Reportáže

Jir Sun potvrdil v Zlatom bičíku svoju triedu

Nebolo to víťazstvo, ktoré si šprintér Jir Sun dá do vitríny ako najkrajšie v kariére, ale 1400 metrov dlhý Zlatý bičík je jednoducho pre neho príliš dlhý. Napriek tomu a tiež vďaka výhode jeden a pol kila, o ktoré niesol menej než jeho najväčší nedeľný súper Blazing Comet, sa valach radoval z víťazného návratu do bratislavského Starého hája. Bronzom potešila senická Elsa, ktorá po druhom mieste z Bratislavskej míle získala ďalšie hodnotné umiestnenie.

Blazing Comet dlho vzdoroval, napokon prehral „o kilá“

Hneď po otvorení dvierok vyletel zo štartovacích boxov po štarte Zlatého bičíka (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 6 000 €) domáci Skif (11,1:1), ktorého však na čele veľmi rýchlo vystriedal maďarský Blazing Comet (5,8:1), zverenec Jaroslava Línka sa so svojím trénerom v sedle držal stále na dohľad. V závese za lídrami cválala dvojica reprezentantov stajne Lokotrans, Matello (4,7:1) a favorizovaný Jir Sun (2,3:1). Blazing Comet si na konci protiľahlej roviny predsa len vypracoval asi dĺžkový náskok a pred vbiehaním do cieľovej roviny sa dotierajúceho Skifa striasol. Jeho pozíciu pohotovo prebral Matello a tiež na svoju šancu číhajúci Jir Sun. Džokej Martin Laube možno podržal zverenca Luboša Urbánka o čosi dlhšie, ako by bolo treba, sto metrov pred cieľom však valach obehol aj Blazing Cometa a napokon pred maďarským hosťom o dĺžku zvíťazil. Už vzdialenejší bronz si šikovným manévrom v cieľovej rovine a vytrvalým záverom vyslúžila Elsa (9,3:1), čím potvrdila mesiac staré striebro z Bratislavskej míle.

Očakávaný víťaz Jir Sun si vylepšil svoje dvanásť mesiacov staré druhé miesto, v bratislavskom Starom háji sa mu zväčša darí. Vo svojej prvej, covidovými obmedzeniami veľmi ovplyvnenej sezóne, sa jeho šprintérska nátura ešte neprejavila. Že v ňom drieme skrytý talent, ukázal už suverénnym triumfom v bratislavskej „štvorke“ koncom apríla 2021, na ktoré nadviazal sériou ďalších troch triumfov, pričom ten posledný si domov do Újezdu u Boskovic doniesol z najvýznamnejšieho stredoeurópskeho šprintu, z Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V druhej polovici vlaňajšej sezóny sa mu už zvíťaziť nepodarilo, ale bolo to skôr kombináciou náročnosti úloh a dlhších dostihov. Hneď v prvom prázdninovom štarte totiž zamieril do Hamburgu, kde sa ale ukázalo, že „black-type“ Gr.3 je ešte nad jeho sily. Na striebro zo Zlatého bičíka nadviazal iba siedmym miestom z mosteckej Svatováclavskej cene. Posledné vlaňajšie vypätie síl predviedol valach v pražskom EJC Million, v bohato dotovaných dostihoch bol druhý. Výlet do Deauville už bol zbytočný. Jir Sun aj tento rok vstúpil do sezóny víťazstvom v pražskom Gomba handicape na úvod sezóny. Ambiciózna stajňa Lokotrans sa rozhodla zúročiť „black-type“ skúsenosti, ktoré postupne zbiera s inými svojimi reprezentantmi, aj s Jir Sunom. Dva týždne po úspechu z Velkej Chuchle sa valach postavil na štart hannoverského Listed a druhým miestom sa zaradil do vyberanej spoločnosti. Do Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR tak nastupoval ako desatinový favorit, ale po neveľmi šťastnom priebehu nemal v cieľovej rovine dostatok priestoru na svoj útok a skončil až štvrtý. Ani tento neúspech neodradil realizačný tím, aby Jir Suna prihlásili do hamburskej Gr.3 na 1200 metrov, v ktorej však porazil jediného súpera.

Už je o všetkom rozhodnuté. Jir Sun poráža v Zlatom bičíku maďarského Blazing Cometa (takmer úplne zakrytý víťazom).

Favoritkou Oaks bude Shabana

Iba poltucet kobýl sa postavilo na štart druhej „jednotky“ popoludnia, Ceny Whisky (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 1800 metrov, 6 000 €, záznam). Predskúška klasických Oaks je otvorená aj starším kobylám, ale tento rok ponuku využila len Lady Mazie (2,4:1) a ako nedávna víťazka Bratislavskej míle mala hrať významnú úlohu. Hneď na štarte stratila všetky šance Mustela (8,3:1), ktorá sa „zasekla“ v boxoch a stratila asi 20 dĺžok. Dopredu tak vyrazila desatinová favoritka Shabana (1,8:1), na ktorú sa „zavesila“ debutantka Rasprava (6,2:1) a práve Lady Mazie. Táto trojica si na začiatku protiľahlej roviny vypracovala mierny náskok, všetko však kontroloval džokej Martin Laube v sedle jarnej klasickej víťazky. Po kilometri sa začala Rasprava prepadať a na čele tak osameli dve favorizované kobyly. Shabana si naďalej udržiavala asi dĺžkový náskok, na konci záverečného oblúka však belka akoby chcela odbočiť do stajne a Martin Laube mal čo robiť, aby sa udržal v sedle. Situáciu okamžite využil Milan Zatloukal v sedle outsiderky Lady Sophie (16:1), ktorá podbehla svoje súperky vo výhodnejšej pozícií, po bariére sa priblížila aj Dally Top (6,5:1). Laube Shabanu rýchlo „skonsolidoval“, dvesto metrov pred cieľom sa znova dostali na čelo, keď predbehli finišujúcu Dally Top a napokon s istotou zvíťazili. Šieste druhé miesto za sebou si vybojovala Dally Top pred Lady Mazie.

Belka Shabana zo stajne MS Racing si beží po ďalšie víťazstvo, tentoraz v triali na septembrové Oaks, Cene Whisky. Porazila pri tom šiestykrát za sebou striebornú Dally Top (zelený dres) a tretiu Lady Mazie (bielo-modrý dres).

Shabana sa triumfom v Cene Whisky vrátila na tohtoročnú víťaznú vlnu, ktorú prerušilo len deviate miesto z Českého derby. Zverenkyňa Luboša Urbánka reprezentuje stajňu MS Racing rodiny majiteľa slávnejšej stajne Lokotrans Karla Jalového a už vlani predviedla veľa zo svojho talentu. Zvíťazila rovno pri bratislavskom debute koncom júna, a to napriek svojmu vytrvaleckému pôvodu. Ďalšie dva dostihy už absolvovala v tradičných českých dostihoch pre dvojročné kone. Na bronz v Simsonovej cene nadviazala striebrom v Cene zimní královny, kde v infarktovom závere prehrala o hlavu s tohtoročnou hviezdou trojročných Queen of Beaufay. O tom, že Shabana je mimoriadna kobyla, musel byť jej realizačný tím presvedčený už dávno, lebo belka na jar vynechala prípravné dostihy a rovno nastúpila do Jarnej ceny kobýl. V klasike napokon potvrdila predpoklady a iste zvíťazila. Ešte hodnotnejší výkon predviedla Shabana v Cene Arvy na Turf-gala, v ktorej na druhé miesto odsunula aj dovtedy neporazenú maďarskú klasičku Dariyu. Jedinú tohtoročnú prehru si tak belka pripísala v Českom derby. Po relatívne aktívnom priebehu sa v cieľovej rovine začala prepadať, keď ju obiehala zrýchľujúca Queen of Beaufay, tak sa na chvíľu „chytila“, na rozdiel od neskoršej víťazky však rýchlo zaradila spiatočku a len dokončila. Víťazstvom v Cene Whisky si určite zlepšila sebavedomie a pred septembrovými Oaks nemôže byť o favoritke žiadnych pochýb.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel