Reportáže

Darling In Pink zavŕšil „jednotkový“ hattrick Urbánkovcov

Naposledy sa podobný kúsok podaril zverencom Václava Luku na Turf-gala 2019. Bratislavský jarný míting nemá takú prestíž, ale „jednotkový“ hattrick, z toho dvakrát v klasických dostihoch, je udalosť, ktorá určite nie je všedná. Zaslúžila sa oň dvojica stajne Lokotrans, ku ktorým sa v Jarnej cene kobýl pridala Shabana zo spriatelenej stajne MS Racing. O tretí triumf sa vo Veľkej májovej cene po infarktovom súboji zaslúžil Brilliant Star. K hattricku pridal ešte štvrté miesto z handicapovej Jarnej míle Matello.

„Miliónový“ Quessigny sa držal dlho, napokon skončil druhý

Hoci oproti trialu mu odpadol hlavný súper President, ktorý dal prednosť domácemu ekvivalentu Nemzeti díj (a napokon v nej sklamal až piatym miestom), zvesti z tréningu dávali tušiť, že jeho cesta za klasickým triumfom možno nebude až taká priamočiara, ako by sa dalo čakať. V cieli 30. ročníka Veľkej jarnej ceny (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 20 000 €) však nakoniec podľa očakávania svietili krikľavé ružové farby stajne Lokotrans ako prvé. Zaslúžil sa o to aj nami tipovaný a stávkarmi hojne podporovaný Darling In Pink (2:1). Urastený ryšiak však nič nedostal zadarmo a v cieľovej rovine musel zviesť boj so zlepšeným Quessignym (4,7:1). Práve drahý nákup stajne Meridian, ktorý v triale vyplytval veľa síl už v úvodných fázach dostihov, sa raketovo dostal na čelo, kde ho po pár stovkách metrov doplnil aj outsider Rabbit Showcasing (27,7:1). Táto dvojica si udržiavala miestami až päťdĺžkový náskok pred Chittussim (7,5:1) a zvonka pokojne cválajúcim Darling In Pinkom. Na konci protiľahlej roviny sa rozostupy predsa len zmenšili, zrýchľujúci Quessigny na čele osamel a priviedol pole do cieľovej roviny. Za lídrom cválal so stratou približne troch dĺžok Chittussi, do útoku nasadil Darling In Pink a tiež zozadu útočiaci outsider Apollon (18,7:1). Napínavý súboj v posledných stovkách metrov zviedol Quessigny s „ružovým panterom“, ktorý mal predsa len dôraznejší finiš, päťdesiat metrov pred cieľom sa dostal na čelo a zvíťazil o dĺžku a štvrť pred hnedákom za 102 000 €. Prekvapivý bronz si vybojoval Apollon, majiteľskú prémiu pre najlepšieho domáceho koňa získal piaty Fiord Jail (7,1:1), ktorého majiteľ a zároveň chovateľ Pavel Vigaš stojaci za stajňou Vimar získal aj bonus pre najlepšieho koňa slovenského chovu. Matným výkonom a vzdialeným šiestym miestom sklamal do sezóny vstupujúci zimný favorit Goldschatz (5,6:1).

„Miláčik v ružovom“ Darling In Pink zreje každým štartom a vo Veľkej jarnej cene splnil úlohu mierneho favorita. Zverenec Luboša Urbánka sa s dostihovým ruchom zoznámil v talianskom Merane, pod Dolomitmi však ničím neohúril. Odvtedy zostáva verný bratislavskému Starému háju a už v nasledujúcom štarte v Memoriáli Jozefa Mandelíka predviedol niečo málo zo svojho umenia, keď skončil tretí. Predĺženie o 200 metrov a mesiac pauzy mu vyhovovali natoľko, že v rovnako hodnotenom „dvojkovom“ Memoriáli Otta Suchovského zvíťazil a nechal za sebou celú plejádu neskôr úspešných súperov. Vrchol celej juniorskej kampane, míľovú Karpatskú cenu, Darling In Pink odvodil až do cieľovej roviny, v ktorej spôsobil menšiu kolíziu, ale na tú doplatil najmä ryšiak sám a skončil štvrtý. Napriek tomu sa právom zaradil medzi špičku dvojročných koní. Po zimnej prestávke v Cene trojročných koní síce neodolal útoku dovtedy neporazeného maďarského zimného favorita Presidenta, druhé miesto však získal úplne zaslúžene a do jarnej klasiky nastupoval s najvyššími ambíciami. Podľa vyjadrení trénera pre RTVS by mal teraz Darling In Pink smerovať do Českého derby.

Víťaz Veľkej jarnej ceny Darling In Pink s džokejom Martinom Laubem.

Shabana skórovala v Jarnej cene kobýl z voleja

Podobne ako Veľká jarná cena, ktorá bola tento rok čisto záležitosťou žrebcov, aj dámska Jarná cena kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 20 000 €) ponúkla dramatický záver. Na jej konci sa radovala kobyla, ktorá mala najlepšiu reakciu na štarte, napriek tomu nešlo o víťazstvo štart – cieľ. Po otvorení dvierok na boxoch z nich vyskočila do sezóny vstupujúca nabudená Shabana (2,8:1), džokej Martin Laube však veľmi rýchlo „zaradil spiatočku“ a prenechal vedúcu pozíciu Lisete (8,7:1). Na protiľahlej rovine sa k reprezentantke stajne Lokotrans Slovakia posunula krajanka Pasarei (9,6:1), ktorá na jej konci, približne 900 metrov pred cieľom, prebrala vedenie. Okrem týchto dvoch kobýl sa dopredu predrali aj outsiderky Lady Free (23,2:1) a Bellary (35,5:1). Do cieľovej roviny ako prvá zamierila Pasarei nasledovaná Lady Free, po bariére si však pozíciu hľadala Mustela (10,4:1). To už na opačnej strane dráhy k záverečnému útoku napriahala Shabana a tiež Lassca (4,6:1). Prvá zo súboja odpadla Pasarei, naopak Mustela sa držala „zubami nechtami“, na razantný finiš Shabany a Lasscy to však nestačilo. Belka zo stajne MS Racing pridala najviac a zvíťazila o dĺžku pred Lasscou, bronz si vyslúžila najlepšia z domácich kobýl Mustela.

Zatiaľ stále relatívne málo preverená dcéra vychyteného nemeckého plemenníka Jukebox Jury sa vrátila do Starého hája víťazne a uvidíme, kam až to dotiahne. Belka predviedla svoj talent už pred jedenástimi mesiacmi medzi debutujúcimi juniormi a na petržalskom kilometri zvíťazila prakticky systémom štart – cieľ. V tradičnej pražskej Simsonovej cene potom získala bronz, čím si vyslúžila pozíciu v užšej špičke dvojročných koní. O svoju pozíciu neprišla Shabana ani v karlovarskej Cene zimní královny, v ktorej predviedla úderný finiš a v tuhom boji troch kobýl získala striebro za čerstvou víťazkou českej Jarní ceny klisen Queen of Beaufay. Po dlhých osemmesačných prázdninách vstúpila do svojej najdôležitejšej sezóny víťazne a to hneď na klasickej scéne.

Belka Shabana zo stajne MS Racing (číslo 5) víťazí v Jarnej cene kobýl pred krajankou Lasscou (čierno-červený dres) a reprezentantkou domácej stajne Dermek Racing Mustelou (v strede) s jazdiacim trénerom džokejom Jaroslavom Línkom.

V trialoch na Turf-gala víťazní Brilliant Star a Kaptain Joe

Veľmi falošne bola odbehnutá Veľká májová cena (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 6 000 €), ktorej bola skôr šprintom, než trialom vytrvaleckej Veľkej ceny Slovenska. Pomalé tempo nasadil džokej Milan Zatloukal v sedle úradujúceho slovenského derby víťaza Rabbit Red Jazza (3,8:1). Približne v polovici sa začalo zrýchľovať, k lídrovi sa pridal obhajca triumfu spred roka Killwort (9,6:1), do cieľovej roviny však točili prakticky všetci deviati účastníci s plnými šancami. V nej sa predsa len oddelilo „zrno od pliev“, vedenie prebral a až do cieľa si udržal Brilliant Star (4,6:1) zo stajne Lokotrans. K dvojnásobnému víťazovi z nižších kategórií sa pridal aj držiteľ takzvanej Trojkoruny z roku 2019 Arcturus (14,2:1), s ktorým zviedli pohľadný súboj, na víťazstvo mu však chýbal krk. Bronz si vyslúžil Rabbit Red Jazz.

„Jednotkový“ hattrick zverencov Luboša Urbánka načal vo Veľkej májovej cene Brilliant Star (ružový dres), ktorý po boji porazil polepšeného držiteľa klasickej Trojkoruny z roku 2019 Arcturusa.

O jediný „jednotkový“ triumf domácich koní sa v Jarnej míli (handicap I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 6 000 €) postaral vlastný odchovanec a reprezentant stajne 7 Horse rodiny Křížkovcov Kaptain Joe (4,6:1). Zverenec starohájskeho trénera Mariána Štangela sa držal uprostred poľa, ktorému ukazoval smer veterán Mr Right (11,6:1). Niekdajší elitný šprintér už predsa len nemá takú rýchlosť, ale prvých 1200 metrov zvládol so cťou, v cieľovej rovine však zoslabol a prenechal svoje miesto Gray Touchovi (6:1), po bariére útočiacemu zástupcovi ružovej kombinácie Matellovi (6:1), ale najmä z hĺbky poľa útočiacemu Kaptain Joeovi. Gray Touch mu vzdoroval, nakoniec sa musel uspokojiť so striebrom. Matello v závere o medailu prišiel, keď ho zo stupňov víťazov odsunul Politicum (5,6:1).

Kaptain Joe s poľským džokejom Szczepanom Mazurom víťazí v Jarnej míli na úkor dvoch belušov – druhý skončil Gray Touch pred českým Politicum.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel