Analýzy

Arcturus mieri za Trojkorunou

Desať rokov po tom, ako klasickú Trojkorunu získal Age of Jape, mieri k rovnakej méte s puncom výnimočnosti aj ďalší zverenec Františka Holčáka Arcturus, tentoraz však na našej strane rieky Moravy. Vďaka termínovej kolízií s pražskou Velkou cenou českého turfu sa mu z cesty „odpratal“ najväčší konkurent Ramssio, ktorý českú analógiu vyhral o 10 dĺžok, aj tak sa ale na štarte stretne pestrá zostava trojročných plnokrvníkov, ktorí sa pokúsia získať najdlhšiu klasiku.

V opozícií je aj dvojnásobná víťazka Oaks Falcon Baby

Iba výnimočne sa v klasickom ročníku „urodí“ taká konská osobnosť, ktorá má dostatočnú triedu, aby dokázala dominovať od jari do jesene v dostihoch najvyššej kategórie s dištančným rozpätím od míle po 2800 metrov. Ak sa však v nedeľu naplnia papierové predpoklady a Arcturus (Šmida) v Slovenskom St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 20 000 €) zvíťazí, dostane sa do exkluzívneho klubu víťazov takzvanej Trojkoruny. Po triumfe v májovej Veľkej jarnej cene na predĺženej míli sa ovenčil aj vavrínovým vencom s modrou stuhou po júlovom Slovenskom derby. Ak ešte na jar panovali o Arcturusových vytrvaleckých schopnostiach isté pochybnosti, najneskôr v Českom derby presvedčil, že aj tu má reálnu šancu na úspech. V Prahe totiž zverenec Františka Holčáka docválal na piatom mieste, predviedol pohľadný finiš zo zadných pozícií a na mäkkej, dažďom zmáčanej dráhe nestihol viac. Pekne stavaný hnedák, ktorý svojím menom pripomína najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Pastier, rozšíril rady stajne Meridian rodiny Poledníkovcov v rámci zimného výpredaja zo stajne Josepha O’Briena za nezverejnenú sumu. V strednej Európe sa už ako zverenec valašského mága uviedol vo veľmi dobrom svetle a potvrdil tak chýry z rodného Írska. Hnedák na zelenom ostrove absolvoval tri štarty a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Ako nádejný adept klasických dostihov sa po zime predstavil v Cene trojročných žrebcov a hoci nestačil na víťazného Ryonyho, aj my sme ho v našej analýze videli ako budúceho klasického víťaza. V samotnej Veľkej jarnej cene prognózy naplnil a zvíťazil o dve dĺžky pred najbližším súperom. Aj v ďalšom dejstve cesty k derby pokračoval Arcturus v Bratislave, v Starohájskom kritériu na Turf-gala si strážil čelo zo štvrtého miesta, nastúpil asi 400 metrov pred cieľom, ale finiš Ryonyho nezachytil a len tak tak uhájil striebro pred Shawnee’s Triumphom. V českej modrej stuhe s ním džokej Jaromír Šafář zvolil vyčkávaciu taktiku a neskorým finišom priletel na piate miesto. Výmena jazdca do Slovenského derby sa ukázala ako správny krok, džokej Zdeno Šmida odjazdil Arcturusa o poznanie aktívnejšie s neporovnateľne lepším výsledkom. O vysokých ambíciách realizačného tímu svedčí aj nedávna účasť v jednom z vrcholov maďarskej sezóny. Arcturus sa pred tromi týždňami predstavil v bohato dotovanej Kincsem Díj a v spoločnosti elity stredoeurópskych vytrvalcov získal striebro síce za neohrozeným víťazným Nanchom, avšak dlhých osem dĺžok pred bronzovým Gastonom. Aj my si myslíme, že Arcturus má reálnu šancu na zisk Trojkoruny, hoci má za sebou náročnú sezónu, 2800 metrov je takmer určite za hranou jeho dištančného optima a v opozícií sú dve progresívne kobyly, ktorým práve metre navyše vadiť nebudú.

Hlavnou oponentkou favorita nemôže byť nikto iný, než dvojnásobná víťazka Oaks Falcon Baby (Krowicki). Reprezentantka stajne 3 hearts Hany Horčičkovej debutovala ako juniorka v najskoršom možnom termíne koncom minuloročného mája a hoci debut nevyhrala, neskôr dokázala bodovať naplno. Zdalo sa, že hnedka je typickým raným dvojročným koňom, v lete a na jeseň si však na svoje konto pripísala ešte umiestnenia z dvoch tradičných karlovarských dostihov pre elitných juniorov. Po zime sa v rámci prípravy na klasické dostihy predstavila v bratislavskej Cene trojročných kobýl, a hoci jej starohájsky „kolotoč“ príliš nevoňal, na predĺženej míli skončila šiesta. Aj tento výsledok a predpokladaný dlhší prejav jej realizačný tím vyhodnotil ako nedostatočný na účasť v jarnej klasike a Falcon Baby zamierila do míľového handicapu tretej kategórie v Prahe, kde ako mierna favoritka získala bronz. V ďalšom štarte sa presunula do Mostu na vytrvaleckú trať 2200 metrov a v „trojkovom“ handicape potvrdila istým triumfom predpoklady stávkarov. Ako dcéra víťaza Epsom Derby Sira Percyho sa hnedka lepšie cíti na dlhších dištanciách a hoci júnová účasť v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie rezultovala do šiesteho miesta, tím rodiny Vocáskovcov už mal v hlave jasný plán na zisk karlovarského Oaks. V rámci prípravy si kobyla odskočila do tradičnej pražskej Ceny tříletých klisen počas derby mítingu, v nervóznych dostihoch, ktorým predchádzala neúmerne dlhá procedúra zavádzania kobýl do boxov, vybojovala hnedka bronz. Pri pohľade na kariéru aj vývoj handicapu je zrejmé, že Falcon Baby sa zlepšuje každým štartom, čo potvrdila aj v karlovarských Oaks, kde triumfovala o takmer dve dĺžky pred tréningovou kolegyňou Gold Memory, rovnako klasickou víťazkou. V slovenskom ekvivalente sa do sedla Falcon Baby vyhupol džokej Piotr Krowicki, ktorý narýchlo vystriedal zraneného Davida Lišku a poľský „lišiak“ chytil príležitosť za pačesy, už pred vbiehaním do cieľovej roviny vytiahol hnedku na čelo a do cieľa si vypracovali ešte väčší náskok. Momentálne je najlepšie hodnotenou trojročnou kobylou v našom priestore a je hlavnou adeptkou na víťazstvo v prípade Arcturusovho zlyhania.

Predĺženie dištancie pôjde k duhu aj ďalšej trojročnej kobyle spoza rieky Moravy Lady Roseburg (Florian). Zverenkyňa Zdeňka Seménku debutovala pred rokom v bratislavskom „maiden“ štvrtej kategórie a hneď z voleja získala bronz. Starohájskej dráhe zostala verná aj neskôr, v Cene zimnej kráľovnej statočne vzdorovala maďarskej suverénke Crushing Power, ktorá sa medzičasom vypracovala na elitnú šprintérku. Aj v prvom tohtoročnom štarte zamierila do Petržalky, ale hoci v Cene trojročných kobýl cválala okolo piateho miesta, v cieľovej rovine vycúvala na konečné desiate miesto. Namiesto jarnej klasiky potom reprezentantka stajne Cardboard zamierila do pražského derby-trialu Memoriálu Otakara Frankenbergera na 2200 metrov a ako najväčšia outsiderka predčila piatym miestom očakávania. Ešte lepší výkon podala Lady Roseburg počas pražského derby-mítingu v Cene tříletých klisen. V tradičnom triali pred českými Oaks držal hnedku Adam Florian vzadu, v cieľovej rovine kobyla zrýchlila, chvíľu vyzerala ako víťazka, napokon sa však musela skloniť pred razantne finišujúcou Ile Jones. Na jej štíte však zostala Falcon Baby, s ktorou neskôr prehrala v samotnej karlovarskej klasike. Zozadu cválajúca hnedka sa v cieľovej rovine rozbiehala, ale razancia jej útoku stačila len na piate miesto. O to príjemnejšie prekvapenie pripravila Lady Roseburg svojmu realizačnému tímu a početnej skupine priaznivcov v Slovenskom Oaks. Rodená vytrvalkyňa sa rozbiehala pomalšie, v cieľovej rovine zaútočila spoza hradby tiel a po razantnom zrýchlení sa do cieľa dostala ako druhá. Aj ona na rozdiel od favorita privíta metre navyše, stigma stále nezvíťazivšej kobyly však aj napriek stúpajúcej forme vzbudzuje obavu, že sa znovu zameria len na menej jagavý kov.

Treťou dámou do partie je reprezentantka stajne Kovometal Palmera (Srnec), ktorá sa do senickej centrály Zuzany Kubovičovej sťahovala za 9 000 € z dražby v nemeckom Baden-Badene. Vlani v štyroch dostihoch nevíťazná belka získala niekoľko cenných umiestnení aj na najvyššej scéne. Po debute na zoznámenie v Cene Muscatita si pripísala striebro z Veľkej ceny BBAG a bronz z významnej Karpatskej ceny. Po zimnej prestávke absolvovala Palmera tradičnú cestu elitných kobýl v klasickom veku. V prípravnej Cene trojročných kobýl docválala piata, v samotnej jarnej klasike ťahala v strhujúcom závere s dvojicou maďarských kobýl za kratší koniec a vybojovala bronz. Obľúbenú medailu si odniesla aj z Ceny Arvy, kde síce nestačila na suverénnu Golden Sea, maďarská kobyla však triumfom v domácej modrej stuhe potvrdila svoju výnimočnosť a dodatočne vystavila Palmere lichotivé vysvedčenie. Potom však prišiel neúspech v Slovenskom derby, v ktorom strávila minimálne prvú polovicu vrcholu sezóny vzadu, na protiľahlej rovine mala svetlý moment, keď pár stoviek metrov cválala okolo šiesteho miesta, napokon ale vycúvala na konečné deviate. Premiérové víťazstvo vo svojej kariére si tak belka pripísala v Cene turfu proti starším súperom na derby dištancii  jeden a pol míle. V dramatickom súboji s Gastonom ho najprv v cieľovej rovine predbehla, dokázala ešte zrýchliť a dominovala o necelú dĺžku. V klasických Oaks spočiatku Palmera cválala na treťom mieste, v záverečnom oblúku však zoslabla a ako druhá favoritka sklamala piatym miestom. Hoci sme v našej analýze pred klasikou napísali, že dva kilometre jej môžu byť málo, teraz sa zdá, že St. Leger už bude pridlhý.

Druhým zverencom kráľovnej slovenských trénerov je senický Shawnee’s Triumph (Línek) zo stajne miestneho družstva. Beluš, ktorý na dražbe v Deauville stál 5 000 € vlani doplácal na svoju nezrelosť. Hoci zatiaľ nemá na svojom konte žiadne víťazstvo, v tejto sezóne dosiahol niekoľko cenných umiestnení. Najbližšie k víťazstvu bol v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej pod džokejom Szczepanom Mazurom získal senzačné striebro. Že nešlo o náhodu, potvrdil Seničan aj v Starohájskom kritériu, kde si ešte o dva kilogramy vylepšil handicapovú známku a blízkym bronzom potvrdil miestenku do derby. V sezónnom vrchole strávil väčšinu dostihov na „chvoste“ poľa, v rozhodujúcej chvíli ho džokej Mazur nestihol vytiahnuť do výhodnej palebnej pozície a napokon nestihol viac ako piate miesto. Odvtedy Shawnee’s Triumphova forma klesá, v Cene turfu bol prakticky počas celých dostihov mimo zorného uhla a dokončil na vzdialenom šiestom mieste, hoci pred siedmym Castrom. Pred St. Leger sa beluš pred dvomi týždňami rozcvičil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov, v kvantitatívne chudobnom poli piatich koní si dostihy zrežíroval pre svoje potreby neskorší víťaz Chilli Chocolate. Shawnee’s Triumphovi sa tempo vôbec nepozdávalo a v záverečnom špurte úplne vyhorel. Aj keď posledné formy svedčia o poklese, pri dobrom priebehu a poctivom tempe má beluš šancu na menšiu dotáciu.

Vyšší kredit než spomínaný Seničan má pomaly nahor ťahaný Bolthorn (Šafář) z tréningu mladého trénera Jozefa Chodúra. Reprezentant stajne FeD vlani získal dve druhé miesta v dostihoch tretej a druhej kategórie, po zime ale začal ešte nižšie. V „štvorkových maiden“ na dva kilometre nedal súperom žiadnu šancu a zvíťazil nikým neohrozený o päť dĺžok. Skrátenie o 300 metrov a presun o poschodie vyššie rezultoval do striebra za naloženým Gentleman Jackom, ktorý neskôr získal aj lepšie trofeje. Posun nahor potvrdil Bolthorn v „dvojkovom“ derby-triali, kde skončil štvrtý, pretože v cieľovej rovine sa mu dlho neotváral priestor na útok a nestihol ohroziť víťazného Kaptain Joe ani tretieho Castra. Kus šťastia, výborná práca džokeja Michala Abíka a zlepšená forma potom pomohla odchovancovi Karola Szaba k nečakanému ale o to vítanejšiemu štvrtému miestu v Slovenskom derby. Hnedák sa od štartu držal bariéry, cválal okolo piateho miesta, v záverečnom oblúku sa popri ňom ukazoval aj neskorší víťaz Arcturus, na jeho zrýchlenie ale nenašiel odpoveď. V dramatickom finiši nestačil na medailistov, ani „zemiaková“ medaila z modrej stuhy však nie je na zahodenie. V rámci prípravy na poslednú klasiku sa Bolthorn predstavil v „dvojke“ na 2600 metrov v konkurencii nedeľných súperov Kaptain Joe a Castra, ale tiež starších vytrvalcov. Hnedák sa väčšinou držal vzadu, na mäkšej dráhe ale predviedol pohľadný finiš a hoci víťazku neohrozil, získal „aspoň“ striebro. V St. Leger má istú jednu z dvoch chovateľských prémií, určite má aj na zisk menšieho honoráru.

Ako sme už spomenuli vyššie, v dostihoch druhej kategórie na 2600 metrov sa pred tromi týždňami ukázali aj ďalší dvaja domáci adepti na klasický triumf. Druhý produkt slovenského chovu na štarte Kaptain Joe (Verner) zaostal za Bolthornom napriek váhovej výhode o takmer štyri dĺžky, a tak pri vyrovnaných hmotnostiach na svojho konkurenta v boji o chovateľské prémie matematicky stráca. Reprezentant takzvaného owner-breedera Vojtecha Křížka stojaceho za stajňou 7 Horse už má na svojom konte dve víťazstvá. Po zime začal od „podlahy“, z trojice dostihov štvrtej kategórie si odniesol deviate miesto, bronz (ale 10 dĺžok za víťazným Bolthornom) a napokon víťazstvo z dvojkilometrového handicapu proti starším. Lepší výkon predviedol tento pohľadný tmavý hnedák v Starohájskom kritériu, v počiatočnom rýchlom tempe nestíhal, v rozhodujúcej fáze dostihov sa posunul za lídrov, ale nedokázal akcelerovať a dokončil na vzdialenom šiestom mieste. Vo falošne odbehnutom „dvojkovom“ Memoriáli majora Stanislava Rudu na 2400 metrov sa jazdci ponúkali, kto si na seba zoberie líderskú úlohu, a kone začali zrýchľovať až po polovici, pričom výsledný čas dáva tušiť, že ani víťazný „Kapitán“ nemá dostatočnú triedu na to, aby vzdoroval favoritom. To sa potvrdilo už v Slovenskom derby, kde zverenec Miroslava Stančíka stačil len na ôsme miesto, na ktoré nadviazal štvrtým z trialu proti starším.

Ešte s menšími šancami nastúpi do najdlhšej klasiky na jar dvakrát naplno bodujúci Castro (Liška). Hoci sa reprezentant stajne MPL Racing s pribúdajúcimi metrami a zvyšujúcimi sa teplotami lepšil a najlepší výkon podal v Slovenskom derby, ostatné dva výsledky neveštia nič dobré. Vlani trikrát v menších dostihoch umiestnený zverenec Pavla Kalaša sa do hľadáčika klasických adeptov dostal hneď počas úvodného mítingu tohtoročnej sezóny, keď sa vymanil z kategórie nezvíťazivších na predĺženej míli, víťazstvo ale Castro dokázal zopakovať aj o dve poschodia vyššie na dvojkilometrovej trati. V „dvojkovom“ derby-triali koncom júna spôsobil asi 150 metrov pred cieľom kolíziu, čím poškodil trojicu súperov, aj tak získal len tretie miesto. V samotnom derby bol spočiatku schovaný vzadu a podobne ako Shawnee’s Triumph neskoro finišoval, menovec kubánskeho revolucionára  napokon zo šiesteho miesta získal poslednú majiteľskú prémiu, ale pripísal si cenný skalp favorizovaného Angkor Wata. Štart v Cene turfu asi prišiel priskoro, necelý mesiac od derby. Castro v nej bol celkom aktívny, nástup Palmery ani starších súperov však nezachytil a dokončil na siedmom mieste. Rovnaké umiestnenie si zopakoval po matnom výkone v „dvojkovom“ triali proti starším, kde na rovnako zaťaženého Kaptain Joe strácal približne štyri dĺžky.

S vizitkou „trojkového“ víťaza vstupuje do licitácie šiesty z českého St. Leger Uran (Demo), ktorý zatiaľ v Bratislave štartoval dvakrát, v oboch prípadoch vstupoval do sezóny (vlani do kariéry) a v oboch prípadoch skončil na siedmom mieste. Tohtoročnú kampaň zahájil zverenec Jana Demeleho v Cene trojročných žrebcov, v ktorej sa po celý čas držal v druhej polovici poľa a nikdy nehrozil. O poznanie aktívnejšie sa reprezentant stajne Březová ukázal v prvom vážnejšom derby-triali. V Memoriáli Otakara Frankenbergera narazil na silnú konkurenciu, spočiatku sa preťahoval s jazdcom Michalom Demom, ale napokon sa usadili na treťom mieste. A keďže v dlhej cieľovej rovine mierne zoslabol, docválal až šiesty. O miesto lepšie skončil vo Velkej červnovej cene. V hlavnom pražskom derby-triali nabehal veľa metrov navyše, ešte 500 metrov pred cieľom bol predposledný, tiahlym finišom zvonka získal aspoň poslednú dotáciu. V samotnom vrchole sezóny sa držal v prvej polovici poľa, pred vbiehaním do cieľovej roviny mal hluchý moment, približne 500 metrov pred cieľom sa popri bariére dostal na chvíľu do zorného uhla, napokon však vycúval na konečné trináste miesto. Beluš si potom napravil chuť v „trojkovom“ handicape na dva kilometre, ktorý v začiatkom augusta v Karlových Varoch odvodil, miestami mal niekoľkodĺžkový náskok, v posledných stovkách metrov musel zabojovať, ale udržal si vedenie až do cieľa. V poli porazených zostal aj jeho nedeľný súper Barney Bash. Návrat medzi elitu trojročných koní sa naopak Uranovi veľmi nevydaril. V pražskom St. Leger cválal okolo piateho miesta, v cieľovej rovine ako jeden z mála vydržal pri bariére a hoci mal aj svetlejší moment, v posledných stovkách metrov citeľne zoslabol a skončil šiesty. V tejto konkurencii sa znovu zameria na niektorú z nižších dotácií.

Až koncom júna debutoval v pražskej „trojke“ tmavý hnedák Barney Bash (Palík). Zverenec Luboša Urbánka sa do stajne Lokotrans dostal za 38 000 € z baden-badenskej dražby ročkov, ale zatiaľ zaostáva za očakávaniami. Pri debute sa väčšinou držal v prednej línií, keď však malo prísť k lámaniu chleba, vytratil sa až na posledné miesto. Oveľa lepší dojem zanechal v Karlových Varoch v dostihoch, ktoré systémom štart – cieľ ovládol Uran, po aktívnom priebehu nakoniec získal „zemiakovú“ medailu. Podobný scenár ako pri prvom štarte si tmavý hnedák zopakoval aj pred dvomi týždňami v Slušoviciach. V takmer trojkilometrovej „štvorke“ cválal na treťom štvrtom mieste, ale v rozhodujúcej fáze zoslabol a dokončil predposledný. Pri všetkej úcte nemá v klasických dostihoch šancu na úspech.

Náš tip: Arcturus – Falcon Baby – Lady Roseburg

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel