Reportáže

Petarda „explodoval“ v pravý čas

Napriek svojim skúsenostiam a predošlým siedmim „jednotkovým“ víťazstvám v bratislavskom Starom háji sa najjagavejšou hviezdou Veľkej aprílovej ceny nestal veterán Ideal Approach, ale o šesť rokov mladší Petarda. Reprezentant českej stajne Dr. Charvát číhal na svoju šancu a v cieľovej rovine prekĺzol popri bariére až na čelo deväťhlavého poľa. Po prekážkovom hattricku stajne spred dvoch týždňov zahviezdili modro-žlté farby aj na rovine.

Pred bronzového Ideal Approacha sa vkliesnil ešte domáci Kaptain Joe

Také súboje vždy vedia zdvihnúť divákov zo sedadiel. V záverečných stovkách metrov Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 6 000 €) sa o víťazstvo pobili tri kone a keďže triumf získal mierne favorizovaný Petarda (3,4:1), radosť úspešných tipujúcich bola ešte znásobená. Do tradičného jarného testu strednotratiarov však nastúpilo deväť koní a nájsť medzi nimi jednoznačného favorita nebolo jednoduché. O obhajobu spred roka sa pokúšal milovník bratislavskej dráhy, už desaťročný Ideal Approach (4,6:1), ktorý po miernom zaváhaní na štarte prebral vedenie od Lady Mazie (10,8:1) a spolu sa rozbehli mierne „prepáleným“ tempom s cieľom „utaviť“ súperov. Na začiatku protiľahlej rovine si veterán udržiaval asi dĺžkový náskok pred domácou kobylou, ďalších päť dĺžok zaostával po bariére cválajúci Petarda. Po tretine dostihov však džokej Martin Laube v sedle lídra spomalil, vďaka čomu sa zvyšok poľa predsa len priblížil. Pred záverečným oblúkom sa na tretie miesto Ideal Approacha a Lady Mazie posunul zvonka cválajúci a tým pádom metre rozdávajúci maďarský Charlie Firpo (6,2:1), za ktorého sa „zavesil“ aj vlastný odchovanec rodiny Křížkovcov stojacich za stajňou 7 Horse Kaptain Joe (3,5:1). Charlie Firpo mal svetlý moment pri vbiehaní do cieľovej roviny, odstredivá sila ho však vyniesla ďaleko od bariéry, kde stratil ďalšie cenné metre. Oveľa lepšie vytočil záverečnú zákrutu Ideal Approach a po bariére ukážkovo cválajúci Petarda. Tristo metrov pred cieľom sa k tejto dvojici pridal aj Kaptain Joe a trio zviedlo pohľadný súboj, z ktorého víťazne vzišiel minuloročný jarný klasik o pol dĺžky pred zverencom Mariána Štangela a ďalší krk pred Ideal Approachom.

Víťazný Petarda debutoval až ako trojročný v zimnej Pise a už vtedy predviedol, že by mal patriť medzi nádejných klasikov. Po víťazstve v Cene trojročných koní sa v rovnako dobrom svetle ukázal aj vo Veľkej jarnej cene, ktorú ovládol bez nejakého veľkého vypätia so štvordĺžkovým náskokom. Ďalšie „naťahovanie“ smerom k derby viedlo k zhoršeniu výsledkov a mierne aj handicapu. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu na Turf-gala podľahol len výborne finišujúcemu súperovi, v dažďom poznačenom Slovenskom derby sa „utopil“ a skončil na piatom mieste. Po náročnej prvej polovici sezóny si Petarda doprial dostatočne dlhý oddych a na dráhu sa vrátil až začiatkom októbra v Jesennom handicape. Hnedák sa spočiatku držal v závetrí dobrých päť až sedem dĺžok za tempárom Ideal Approachom, v záverečnom oblúku si zlepšil pozíciu, napokon však skončil „iba“ tretí. Počas zimnej prestávky bol Petarda vykastrovaný, čo mu určite pomohlo k upokojeniu a vykročeniu do novej sezóny tou správnou nohou.

A je dobojované! Petarda s džokejom Janom Vernerom prebieha cieľom Veľkej aprílovej ceny ako prvý, za ním nasleduje domáci Kaptain Joe a obhajca spred roka Ideal Approach. 

V rámcových dostihoch sa darilo najmä Štangelovcom

Úspešný míting má za sebou bratislavská centrála trénera Mariána Štangela, ktorý okrem druhého z Veľkej aprílovej ceny Kaptain Joea pripravil aj troch víťazov rámcových dostihov. Chronologicky prvá bola Yasminia zo stajne EPM Petrus v piatej kategórií s amatérom Tomášom Romanom v sedle. Mladý amatér jazdil v druhých dostihoch v živote, ale predviedol sľubný výkon a s hnedkou poľahky zvíťazil. O druhé najhodnotnejšie víťazstvo mítingu sa postaral ďalší úspešný odchovanec a reprezentant Vojtecha Křížka, populárny beluš Gentleman Jack, a to v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku na 1400 metrov. Do tretice urobil svojmu majiteľovi, stajni MPL Racing, radosť valach Patricius v míľovom handicape štvrtej kategórie.

Víťaz Veľkej aprílovej ceny Petarda s džokejom Janom Vernerom, reprezentujúci modro-žlté farby stajne Dr. Charvát.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel