Reportáže

Maďarskú presilu vo Veľkej cene BBAG porazila česká Eternity

Bola to jazda ako z „veľkej knihy“. V neuveriteľnej pohode jazdiaci český džokej Adam Florian svojimi štyrmi víťazstvami pripomenul najlepšie kúsky Jaroslava Línka, Zdena Šmidu, či Václava Janáčka. Svoju snahu korunoval výborným výkonom v sedle ryšky Eternity, s ktorou si zrežíroval hlavné dostihy nedeľného mítingu, dvojročným koňom vyhradenú Veľkú cenu BBAG Baden-Baden.

Džokej Adam Florian získal s Eternity štvrtý nedeľný triumf

Staré porekadlo hovorí, že do tretice všetko dobré. Džokej Adam Florian si ale v nedeľu povedal, že sa nebude obmedzovať a získal štyri víťazstvá. To najcennejšie v sedle dvojročnej Eternity (5,3:1) vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden (Listed, 2-ročné kone, 1400 metrov, 10 000 €). V dostihoch, ktorých prestíž postupne upadá, sa ale ryška prezentovala aktívnym výkonom hneď od štartu. Mladý džokej využil dobrú pozíciu a posunul svoju konskú partnerku na čelo sedemhlavého poľa. Za ňu sa po chvíľkovom hľadaní priestoru posadil nami tipovaný Imperialiste (4,6:1) a jediný reprezentant domácich stajní Spartico (2,7:1), ktorí cválali s dĺžkovými rozostupmi. Zvyšná štvorica na protiľahlej rovine zaostávala viac, pred vbiehaním do záverečného oblúka si z tejto skupiny vylepšila pozíciu iba Bramastra (4,4:1). Približne 600 metrov pred cieľom sa do čela prepracoval zverenec Zuzany Kubovičovej Spartico a pár sekúnd sa zdalo, že zaútočí na víťazstvo. Eternity ale v pravú chvíľu zabrala, po vytočení do cieľovej roviny jej chvíľu trvalo, aby znovu našla ten správny rytmus, ale strojovou akciou ukrajovala s centimetrov, ktoré ju delili od lídra. Popri bariére ešte zaútočila aj Bramastra, Spartico sa razom dostal do obkľúčenia z oboch strán a útoku napokon neodolal. Eternity bližšie k divákom dokázala udržať hlavu vpredu a pred druhou Bramastrou mala v cieli dĺžkový náskok, ešte ďalšie dve a štvrť dĺžky zaostal bronzový Spartico.

Je rozhodnuté: dvojročná ryška Eternity z českej stajne Lokotrans víťazí vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden pred maďarskou Bramastrou a pomohla tak džokejovi Adamovi Florianovi k zisku štvrtého nedeľného víťazstva.

Víťazná Eternity sa narodila 30. marca a s predajnou cenou 11 000 € bola najdrahšou účastníčkou tohtoročnej Veľkej ceny BBAG Baden-Baden. Reprezentantka ambicióznej českej stajne Lokotrans si svoj dostihový debut odkrútila v bratislavskej dvojke na 1400 metrov a v dostihoch, kde ju porazili aj nedeľní súperi Imperialiste so Sparticom, zaplatila nováčikovskú daň. Zverenkyňa Luboša Urbánka sa prakticky počas celých dostihov držala na predposlednom mieste, z ktorého sa až do cieľa „neodlepila“ a porazila len oveľa slabšieho súpera. V našej analýze pred dostihmi sme Eternity odsúdili do druhej polovice poľa, ale v nedeľu predviedla bojovný výkon, ktorý jej stačil na víťazstvo.

Crushing Power excelovala aj v Tatranskej cene

Hnedke Crushing Power (2,5:1) sa v bratislavskom Starom háji zjavne páči. Trojročná kobyla z maďarskej stajne Álmodó sa koncom júna tešila z triumfu v Zlatom bičíku, predtým si len tento rok odvážala domov trikrát striebro. Aj v nedeľu si v šprintérskej Tatranskej cene (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €) pripísala pohodlné víťazstvo. Za svojím piatym starohájskym triumfom vykročila zverenkyňa Gábora Maronku aktívne hneď od štartu, keď využila štartové číslo 1 a usadila sa na čele sedemčlenného poľa, za ňou cválala domáca Miss Trout (5,6:1), vpredu bolo vidieť aj podceňovanú Efily (12,2:1). Džokej Zdeno Šmida sa nedal nikým vyrušovať, s Crushing Power nasadil tempo, aké vyhovovalo najmä jeho konskej partnerke. Za líderkou sa „viezla“ Efily a prepadajúcu sa Miss Trout vystriedala na pár stoviek metrov Lady Mazie (7:1), tá však ešte pred vbiehaním do záverečného oblúka začala slabnúť. Naopak výhodnú pozíciu na bariére využila na útok Berouyine (6,8:1), ktorá sa na chvíľu dostala až na úroveň Efily. To už ale Crushing Power cválala nikým neohrozená do cieľovej roviny, kde si svoj náskok ešte zvýšila a bez ťažkostí udržala až do cieľa. A tak bolo jasné, že v tohtoročnej edícií Tatranskej ceny sa bude bojovať len o striebro. K pozoruhodnému zrýchleniu „napriahol“ populárny beluš Gentleman Jack (3,5:1) – odchovanec aj reprezentant stajne 7 Horse bol ešte 300 metrov pred cieľom posledný, na krátkom úseku prepol na vyšší rýchlostný stupeň, napokon to ale stačilo len na tretie miesto, pretože Efily tentoraz cválala ako z partesu a belušov útok odrazila.

Akoby v kroku, tak zvíťazila v šprintérskej Tatranskej cene maďarská Crushing Power. Bolo to jej piate bratislavské víťazstvo. V sedle sa radoval džokej Zdeno Šmida, ktorý neprežíva práve najvydarenejšiu sezónu.

Reprezentantka maďarskej stajne Álmodó Crushing Power sa na bratislavskej dráhe musí cítiť ako doma. „Stará známa“ zverenkyňa Gábora Maronku sa vlastne mimo Starého hája doteraz prezentovala len dva razy, vlani v budapeštianskom Kincsem Parku podľahla suverénnej Golden Sea vo významných dostihoch pre dvojročné kobyly a tento rok si vo varšavskej Nagrode Syreny na 1400 metrov pripísala najhorší výsledok kariéry – tretie miesto. Hnedka debutovala víťazne v štvrtej kategórii pre omladinu a hoci mala v cieli náskok len jeden a štvrť dĺžky, o jej víťazstve nebolo žiadnych pochýb, čo rozhodcovia pretavili do výroku zadržane. Náročnejšiu úlohu v tradičnej Cene Muscatita na derby-mítingu zvládla Crushing Power s podobnou ľahkosťou a do tretice pridala úspech v zastrešujúcej Cene zimnej kráľovnej, kde svoje súperky nechala za sebou o štyri a štvrť a viac dĺžok. Po zime predpísal realizačný tím hnedke slovenskú cestu triedových trojročných kobýl. V triali na jarnú klasiku cválala Crushing Power okolo štvrtého miesta, v pravý čas sa vyviezla popri bariére na čelo, v záverečnom útoku však podľahla Nikeandnemesis. V samotnej klasike síce svoju premožiteľku z trialu porazila, v tesnom dobehu sa ale musela skloniť pred krajankou Rikoletou. A do tretice len striebro zostalo hnedke aj v Cene Arvy na 1800 metrov. Džokej Tomáš Lukášek s ňou zvolil ofenzívnejšiu taktiku, kobyla od začiatku viedla, ale na útok krajanky Golden Sea nenašla dosť síl. Po triumfe v Zlatom bičíku proti neskoršej víťazke Svatováclavskej ceny Sweeticon sa „drvivá sila“ premiérovo predstavila vo varšavskom Służewci a hoci hnedka 1200 metrov viedla, v posledných dvoch stovkách metrov ju predbehla dvojica domácich koní.

Meny Bay na prekážkarskom tróne

Štyri štarty, štyri víťazstvá. To je obdivuhodná tohtoročná bilancia deväťročnej Meny Bay (1,7:1) po mierne rozpačitej vlaňajšej sezóne v tej aktuálnej hviezdi. Meny Bay počas zimnej prestávky zmenila majiteľa, od futbalového manažéra Viktora Blažeka ju kúpil tréner aj jazdec v jednej osobe Jaroslav „Čiko“ Brečka a kobyla mu zatiaľ prináša veľa radosti. V máji suverénne ovládla starohájsky stípel na 3600 metrov, v júli zvíťazila s ešte komfortnejším náskokom v podobne proponovaných dostihoch. V polovici augusta sa hnedka predstavila v Mekke talianskych prekážkových dostihov v Merane a po pohľadnom finiši v záverečných stovkách metrov ovládla aj dostihy cez živé ploty (siepi). Populárna a stávkarmi mohutne podporovaná Meny Bay sa v nedeľu predstavila vo Veľkej starohájskej steeplechase (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 4500 metrov, 5 000 €), po aktívnom priebehu sa so súpermi pohrala a zvíťazila zadržane o 6 dĺžok pred maďarskou Babiloniou (6,8:1) a Rubychopom (4,3:1). Po takýchto výkonoch jej už určite neujde bezprecedentný tretí titul najlepšieho prekážkového koňa na Slovensku.

To ona za to môže, nie ja, akoby naznačoval džokej, tréner aj majiteľ v jednej osobe Jaroslav „Čiko“ Brečka tesne pred cieľom Veľkej starohájskej steeplechase. So svojou Meny Bay v nej suverénne dominovali a hnedka bezpečne smeruje za bezprecedentným tretím titulom najlepšieho prekážkového koňa na Slovensku.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel