Reportáže

Efily má rada Bratislavu, vyhrala aj Zlatý bičík

Poriadna tlačenica pred boxami a tiež počas dostihov, ktoré svojou dištanciou aj termínom vyhovujú šprintérom aj míliarom. A na ich konci sa radovala Efily z českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia, ktorá to má v Bratislave rada. Taký bol tohtoročný Zlatý bičík.

Obaja Koplíkovci na stupňoch

Hoci 1400 metrov, na ktorých sa beháva Zlatý bičík (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 7 000 €), už nepatrí medzi expresné šprintérske porcie, komorný profil bratislavskej dostihovej dráhy s ostrejšími oblúkmi nahráva skôr koňom, ktoré si hneď po štarte nájdu dobrú pozíciu k útoku. A so zvyšujúcim sa počtom koní na štarte je potreba usadiť sa na predných miestach ešte dôležitejšia. Kone sa tak môžu vyhnúť prípadným kolíziám alebo zavretému priestoru k útoku. V tohtoročnej edícií Zlatého bičíka so štrnástimi koňmi na štarte sa to potvrdilo do bodky. Najlepšie vyrazil z boxov senický Chilli Chocolate (12,3:1), za ktorého sa „zavesila“ outsiderka Efily (33,4:1) a tiež senická Bethany Belle (116,9:1). Naopak džokej František Drozda v sedle rakúskeho Culdaffa (21,2:1) spôsobil svojou divokou jazdou po štarte kolíziu, na ktorú doplatili najmä favorizovaný True Champ (2,9:1), Quintero (9,3:1) a najväčší outsider Bahama Pa Pa (233,8:1).

Približne v polovici protiľahlej roviny si Efily a Chilli Chocolate vymenili pozície, valach dokonca prenechal svoje miesto Bethany Belle a zvonka obiehajúcemu Fils De L’Air (15,5:1) – tréningovému kolegovi líderky. Pred vbiehaním do cieľovej roviny už viedli obaja zverenci trénera Zdena Koplíka, pričom kobyla cválala na výhodnejšej pozícii popri bariére a opticky takmer neohrozovaná napokon vyhrala o jednu dĺžku. Veľmi zaujímavý súboj o striebro zviedli Chilli Chocolate, ktorý v záverečnom oblúku vyzeral ako porazený kôň, džokej Martin Laube to však spravil lišiacky, nechal zverenca Jaroslavy Morávkovej vydýchnuť a v záverečných stovkách metrov ho vyburcoval k dôraznému finišu. Nešťastný bronz najtesnejším možným rozdielom nosa získal Fils De L’Air. Väčšinu dostihu aktívna Bethany Belle pred cieľom úplne „zhasla“ a vycúvala na konečné dvanáste miesto. Náš tip maďarská Wizardess bola najlepšia v cieli, zo štvrtého miesta zaostala za stupňami víťazov o pol dĺžky.

Už v našej analýze pred dostihmi sme písali, že zrejme najobľúbenejšími dostihmi víťaznej Efily je Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia najvýznamnejší slovenský šprint predvlani vyhrala, vlani bola tretia a v aktuálnej edícií blízko piata. To bol veľmi dobrý výsledok, ktorý len potvrdil náklonnosť tejto hnedky k bratislavskej dráhe. Tento rok sa totiž Efily dosť trápi. Po zime sa rozbehala v malých kilometrových dostihoch vo francúzskom Moulins, na ôsmom mieste však predbehla len jediného súpera. Ani to sa jej nepodarilo v jednotkovo obsadenej mosteckej „dvojke“ na 1200 metrov. Víťazstvo v Zlatom bičíku získala Efily po dlhom čase, naposledy triumfovala v júli 2016 v kilometrovej Cene Mysa počas slovenského derby mítingu. Odvtedy hnedka absolvovala 19 štartov, a tak sa jej znovu podarilo vyhrať až na dvadsiaty pokus. Medzitým však získala niekoľko cenných umiestnení, vlani na jeseň napríklad bronz z vrcholnej budapeštianskej kilometrovej Overdose díj, ktorá pripomína fenomenálneho maďarského šprintéra, či striebro z rovnako významnej Svatováclavskej ceny presunutej do severočeského Mostu a rovnaké umiestnenie z Českomoravskej ceny.

Autor: Daniel Mentel