Analýzy

Jubilejný ročník Turf-gala je magnetom sezóny

Jubilejný 45. ročník stredoeurópskeho dostihového festivalu Turf-gala jubilujúceho Závodiska bude zdobiť pätica výborne obsadených medzinárodných dostihov prvej alebo ešte lepšej kategórie. Vrcholom nemôže byť nič iné ako Veľká cena Slovenska s plnými boxami (a trojicou čakateľov „pod čiarou“), šiestimi víťazmi derby a ďalšími hviezdami vytrvaleckých dostihov na štarte. Výborné obsadenie však majú aj oba dostihy pre trojročné kone, či oba vrcholy šprintérov a strednotratiarov. Prvá júnová nedeľa tak bude naozajstným magnetom pre dostihových priaznivcov z celej strednej Európy.

Zvíťazí Opasan, jeden z ďalších piatich derby-víťazov alebo niekto iný?

Už dávno nemala Veľká cena Slovenska (Graded 3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 32 000 €) také silné obsadenie, ako sa na štarte zišlo tento rok. Vybrať jednoznačného favorita je nemožné, reálnu šancu zvíťaziť môže dobrých päť šesť koní. V kvalitatívne aj kvantitatívne nabitom poli na kompaktnej starohájskej dráhe bude hrať rolu aj najmenšie detaily ako pozičná hra jazdcov, pružnosť dráhy a samozrejme aj aktuálna forma. Pri predstavovaní adeptov na najvyššie méty začneme najmä z úcty k jeho historickým výsledkom korunovaných trojicou titulov slovenského Koňa roka víťazom Českého derby z edície 2020 Opasanom (Liška). Sedemročný hnedák je za posledné roky najlepším koňom trénovaným na Slovensku, ale už dlhšie ho trápili zranenia, čo ho v posledných dvoch sezónach zastavilo po vystúpení na obľúbenom júlovom mítingu vo francúzskom Vichy. Hviezdny reprezentant stajne BORMANN sa do Bratislavy vracia po dvoch rokoch ako dvojnásobný víťaz Veľkej ceny Slovenska, ale za v medzidobí stihol len štyri štarty. Vlani sa ako rekonvalescent úspešne vrátil druhým miestom v lyonskej Listed Prix Bedel na 2400 metrov. Júlový návrat do kúpeľného mestečka Vichy skončil šiestym miestom a opätovným zranením. Po ďalšom doliečovaní vyhliadol tréner Jozef Chodúr Opasanovi štart v polovici apríla na ultravytrvaleckej trati parížskej Listed Prix de la Boetie, ale tri kilometre hnedákovi vôbec „nevoňali“ a Opasan len dokončil na predposlednom dvanástom mieste. Návrat domov na vhodnejšiu vzdialenosť mu určite padnú vhod, na hattrick to stačiť nebude a aj medaila nie je vôbec istá.

Pred dvoma rokmi sa stajni BORMANN podaril vo Veľkej cene Slovenska husársky kúsok, keď jej reprezentanti získali prvé dve miesta, a bolo by naozaj takmer zázrakom, ak by sa niečo podobné podarilo aj túto nedeľu. Modro-bielo-čierny dres si totiž oblečie aj jazdec Ferdinand Kráner, ktorý vysadne do sedla pred 24 mesiacmi strieborného Cape Crowna (Kráner). Aj tento hnedý valach sa vrátil po zranení, keď vynechal celú minuloročnú sezónu, a pri návrate začal „od podlahy“. Hneď počas úvodného mítingu aktuálnej kampane sa predstavil v dvojkilometrovej „štvorke“ a siedmym miestom po zaváhaní na štarte veru nenadchol. Miestenku do Veľkej ceny Slovenska si však Cape Crown vyslúžil pred mesiacom v ďalšej „štvorke“ v súboji dvojice rekonvalescentov oveľa lepšej výkonnosti. Zverenec Jozefa Chodúra v máji bodoval naplno, a to na úkor o rok mladšieho Goldschatza, niekdajšieho zimného favorita a zraneniami v rozlete zastaveného derby-adepta. Na túto konkurenciu to samozrejme stačiť nebude, Chodúrovci však možno vymysleli stajňovú taktiku.

Pred dvoma rokmi sa modrou stuhou ozdobili traja účastníci Veľkej ceny Slovenska, Gasparini zvíťazil v Bratislave, Hello Hola Hay vo Švajčiarsku a Jolly Jumper doma v Poľsku. Prvý menovaný Gasparini (Palík) sa pred mesiacom pripomenul svojim priaznivcom, keď zvíťazil v triali nedeľného vrcholu – Veľkej májovej cene – a nechal za sebou štvoricu súperov, ktorí sa postavia na štart aj teraz. Vlastný odchovanec a reprezentant stajne TIPPLER Group sa v roku 2022 ozdobil okrem slovenskej modrej stuhy aj českým a Slovenským St. Leger, a preto doňho vlani realizačný tím vkladal veľké nádeje. A hoci Gasparini doma a na Slovensku vlastne nesklamal, jeho výlety do vzdialenejšej cudziny skončili výraznejšími prehrami. Po striebre z Veľkej májovej ceny získal zverenec Jana Demeleho bronz vo vlaňajšej edícii Veľkej ceny Slovenska a následne zamieril do Varšavy, výlet do Poľska však Gasparinimu nevyšiel. Pri návrate do Starého hája prehral Zlatý pohár iba o hlavu a zdalo sa, že sa znova blíži víťaznej forme. Vytrvalecké Listed v Baden-Badene a siedme miesto vrátilo realizačný tím na zem, a tak hnedáka poslali do Velkej ceny českého turfu, odkiaľ si znovu odniesol striebro. Novembrový výlet do Milána na Gr.3 St. Leger Italiano sa ukázal ako zbytočný. Gasparinimu sa v strednej Európe darí, po viac ako roku znovu okúsil, ako chutí víťazstvo a v nedeľu bude bez pochyby patriť medzi adeptov na medailu.

Víťaz Swiss Derby 2022 z Frauenfeldu a bronzový v Slovenskom derby Hello Hola Hay (Laube) podobne ako Cape Crown vynechal kvôli zraneniu celú minuloročnú sezónu a do tej aktuálnej vstúpil víťazstvom v nadpriemerne dobre obsadenej mosteckej „trojke“ na 1800 metrov, keď za sebou nechal víťazku českých Oaks spred dvoch rokov Vignettu aj stajňového kolegu, ktorý je druhým čakateľom na štart vo Veľkej cene Slovenska, Brilliant Stara. To, že reprezentant stajne Lokotrans zo svojej triedy zranením veľa nestratil, potvrdil pred mesiacom znovu v Moste. V „jednotkovom“ Memoriáli Vlastimila Smolíka na 2400 metrov bojoval do posledného cvalového skoku o víťazstvo, napokon ho o krátku hlavu stratil. V nedeľu by mal patriť do lepšej polovice účastníkov.

Pred dvoma rokmi triumfoval v domácom derby aj analógii Veľkej jarnej ceny poľský Jolly Jumper (Srnec), ktorý je momentálne druhým najlepšie hodnoteným plnokrvníkom u našich severných susedov, a to najmä zásluhou posledných troch vystúpení. Vlani po dvoch štvrtých miestach a piatom mieste z vytrvaleckých dostihov poľskej kategórie Listed sa reprezentant stajne Camerun presunul do tréningovej centrály Janusza Kozłowského a ten ho pripravil na štart vrcholnej Wielkej Warszawskej. Väčšinou vzadu cválajúci hnedák predviedol v cieľovej rovine tiahly finiš a hoci nestačil na víťaza, striebornou medailou potešil svoj realizačný tím. Na záver sezóny sa Jolly Jumper predsa len ozdobil víťazstvom, a to aj napriek tomu, že sa v závere dvojmíľovej „jednotky“ zaplietol do kolízie, rozhodcovia ho pôvodne odsunuli na druhé miesto za poškodeného koňa, ale po odvolaní sa vrátil na prvé miesto. Hnedák sa pred Veľkou cenou Slovenska rozbehal v dvojkilometrovej Nagrode Golejewka, znovu predviedol tiahly záver a po boji zvíťazil a porazil jedného z favoritov Ceny Scottish Rifla Timemastera. Poľské kone nechodia do Bratislavy na výlet a Jolly Jumper bude patriť medzi adeptov na medailu.

Kolekciu derby-víťazov na štarte Veľkej ceny Slovenska dopĺňa dvojica najčerstvejších prírastkov exkluzívneho klubu, Jardin Michelet a svetobežníčka Abha (Lukášek). Tmavá hnedka reprezentujúca stajňu Statek Blata Český ráj sa do tréningu Ingrid Janáčkovej Koplíkovej dostala len vlani koncom apríla po blízkom bronze v predajných dostihoch v Saint-Cloud a už po dva a pol týždni bojovala so spomenutým Jardin Micheletom o triumf v klasickej Velkej jarní cene. Adeptka na klasické triumfy sa osvedčila naplno, keď síce prekvapivo, ale s o to väčšou presvedčivosťou zvíťazila v Českom derby. Do konca minuloročnej sezóny sa Abha už doma neukázala. Počas letných prázdnin sa dvakrát predstavila vo francúzskych „black-type“ dostihoch a z dvojkilometrových Listed pre trojročné kobyly vo Vichy si odniesla štvrté miesto. Konkurencia Gr.2 Prix de la Nonette v Deauville sa však ukázala nad sily tmavej hnedky a Abha skončila posledná piata. Po zaslúženej prestávke sa realizačný tím rozhodol poslať Abhu do Saudskej Arábie, ale bohato dotovaný handicap jej nevyšiel a z exotického Rijádu sa vracala s porážkou. Pripomenutie svojich kvalít si triedová kobyla nechala do nabitej pražskej Velkej dubnovej ceny, v ktorej sa tento rok stretla výborná zostava a Abha podľahla len Rex of Thunderovi. Tmavá hnedka bude mať v sedle výborného džokeja, s ktorým si rozumie, bratislavská dráha jej môže vyhovovať, ale proti bude silná konkurencia preverených vytrvalcov, takže na medailu to tentoraz nevidíme.

V predošlom odseku spomenutý Jardin Michelet (Florian) je úradujúcim víťazom Slovenského derby, vlani zo siedmich štartov v štyroch zvíťazil a pridal dve medaily z oboch ex-federálnych najdlhších klasík St. Leger, tento rok však len vstupuje do sezóny. Pod trúfalosť realizačného tímu sa zrejme podpísala únava hviezdy stajne Cardboard z náročnej klasickej sezóny, ktorá sa spolu s ostatnými reprezentantmi zeleno-zelenej kombinácie počas zimnej prestávky presťahovala od trénera Zdeňka Seménku k Eve Záhorovej. Jardin Michelet vynechal juniorskú sezónu a hneď pri životnom debute začiatkom vlaňajšieho apríla v míľovej „trojke“ triumfoval. Na víťaznej vlne potom pokračoval aj o úroveň vyššie a víťazný hattrick zavŕšil v klasickej Velké jarní cene. Jediný výbuch sezóny si hnedák „vybral“ v Českom derby, v ktorom skončil až ôsmy, úspešný reparát však zložil po troch týždňoch v Starom háji. Ako držiteľ modrej stuhy potom vstupoval do českého St. Leger ako favorit, ale tam prehral s neskorším víťazom Velkej ceny českého turfu aj Ceny prezidenta republiky Magic Merlinom. Jardin Michelet zakončil náročnú sezónu bronzom v Slovenskom St. Leger. Hnedákova minuloročná séria nabáda zbystriť pozornosť, chýbajúce dostihy na rozbehanie vidíme ako veľký handicap.

Z koní, ktoré sa netešili z víťazstva v modrej stuhe, vyčnieva zlyhavší favorit Slovenského derby 2021 Rex of Thunder (Demo). Vlani päťkrát štartujúci hnedák zvíťazil len raz, v pražskom Zlatom pohári, predtým však získal striebro vo Veľkej aprílovej cene a najmä vo Veľkej cene Slovenska. Obhajca druhého miesta sa tak v nedeľu bude snažiť aspoň o zopakovanie vlaňajšieho umiestnenia, tento rok je však konkurencia o poznanie náročnejšia a zverenec Michala Dema to bude mať veľmi ťažké. A to aj napriek tomu, že na jeseň ešte Rex of Thunder stihol dve „black-type“ vystúpenia vo Francúzsku. Najlepšiu životnú známku si reprezentant stajne Drag Consulting vybehal vďaka piatemu miestu z Gr.3 Prix Gontaut na dva kilometre, a rovnaké miesto zopakoval aj v rovnako dlhých dostihoch kategórie Listed v Nancy. Po polročnej zimnej prestávke sa hnedák pri tohtoročnej sezónnej premiére postavil na štart Velkej dubnovej ceny, v ktorej sa stretla „smotánka“ českých strednotratiarov a Rex of Thunder po tiahlom závere v cieľovej rovine zvíťazil. To však bolo pred dvomi mesiacmi a hoci túto prestávku chcel realizačný tím preklenúť májovým štartom v parížskej Gr.3 Prix d’Hedouville na 2400 metrov, hnedák však nevstúpil do boxov a teda neštartoval. Jeho aktuálnu formu tak môžeme len odhadovať, belasí si veria a my Rex of Thundera vidíme ako jedného z hlavných adeptov na medailu.

Maďarsko bude vo Veľkej cene Slovenska reprezentovať víťaz Magyar St. Leger 2022 Agreement (Georgiev), ktorý je vnukom slávnej Arvy, s česko-slovenským turfom spätej víťazky klasickej Trojkoruny 1988. Tempárskym prejavom známy vytrvalec reprezentujúci stajňu Intergaj vlani zvládol sedem dostihov a nebodoval len pri aprílovom sezónnom debute na syntetickom povrchu. Zverenec Pála Csontosa dosiahol pôsobivú bilanciu, keďže od začiatku mája do začiatku novembra ho v šiestich „jednotkových“ dostihoch porazil len anglický Splendent s Frankiem Dettorim v bohato dotovanej významnej Kincsem díj. O Agreementovej miestnej dominancii svedčia aj náskoky, ktorými dokázal víťaziť, alebo napríklad aj fakt, že každým ďalším štartom mu ubúdali súperi. Po zimnej prestávke sa ryšiak rozcvičil v Bábolnai díj na 2200 metrov a ako desatinový favorit sklamal „až“ druhým miestom. Do nášho tipu sa Agreement nezmestil, ale neboli by sme prekvapení, ak by dokázal skončiť na stupňoch.

Bez výnimky vo Francúzsku doteraz štartoval rakúsky Vadirum (Perović), ale po náročnej zime a začiatku jari pauzuje už od konca marca a jeho momentálna forma je tak otázna. Zverenec Markusa Geislera zvíťazil v priebehu troch týždňov od polovice januára v dvoch predajných dostihoch na umelom povrchu v Lyone a Deauville a začiatkom marca si ešte vybehol striebro v handicape class 3 ešte vo farbách predošlého majiteľa. Po predaji stajni HJ sa Vadirum postavil na štart podobne proponovaného handicapu, v ňom však nijako neoslnil a len dokončil na desiatom mieste. Vo Francúzsku má handicap okolo 40, približne 5 kilogramov pod hodnotením Rexa of Thunder, čo ho predurčuje do horšej polovice štartovej listiny.

Od začiatku aktuálnej sezóny behávajú vo výbornej forme zverenci senickej trénerky Zuzana Kubovičovej. Prvá dáma slovenského turfu posiela do Veľkej ceny Slovenska dvojicu svojich zverencov. Bronz z Veľkej májovej ceny si odniesla osemročná veteránka Palmera (Madihi), ktorá s výhodou troch kilogramov o dĺžku porazila svojho tréningového kolegu Royal Catatumba a pri väčšej vyrovnanosti nesených hmotností by s ním čisto matematicky mala prehrať. Reprezentantka stajne Kovometal však už neraz počas svojej dlhej kariéry dokázala príjemne prekvapiť a hoci najviac jej vyhovujú dostihy okolo dvoch kilometrov, jediné minuloročné víťazstvo dosiahla práve na derby-dištancii, na ktorej sa koná aj Veľká cena Slovenska. Belka sa v posledných rokoch naplno presadila len na „dvojkovej“ úrovni, ani o level vyššie sa však nestratí a dokáže sa umiestniť. Bez peňazí sa Palmera domov vracala naposledy pred dvoma rokmi a myslíme si, že lichotivú bilanciu už tentoraz nepredĺži.

Sezónu ako na hojdačke absolvoval vlani reprezentant stajne Vimar Royal Catatumbo (Koplík). Klasický ašpirant sa najprv zameral na Veľkú jarnú cenu, z ktorej si odniesol štvrté miesto, ale na minuloročnom Turf-gala nezamieril do Starohájskeho kritéria, ale do šprintérskej Ceny MPRV SR, kde však pohorel. Po víťazstve v „dvojke“ na predĺženej míli mu realizačný tím vybral ako ďalšiu prekážku Bratislavskú míľu, tá sa ukázala nad hnedákove sily. To už mala trénerka Zuzana Kubovičová pre Royal Catatumba vyhliadnutú účasť v klasickom St. Leger, predtým sa ešte rozvičil v topoľčianskej „dvojke“. O tom, že hnedák predsa len asi bude vytrvalec, svedčí aj jeho striebro z najdlhšej klasiky a tiež zopakovanie rovnakého umiestnenia vo Veľkej októbrovej cene na dva kilometre. Počas zimnej prestávky sa z hnedáka stal valach, na výkonnosti sa to zatiaľ veľmi neprejavilo. Pred mesiacom Royal Catatumbo potvrdil štvrtým miestom z Veľkej májovej ceny svoju handicapovú známku, ale na dotáciu to teraz asi stačiť nebude.

Zdravotné problémy sa odrážajú na kariére piateho z Veľkej májovej ceny Orry (Línek). Sporadicky štartujúci zverenec Jaroslava Línka síce vlani zavŕšil čistý hattrick, keď sa postupne dostával vyššie a vyššie a tento rok bude obhajovať štvrté miesto z Veľkej ceny Slovenska, pred rokom sa však na štarte stretla oveľa horšia konkurencia a Orry mal lepšiu fazónu. Reprezentant slovenskej pobočky stajne Meridian ešte pred zranením stihol získať „zemiakovú“ medailu v Zlatom pohári na derby-mítingu, odvtedy však pauzoval až do začiatku mája a teraz sa zrejme pridá do zástupu domácich v horšej polovici výsledkovej listiny.

Úlohe najväčšieho outsidera sa nevyhne domáci Maranello Rosso (Cheyer), ktorému sa doteraz nepodarilo ani raz zvíťaziť a najlepším umiestnením bolo opakovane iba štvrté miesto. Tmavý hnedák sa do strednej Európy dostal zásluhou českej stajne Lokotrans, ktorá v ňom videla klasický prospekt, po dvoch „zemiakových“ medailách v derby-trialoch dobehol v Českom derby na siedmom mieste. V krátkom období medzi českou a slovenskou modrou stuhou prejavila o Maranello Rossa záujem sesterská stajňa Lokotrans Slovakia a tmavý hnedák sa tesne pred Slovenským derby sťahoval k trénerovi Mariánovi Štangelovi. V Starom háji však len zopakoval siedme miesto, v St. Leger bol piaty a na sklonku minuloročnej sezóny dokončil predposledný ôsmy vo Veľkej októbrovej cene. Po prechode medzi starších dobehol šiesty vo Veľkej májovej cene za Gasparinim a trojicou domácich súperov.

Náš tip: Jolly Jumper – Gasparini – Rex of Thunder

Ilustračné foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel