Analýzy

Darling In Pink poškuľuje po klasickom triumfe

Prvý z veľkých mítingov sezóny je na programe už túto nedeľu. Akési „malé Turf-gala“ s dvomi jarnými klasickými dostihmi a ďalšími dvomi „jednotkami“ ponúkne bohaté menu a my sa v našej analýze budeme venovať klasickej Veľkej jarnej cene. V prvej časti takzvanej Trojkoruny začne hneď zostra domáci zimný favorit Goldschatz, ale tiež niekoľko umiestnených z prípravnej Ceny trojročných koní. O Jarnú cenu kobýl zabojuje jedenásť kobýl na čele so zimnou kráľovnou Stratosferic a druhou z českej analógie vrcholu pre dvojročné konské slečny Shabanou, pričom obe zhodne vstupujú do sezóny.

Goldschatz vstupuje rovno do jamy levovej

Konkurencia na rovnaký deň plánovanej maďarskej analógie ochudobnila štartovú listinu jubilejného 30. ročníka Veľkej jarnej ceny (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 20 000 €) na deviatich účastníkov z českých a slovenských stajní. O aktuálnej forme niektorých klasických adeptov čo-to napovedala počas sezónnej premiéry odbehnutá Cena trojročných koní. V nej sa veľmi aktívne ukazoval najmä Darling In Pink, zatiaľ čo „miliónový“ nákup Quessigny predviedol veľmi nervózny výkon, hoci na protiľahlej rovine a ešte v záverečnom oblúku viedol, nakoniec sa „upuloval“ a skončil až na šiestom mieste. O dve priečky lepšie umiestnenie si vybojoval reprezentant na jar veľmi úspešnej stajne Dr. Charvát Chittussi. Darling In Pink (Laube) síce neodolal útoku neporazeného maďarského zimného favorita Presidenta, druhé miesto však získal úplne zaslúžene. Víťaz „dvojkového“ míľového Memoriálu Otta Suchovského už vlani patril medzi špičku dvojročných koní a keďže kone stajne Lokotrans bývajú vo forme hneď od úvodu sezóny, dobré šance na úspech sa ryšiakovi pripisovali aj pred trialom. Zverenec Luboša Urbánka sa s dostihovým ruchom zoznámil v juhotirolskom Merane, ale čo-to zo svojho umenia ukázal až v bronzom v Memoriáli Jozefa Mandelíka. Predĺženie o 200 metrov a mesiac pauzy mu vyhovovali natoľko, že v Memoriáli Otta Suchovského zvíťazil a nechal za sebou celú plejádu neskôr úspešných súperov. Vrchol celej juniorskej kampane, Karpatskú cenu, Darling In Pink odvodil až do cieľovej roviny, v ktorej spôsobil menšiu kolíziu, ale na tú doplatil najmä ryšiak sám a skončil štvrtý. Hoci súperom tiež pomohol štart v nohách, neprekvapí, ak tentoraz zvíťazí.

Stále sa zlepšuje aj štvrtý z Ceny trojročných koní Chittussi (Verner) z veľmi povedomej rodiny. Syn kobyly Dentelle je polobratom aj na bratislavskej dráhe úspešných My Old Husbanda (víťaz troch „jednotiek“) a Dumnonie (víťazka Jarnej ceny kobýl 2015), či elitného prútenkára Dominiqua. Zverenec Pavla Tůmu má na svojom konte zatiaľ len dva štarty. Na sklonku vlaňajšej sezóny debutoval v slabo obsadenej pražskej „trojke“ na 1400 metrov, ale po počiatočnej ostýchavosti predviedol v záverečných stovkách metrov obdivuhodný finiš, ktorým si vybojoval druhé miesto. Reprezentant stajne Dr. Charvát, ktorej sa na jar tiež veľmi darí, by medzi medailistami nemal chýbať.

V triali sklamal nervóznym výkonom a tiež „vycúvaním“ na konečné šieste miesto jesenný nákup stajne Meridian Quessigny (Šafář). Za netuctových 102 000 € kúpený „Francúz“ sa sťahoval na Moravu k trénerovi Radkovi Holčákovi s ambíciami víťaziť najmä v klasických dostihoch. Hnedák vlani absolvoval až šesť štartov, v ktorých dvakrát zvíťazil (pri druhom životnom štarte na provinčnej dráhe La Teste Buche a potom koncom októbra na míľu) a dvakrát získal striebro. Najlepšie výkony predviedol Quessigny až na záver svojho francúzskeho pôsobenia v Toulouse. Po spomínanom triumfe sa v polovici novembra predstavil v Listed Criterium du Languedoc a ani na scéne black-type nesklamal. Väčšinou cválal na chvoste poľa, v dlhej cieľovej rovine „zabral“ a nakoniec skončil štvrtý. V Cene trojročných koní „puloval“, preťahoval sa so svojím jazdcom, ten ho napokon nechal cválať na čele, ale v rozhodujúcej fáze Quessigny už nevládal a zoslabol. Či sa pod tento výkon podpísala dlhá zima v Beskydách, nabudenosť alebo len nervozita pred štartom, výsledok vzbudil rozpaky a ak má hnedák pomýšľať na medailu, bude musieť predviesť zrelší výkon.

Medzi outsiderov bude patriť vlastný odchovanec majiteľa Pavla Vigaša stojaceho za stajňou Vimar Fiord Jail (Havelková). Syn niekdajšej víťazky Jarnej ceny kobýl patril vlani do širšej špičky dvojročných koní, hoci sa ani raz nestretol s elitou. Debutoval koncom septembra vzdialeným bronzom v slabo obsadenej „trojke“ na 1200 metrov. O tri týždne neskôr už zvíťazil v Memoriáli Adolfa a Rudolfa Weissovcov pre juniorov slovenského chovu. V Cene trojročných žrebcov však zverenec Samuela Sokola ničím nezaujal a skončil na vzdialenom desiatom mieste.

Na opačnom konci výsledkovej listiny čakáme jediného adepta bez čerstvého štartu v nohách. „Zimný favorit“ Goldschatz (Línek) sa do stajne FeD, s.r.o. dostal z baden-badenskej dražby za 7 000 € a debutoval v 1400 metrov dlhom Memoriáli Jozefa Mandelíka, v ktorom zaostal za bronzovým Darlingom In Pink o viac ako deväť dĺžok, už v ďalšom štarte sa zlepšil, aj keď vo výsledkovej listine to vidieť nebolo. V Memoriáli Otta Suchovského cválal zverenec Michala Ročáka defenzívne, doťahoval a najbližšie k víťazovi bol až v cieli. Pred Karpatskou cenou tak nič nenasvedčovalo náhlemu zlepšeniu. Goldschatz cválal v závese sa vedúcim Darlingom In Pink, v rozhodujúcej chvíli nezaváhal, rozbalil svoj úderný záver a po boji so zimnou kráľovnou Stratosferic zvíťazil.

Doteraz žiadne veľké výkony neukázal reprezentant stajne Štangel Racing rodiny trénera Mariána Štangela Silvius (Mazur). Hnedák debutoval v „maiden“ na 1200 metrov počas vlaňajšej sezónnej derniéry a po nemastnom – neslanom výkone skončil na vzdialenom štvrtom mieste. Rovnaké umiestnenie si Silvius zopakoval aj pred dvomi týždňami v štvrtej kategórií na predĺženej míli, čím veľmi nepresvedčil o vysokých ambíciách v klasických dostihoch. Plusom však určite bude prítomnosť skúseného poľského džokeja Szczepana Mazura v jeho sedle.

Hoci počtom štartov je najskúsenejší, stále nezvíťazivší je aj reprezentant stajne PD Senica Beau Match (Srnec). Zverenec Zuzany Kubovičovej sa na Záhorie sťahoval za 7 000 € z dražby v prímorskom kúpeľnom meste Deauville a debutoval po veľmi nezrelom výkone posledným miestom v Cene Muscatita počas derby-mítingu. Po dvojmesačnej prestávke skončil blízko piaty v míľových „maiden“ štvrtej kategórie a začiatkom októbra v podobne vypísaných dostihoch bol už strieborný. S jedlom rastie chuť, a tak sa záver minuloročnej sezóny zúčastnil Beau Match dvoch významných dostihov pre juniorov. V domácej Karpatskej cene však hral len úlohu komparzistu a skončil na predposlednom siedmom mieste. Rovnaké umiestnenie si potom zopakoval aj v maďarskej metropole v míľovom Kétévesek kritériuma. Po zimnej prestávke sa Beau Match rozbehal hneď v prvých dostihoch sezóny 2022 vo „štvorke“ na 1400 metrov proti starším. Väčšinou cválal okolo tretieho štvrtého miesta ďalej od bariéry, v cieľovej rovine si však udržiaval tempo a skončil štvrtý. V klasike bude patriť medzi outsiderov.

Tradične dobrú stajňovú formu majú na jar aj zverenci Allana Petrlíka behajúci za stajňu Rabbit Trhový Štěpánov. Len pred mesiacom debutujúci reprezentant bielo-zelenej kombinácie Rabbit Showcasing (Zatloukal) sa pri svojom prvom štarte v pražskej Velkej Chuchli ani nestihol „rozkukať“ a už strácal na svojich skúsenejších súperov tri dĺžky. Síce postupne sťahoval stratu, do cieľa stihol predbehnúť len dvoch súperov a skončil na šiestom mieste. Oveľa zrelší výkon predviedol hnedák pred dvomi týždňami v moravských Slušoviciach. V míľovej „trojke“ aj vďaka kilogramovej hmotnostnej výhode nenašiel premožiteľa a vykročil k náročnejším úlohám.

Najväčšou klasickou nádejou centrály Zdena Koplíka je českú pobočku stajne Lokotrans Slovakia reprezentujúci Apollon (Koplík), ktorého súčasný majiteľ kúpil za 18 888 € koncom novembra po predajných dostihoch na provinčnej francúzskej dráhe v Le Croise-Laroche. Bývalý zverenec Petra Schiergena debutoval koncom septembra deviatym miestom v Mníchove. O mesiac sa vo francúzskom Nancy predstavil v dvojkilometrovej „predajke“ a skončil dobre druhý. Koncom novembra sa predstavil na 1800 metrov dlhej predajke a napriek mäkkej dráhe predviedol aktívny výkon, prakticky celý čas viedol a zvíťazil. Apollon v stredoeurópskej premiére debutoval pred dvomi týždňami vo Velkej Chuchli, ale v druhej kategórií na 1800 metrov šiestym miestom nepotvrdil vysoké ambície. Ako majiteľ vytrvaleckého pôvodu by sa mal s dlhšími dostihmi zlepšovať, preto mu skrátenie o 100 metrov neprospeje.

Náš tip: Darling In Pink – Goldschatz – Chittussi

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel