre podozrenie na zranenie ju džokej Lukáš Matuský zadržal. Ani júnový výlet do Topoľčianok sa neskončil o nič lepšie, po chybe jazdkyne skončila Malinka Moja bez klasifikovaného dobehu. V ďalších dvoch letných štartoch v areáli Národného žrebčína však hnedka bodovala, najprv docválala druhá v steepli na 3500 metrov, následne podobne proponovaný stípel vyhrala. Na jeseň ešte pridala dve striebra z menších stíplov na centrálnej dráhe.

Ján Cagáň vstupuje do licitácie miestnym debutantom Tiep De L’Est (Cagáň) zo stajne Lokotrans Slovakia, v sedle ktorého bude trénerov syn Martin. Sedemročný hnedý valach sa do Šurian sťahoval z rodného Francúzska už vlani v auguste s cieľom zúčastniť sa najprv Ceny Labe a tento rok možno aj Velkej pardubickej, ale kvôli administratívnym prieťahom z francúzskej strany sa na prvý stredoeurópsky štart postaví až teraz. Posledným štartom na domácej pôde bol päťkilometrový kros na dráhe vo Vichy začiatkom augusta, na mäkku však valach skončil až šiesty. Aj predtým sa Tiep De L’Est špecializoval na krosy, chronologicky zaznamenal bronz v Lignieres na 4800 metrov, štvrté miesto v Štrasburgu na 5200 metrov a napokon rovnaké umiestnenie v Cluny na 4600 metrov. Napospol teda išlo o dostihy cross country na dištanciách okolo troch míľ, o kilometer kratšia Jarná cena Petržalky na ľahších prekážkach tak môžu byť pre valacha prirýchla. Nechajme sa prekvapiť.

Náš tip: Summer Hill – Catch Life – Rain Magna

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel