Krátke správy

Oba jarné klasické dostihy získali zverenci Luboša Urbánka

Štyri dostihy prvej a vyššej kategórie, tri víťazstvá a jedno štvrté miesto. To je bilancia zverencov Luboša Urbánka a džokeja Martina Laubeho z nedeľného mítingu v bratislavskom Starom háji, ktorý svojím programom znesie označenie „malého Turf-gala“. Vo Veľkej jarnej cene (Listed, 3kž, 1700 metrov) predviedol ukážkový záver favorizovaný reprezentant stajne Lokotrans Darling In Pink, ktorý v cieľovej rovine prešpurtoval prakticky od štartu vedúceho tempára Quessignyho. Bronz získal podobne ako víťaz z hĺbky poľa finišujúci Apollon. Najlepším domácim žrebcom sa stal vlastný odchovanec stajne Vimar Fiord Jail na piatom mieste, do sezóny vstupujúci zimný favorit Goldschatz sklamal ako šiesty.

Ostrý štart v jarnej klasike na rozdiel od slovenského zimného favorita zvládla druhá z českej Ceny zimní královny Shabana reprezentujúca stajňu MS Racing, keď bez väčších ťažkostí ovládla Jarnú cenu kobýl (Listed, 3k, 1700 metrov). Mierne favorizovaná belka zvíťazila pred Lasscou a domácou zástupkyňou stajne Dermek Racing Mustelou.

„Jednotkový“ hattrick Urbánkovcov načal vo Veľkej májovej cene (I. kat., 4+, 2400 metrov) miestny debutant Brilliant Star, ktorý v súboji porazil niekdajšieho víťaza slovenskej Trojkoruny Arcturusa. O viac ako tri dĺžky potom zaostal víťaz vlaňajšieho Slovenského derby Rabbit Red Jazz.

Jediný úspech domácich sa zrodil v handicapovej Jarnej míli (I. kat., 4+, 1600 metrov), v ktorej po úspešnej stíhacej jazde vynikol vlastný odchovanec rodiny Křížkovcov stojacich za stajňou 7 Horse Kaptain Joe. V sedle zverenca Mariána Štangela si jazdecké prvenstvo pripísal poľský džokej Szczepan Mazur. Stupne doplnili Gray Touch a Politicum.

Autor: Daniel Mentel