Analýzy

O Slovenské derby zabojujú dvaja derby víťazi

Derby je jedným z najväčších magnetov dostihovej sezóny a platí to univerzálne po celom svete. To slovenské napíše v nedeľu svoju 26. kapitolu a bude výnimočné tým, že sa na štarte stretnú dvaja derby víťazi, česká Blessed Kiss a maďarský Esti Fény. Medzi turfmanmi sa však traduje, že derby nevyhráva najlepší, ale najšťastnejší kôň, a je možné, že v bratislavskom Starom háji sa bude radovať niekto úplne iný.

V prevahe českých koní sa o modrú stuhu pobijú iba traja domáci

Spomienkam na minuloročnú edíciu Slovenského derby (Graded-3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 64 000 €) bez diskusie vládne nedostižné zrýchlenie senickej Zoriany, ktoré napokon populárna belka pretavila do veľmi ľahkého víťazstva. Aj tento rok nájdeme medzi šancovými koňmi kobylu, dokonca s cenným zárezom na pažbe. Zverenkyňa v Prahe pôsobiaceho ruského trénera Igora Endaltseva Blessed Kiss (Panov) sa pred tromi týždňami ozdobila českou modrou stuhou, keď v cieľovej rovine predviedla ukážkový bojovný výkon s triedovým nemeckým Poldi’s Lieblingom. Ten tiež figuroval medzi prihlásenými do Slovenského derby, tréner Andreas Wöhler ho však napokon škrtol. Nech je tak ako tak, České derby bolo tento rok nepekným dostihom plným kolízií, na konci ktorého sa prekvapivou víťazkou stala kobyla, ktorá síce na jar vyhrala prvý vážnejší derby-trial, v dvoch francúzskych štartoch v menších dostihoch však veľa vody nenamútila. Reprezentantka stajne Yerbola Baizhasrkinova ako dvoročná debutovala na dvoch kilometroch v Lyone a po menšom zaváhaní na štarte už stratu nedohnala a dobehla siedma. V ďalších dvoch štartoch ešte v decembri získala dve štvrté miesta v menších dostihoch. Už ako trojročná sa Blessed Kiss najprv predstavila na derby dištancii v Nancy a v parížskom Longchamp, výkony aj výsledky (dvanáste a posledné miesto) vzbudili rozpaky. O to väčšie, keďže hnedka ako najväčšia outsiderka ovládla karlovarskú dvojkilometrovú „dvojku“ (Forever Dry tretí, Oriental Glory štvrtý). Lenže koncom júna sa francúzske formy ukázali ako úplne nepodstatné. V dlhej pražskej cieľovej rovine sa Blessed Kiss vynorila spoza hradby bojujúcich koní, džokej Wladimir Panov s ňou aj za cenu obiehania urobil manéver, ktorým sa vyhol kolíziám (hoci sám jednu spôsobil), 200 metrov pred cieľom už vyzerala ako víťazka, napokon však musela s neúnavným Poldi’s Lieblingom bojovať až do konca. V Starom háji sa s nemeckým súperom nestretne, aj tak si však myslíme, že tentoraz získa len menej jagavý kov.

Naším tipom na víťazstvo je totiž v Českom derby bronzový Mon Cheri (Línek). Hnedák, ktorý pri väčšine svojich tohtoročných štartoch doplatil na kolízie doteraz nemal veľa šťastia a tak by svoju chvíľku slávy mohol vybrať práve v našej modrej stuhe. Už pri debute vo Vichy ešte vo francúzskych farbách víťazný žrebec sa do stajne Lokotrans sťahoval za 60 000 € po novembrovej dražbe spoločnosti Arqana s handicapom 36,5 kilogramu, jedným triumfom, jedným tretím a jedným štvrtým miestom na konte. Prvý štart pod taktovkou Luboša Urbánka si Mon Cheri pripísal v Cene trojročných žrebcov, kde jeho akcie prudko poklesli po bodyčeku, ktorý dostal na začiatku cieľovej roviny a hoci úplne vypadol z rytmu, napokon docválal bronzový za Darkolvom a King Heartom. Jarnú klasiku absolvoval Mon Cheri v Prahe, ešte pri vbiehaní do dlhej cieľovej roviny cválal na predposlednom mieste, neuveriteľne zrýchlil a zopakoval si tretie miesto. Realizačný tím v príprave na České derby zariskoval a poslal hnedáka do modrej stuhy bez prípravných dostihov. Vo vrchole sezóny mal Mon Cheri vcelku pokojný priebeh na konci poľa, v cieľovej rovine začal zrýchľovať, minul slabnúcich súperov a v cieli si zopakoval svoje obľúbené tretie miesto. Keďže v nedeľu sa do jeho sedla premiérovo posadí znalec bratislavskej dráhy Jaroslav Línek, myslíme si, že tentoraz sa bude Mon Cheri radovať z víťazstva.

Mon Cheri sa ako jediný účastník derby môže v prípade potreby alebo taktiky spoľahnúť na stajňového kolegu. Oriental Glory (Foret), polobrat elitného slovenského vytrvalca Oriental Sky zo stajne Patrik, zatiaľ taký úspešný ako jeho súrodenec nie je. Doteraz nezvíťazivší tmavý hnedák debutoval posledným miestom v karlovarskej Cene Masise, s juniorskou sezónou sa však rozlúčil štvrtým miestom v Cene zimního favorita. Na miesto svojho debutu sa Oriental Glory vrátil aj na úvod klasickej sezóny. V nabitej „dvojke“ na dva kilometre cválal vzadu, predviedol sľubný finiš, ale napokon strácal zo štvrtého miesta na víťaznú Blessed Kiss 6 dĺžok. V hlavnom derby-triali, Velkej červnovej cene, cválal naopak spredu, po menšej kolízii v cieľovej rovine však zoslabol a dokončil ôsmy. Aby sa jeho realizačný tím uistil, že sa dostane do derby, tak mu o týždeň naordinovali ešte Červnový pohár na 1800 metrov proti starším, v ktorom z pomalého tempa dokázal zrýchliť a získal blízke striebro a vybojoval si tak vstupenku do vrcholu sezóny. Subtílny žrebec sa ale po pár stovkách dostal do strkanice, ktorá ho znechutila natoľko, že už bol viac menej mimo zorného poľa a v cieli bol až dvanásty. Nehovoríme, že Oriental Glory bude vodičom Mon Cheriho, ale na dotáciu to nevyzerá.

S klasickým bronzom sa hlási do licitácie aj Darkolva (Šmida). Beluš sa na Moravu sťahoval po tom, ako ho privátne zo stajne Josepha Patricka O’Briena kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel a umiestnil ho do tréningu Františka Holčáka. V rodnom Írsku absolvoval Darkolva sedem dostihov prevažne na trati 1400 metrov. Jedinou výnimkou bol predajný dostih v anglickom Newcastli, tam však ako desatinový favorit skončil až tretí a odišiel bez záujmu kupujúcich späť do stajne. Z ôsmich štartov vyťažil jedno druhé, tri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto, čiže takmer vždy si vybehal aspoň malú dotáciu. Syn šprintéra a otca raných koní Dark Angela a vytrvalkyne Penolvy sa strednej Európe predstavil v Cene trojročných žrebcov a napriek menšej komplikácii v cieľovej rovine dokázal vyhrať. Svoju dávku smoly si vybral v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej po pomalšom štarte musel stále obiehať, v cieľovej rovinke bol chvíľu zavretý a nemal kadiaľ útočiť. Napokon však dobrým záverom vybojoval aspoň bronz. Naopak v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu zvolil džokej Zdeno Šmida inú taktiku, nechal Darkolvu cválať okolo piateho miesta, už pri vbiehaní do cieľovej roviny ho posunul na čelo a zdalo sa, že vyhrá, keď sa zozadu naňho dotiahol neskôr víťazný Thisisthekey. Do Českého derby nastupoval beluš s ambíciou docválať na takzvanej tabuli (do piateho miesta), čo sa mu aj splnilo, hoci sa približne 400 metrov pred cieľom dostal do dominovej kolízie, ktorú začala neskoršia víťazka Blessed Kiss, a nemohol útočiť naplno. Myslíme si, že hoci 2400 metrov je už pre Darkolvu veľa, zopakovanie piateho miesta z Prahy je v jeho silách.

Asi najviac smoly si v Českom derby vybral favorizovaný Thisisthekey (Srnec). Od úvodu pulujúci hnedák zjavne nemal svoj deň, v cieľovej rovine ešte dostal poriadny bodyček a bez chuti docválal predposledný. Takýto matný výkon sa od reprezentanta českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia nečakal najmä po pôsobivom víťazstve v Starohájskom kritériu, ktoré vyhral pekným finišom zvnútra poľa. Meno zverenca Zdena Koplíka sa skloňovalo už pred Turf-gala, hoci dva jarné dostihy neboli tou najlepšou reklamou. Tohtoročnú sezónu Thisisthekey zahájil v dostihoch tretej kategórie na 1800 metrov docválal síce tretí, na víťazného rakúskeho debutanta Gugus Des Brieres však strácal viac ako 8 dĺžok. Vo Veľkej jarnej cene bol aktívnejší a hoci v cieľovej roviny nemal príliš veľa priestoru na útok, aj tak docválal piaty, približne 3 dĺžky za víťazným Beau Massagot. Pred Slovenským derby sa majiteľ rozhodol, že z hnedáka zosadí trénerovu dcéru Ingrid Janáčkovú Koplíkovú a posadí do sedla Martina Srnca, ktorý bratislavskú dráhu dôverne pozná a spolu sa pokúsia preniknúť na stupne víťazov.

Poslednú dotáciu za siedme miesto si z Českého derby odniesol Res Judicata (Bojko). Útly kôň z chovu aj majetku doktora Jiřího Charváta prvé dva dostihy ako dvojročný vyhral (medzi nimi aj Karpatskú cenu, najvýznamnejšie slovenské dostihy určené juniorom), po zime ho však tréner Pavel Tůma poslal rozcvičiť sa do talianskeho Milána. Na dvoch kilometroch podal dobrý výkon a získal blízky bronz. Miestenku do derby si beluš vybojoval v tradičnom pražskom derby-triali, Velkej červnovej cene, v ktorej sa držal okolo štvrtého miesta, v cieľovej rovine krátko viedol, ale v závere podľahol štvorici súperov (okrem iných aj štvrtého Forever Dry), hoci v našlapanom finiši strácal na víťaza len 1 a pol dĺžky pri váhovej nevýhode. V bitke o České derby sa ani Res Judicata nevyhol kolíziám, v cieľovej rovine z neho skoro spadol výnimočne talentovaný žiak David Liška a za daných okolností je siedme miesto úspechom. Tentoraz sa však do belušovho sedla posadí najúspešnejší slovenský džokej Jozef Bojko, ktorý vyhral aj nemecké derby, to bratislavské mu v zbierke chýba, ale entoraz ho však zrejme nepridá.

Dvojnásobný „dvojkový“ víťaz Black Bard (Murzabajev) zo stajne DAR vstúpil do tohtoročnej sezóny v triali na Velkú jarní cenu, v ktorom cválal za suverénnym Sagarom a tak im to zostalo až do cieľa. V samotnej jarnej klasike sa vrátil k svojej obľúbenej taktike – vyskočiť z boxov, naštartovať a cválať – čo mu takmer vyšlo. Ešte 200 metrov pred cieľom viedol, ale napokon ho predbehli tri kone, okrem iných aj bronzový Mon Cheri. Vo Velkej červnovej cene sa zverenec Ludvíka Harisa naopak držal medzi koňmi okolo ôsmeho deviateho miesta, v cieľovej rovine zaútočil a hoci napokon skončil až siedmy, od víťaza ho delili približne 3 dĺžky. V českej modrej stuhe Black Bard cválal pre zmenu zasa vpredu, ale ani tam sa nevyhol strkaniciam, po tretine dostihov sa dostal na čelo a priviedol pole do cieľovej roviny. 400 metrov pred cieľom bol porazeným koňom a z tribúny to vyzeralo, ako keby sa úplne zastavil. Boli by sme veľmi prekvapení, keby v nedeľu skončil s dotáciou.

O miesto lepšie než Black Bard skončil v Českom derby Forever Dry (Šafář). Zverenec českej dostihovej legendy Josefa Váňu je stále nezvíťazivší a zrejme nemá tak vysokú triedu, aká by bola potrebná. Šikovný beluš – ďalší na štarte – absolvuje v tejto sezóne už šieste dostihy. Začal totiž hneď počas prvej nedele v „štvorke“ na 1800 metrov, v ktorej ako favorit docválal pekným záverom tretí. Rovnaké umiestnenie si zopakoval aj v karlovarskej „dvojke“, ktorá vyhrala Blessed Kiss. Do tretice si bronz zopakoval aj v mosteckom Memoriáli dr. Frankenbergera, tradičnom derby-triali, ktorý ale v posledných rokoch stráca cveng. Reprezentant stajne Statek Blata Český Ráj vlastniaca aj posledného doterajšieho víťaza cenného česko-slovenského derby double Touch of Geniusa sa pred českou modrou stuhou ešte rozcvičil vo Velkej červnovej cene a štvrtým miestom nesklamal. O to väčšie rozpaky zavládli po jeho nevýraznom výkone z derby. Forever Dry cválal vzadu, vyhol sa vážnejším kolíziám, mal dosť priestoru na záverečný útok, ale nemal „z čoho“. Nemyslíme si, že v Starom háji sa to otočí.

Najmenej skúseným českým koňom je bez pochýb Mount Q (Laube), ktorý sa do Českého derby nedostal. Dvojkový víťaz z Mostu debutoval tento rok v Memoriáli dr. Frankenbergera na mieste svojho jediného kariérneho triumfu, po štarte však stratil približne 3 dĺžky a napokon skončil piaty, 1 a pol dĺžky za bronzovým Forever Dry. Reprezentant stajne Meridian sa po dvoch týždňoch predstavil v Starohájskom kritériu, väčšinu dostihov cválal v závetrí na predposlednom mieste, v cieľovej rovine však zrýchlil, trochu ho pribrzdil neskorší víťaz, ale aj tak stačil na štvrté miesto, za Thisisthekey a Darkolvom, ale pred Riskom. Od Turf-gala sa Mount Q divákom neukázal a tak o jeho aktuálnej forme vie len trénerka Štěpánka Myšková a zopár insiderov.

V prevahe českých koní bude element z okolitých krajín reprezentovať čerstvý víťaz Magyar Derby Esti Fény (Nagy) a rakúsky Gugus Des Brieres. Reprezentant stajne Dióspusztai sa pred dvomi týždňami ovenčil domácou modrou stuhou ako tretí najtipovanejší kôň. Zverenec Csabu Zalu cválal od štartu s chuťou, džokej Tamás Nagy ho „upratal“ na tretie štvrté miesto a doprial mu pokojný priebeh. Ešte pred dlhou cieľovou rovinou sa Esti Fény prepracoval na úroveň vedúceho Muizenberg Rocka, rýchlo ho porazil a cválal do cieľa v ústrety najväčšiemu triumfu doterajšej kariéry. A hoci neskoro finišujúca Köln dobiedzala, napokon to nestačilo a hnedák o hlavu vyhral. Pripísal si tak svoj prvý tohtoročný triumf. Dvakrát však prehral so suverénnym rýchlikom Tour To Paris, najprv na syntetickom povrchu a následne aj v klasickej Nemzeti díj. S narastajúcou dištanciou mu síce ubudol najväčší súper, ktorý sa zameriava na šprinty, v hlavnom derby-triale Alagi díj prehral s Csalánom. Počas juniorskej kampane vyhral najväčšie dostihy pre v Maďarsku odchované dvojročné kone, medzi importmi sa mu nedarilo, keď skončil bez peňazí šiesty. Pri pohľade do rodokmeňa Esti Fényho nenájdeme veľké hviezdy, maďarský hnedák však chýbajúce „papiere“ nahrádza bojovnosťou a ak mu nebudú vadiť druhé náročné dostihy po 14 dňoch, určite s ním treba počítať na medailové priečky.

S gloriolou víťaza posledného lokálneho derby-trialu nastúpi na štart Gugus Des Brieres (Georgiev). Zverenec Tamary Richter absolvoval ako dvojročný len neoficiálnu kvalifikáciu v Budapešti (kde docválal tretí), a tak svoj prvý oficiálny štart rovno premenil na víťazstvo. Stalo sa tak v polovici apríla v „trojke“ na 1800 metrov medzi rovesníkmi a hnedák stajne europeanstayers.com vyhral bez väčších ťažkostí viac než 8 pred bronzovým Thisisthekey. O tom, že Gugus Des Brieres bude patriť medzi nádejných adeptov na zisk aspoň nižších dotácií z derby, presvedčil tento hnedák svoj realizačný tím tesným triumfom v „dvojkovom“ Memoriáli majora Stanislava Rudu na 2400 metrov. V dostihoch sa Gugus Des Brieres držal v závetrí za „fírujúcim“ Riskom, ale v posledných desiatkach metrov sa k nemu pridal, v rozhodujúcej chvíli dal hlavu dopredu a vyhral rozdielom krátkej hlavy. Potvrdilo sa tak, že pokus so skrátením na predĺženú míľu klasickej Veľkej jarnej ceny nebol najlepším krokom. Hnedák cválal väčšinu dostihov okolo šiesteho miesta uprostred hradby konských tiel, najlepší moment mal pri vbiehaní do cieľovej roviny, ale napokon nezrýchlil a skončil bez dotácie šiesty, 4 dĺžky za bronzovým Darkolvom a 1 a pol za piatym Thisisthekey. Myslíme si, že pri dobrom priebehu môže Gugus Des Brieres v derby pomýšľať aj na menej jagavý kov.

Na rozdiel od vlaňajška má domáca trojica skôr coubertinovské ciele, než reálnu šancu na triumf. Všetci traja žrebci sa stretli pred tromi týždňami v derby-triali, ktorý vyhral Gugus Des Brieres, najväčším oponentom víťaza však bol len tesne porazený Risk (Palík). Narastený ryšiak obľubuje cválať spredu, čo sa mu v spomínanej „dvojke“ podarilo a v menšej konkurencii získal striebro. Trénerka Zuzana Kubovičová však Riskovi na túto sezónu pripravila klasickú cestu triedového trojročného žrebca. Na úvod Risk suverénne ovládol prvý jarný trial, míľový Memoriál Josefa Břečku, a bez ďalšej verejnej defilírky nastúpil rovno do Veľkej jarnej ceny. Tam mu stály džokej Jiří Palík naservíroval priebeh uprostred balíka koní, čo sa však reprezentantovi stajne Mostry Senica príliš nepáčilo, väčšinu dostihov strávil pri bariére, v cieľovej rovine nemal moc priestoru na útok a napokon docválal na ôsmom mieste. Ryšiak sa k svojej osvedčenej taktike vrátil v Starohájskom kritériu, hoci tam cválal v závetrí za hektickým King Heartom. Na začiatku cieľovej roviny mal svetlejší moment, po pár desiatkach metrov ho však „prevalcovali“ zozadu útočiaci Darkolva, neskôr víťazný Thisisthekey a napokon aj Mount Q, Risk tak získal iba piatu dotáciu. Na tú v derby pravdepodobne nedosiahne, najvyššia majiteľská prémia pre najlepšieho domáceho koňa by mu však ujsť nemala.

Rovnako ako Risk aj druhý slovenský zástupca Standing Rock (Verner) začal svoju najdôležitejšiu sezónu prípravnými dostihmi na jarnú klasiku, na rozdiel od senického ryšiaka sa však súrodencovi triedovej Saintnixy veľmi nedarilo. Reprezentant slovenskej pobočky Stall Garant dosiahol najlepší výsledok v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku hneď na úvod, keď si za štvrté miesto prísal jedinú dotáciu v tomto roku. V hlavnom triali, Cene trojročných žrebcov, však Standing Rock úplne vyhorel a docválal predposledný 20 dĺžok za víťazným Darkolvom. Veľmi podobný výkon predviedol zverenec Miroslava Stančíka aj v samotnej klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej patril medzi outsiderov a deviatym miestom naplnil predpoklady do bodky. Vytrvalec, ktorý rád cvála zozadu, potom vynechal dvojkilometrové Starohájske kritérium a predstavil sa na derby-dištancii v druhej kategórii. Počas dostihov sa držal vzadu, tam aj zostal a docválal šiesty, dlhých 22 dĺžok za víťazným Gugus Des Brieres. V tejto konkurencii sa Standing Rock zameria len na zisk majiteľskej prémie.

Bez víťazstva a so striebrom a bronzom z iba štvrtej kategórie nastúpi na štart derby Pascal (Koplík). Tréner Tibor Tomek, ktorý zároveň s dcérou Kristínou figuruje aj ako majiteľ, poslal hneď na jar Pascala do vytrvaleckých dostihov. V maiden na dva kilometre bol k triumfu najbližšie, prehral len s jediným súperom. V rovnakej kategórií maiden zostal aj v ďalšom štarte na 1800 metrov a dokonca si ešte o jednu priečku pohoršil. Hnedák tak svoju najlepšiu formu vybehal v „dvojkovom“ derby-triali a hoci bol štvrtý, dobeh približne 18 dĺžok za Gugus Des Brieres a Riskom mu veľa šancí na úspech nedáva.

Náš tip: Mon Cheri – Blessed Kiss – Esti Fény

Autor: Daniel Mentel