Analýzy

Jir Sun by mal byť v Zlatom bičíku jasným favoritom

Letné prázdniny aj dostihová sezóna sa už dávnejšie prehupli do svojej druhej polovice a druhá augustová nedeľa sa v bratislavskom Starom háji bude niesť v znamení súbojov šprintérov a míliarov na neutrálnej trati Zlatého bičíka. Pred Oaks budú trojročné kobyly ladiť formu v Cene Whisky a vytrvalcom je určená „dvojková“ Cena turfu. Prípravný test pred jesennými vrcholmi je pripravený aj pre poltucet juniorov, o atraktívne dostihy tak nebude núdza.

Na medailové pozície poškuľuje Blazing Comet a Gentleman Jack

Na štart Zlatého bičíka (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 6 000 €) sa postaví kompletná zostava medailistov spred dvanástich mesiacov, pri predstavovaní však dáme prednosť vlani striebornému Jir Sunovi (Laube), ktorý sa do Starého hája vracia po viac ako dvoch mesiacoch a zrejme sa nevyhne úlohe jasného favorita. Výbornému šprintérovi by viac vyhovovala o čosi kratšia dištancia, v takto dlhých dostihoch ešte ani raz nezvíťazil, najbližšie bol práve pred rokom druhý. Viacnásobný víťaz z minulej sezóny vstúpil do tej aktuálnej triumfom v pražskom Gomba handicape hneď začiatkom apríla a na jeho štíte zostali aj stajňový kolega Matello (druhý), či Gentleman Jack (piaty). Stajňa Lokotrans má vysoké ambície a „black-type“ skúsenosti, ktoré postupne zbiera s inými svojimi reprezentantmi, sa rozhodli zúročiť aj s Jir Sunom. Dva týždne po úspechu z Velkej Chuchle sa valach postavil na štart hannoverského Listed a druhým miestom sa zaradil do vyberanej spoločnosti. Do Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR tak nastupoval ako desatinový favorit, ale po neveľmi šťastnom priebehu nemal v cieľovej rovine dostatok priestoru na svoj útok a skončil až štvrtý, o nos za Gentleman Jackom. Ani tento neúspech neodradil realizačný tím, aby Jir Suna prihlásili do hamburskej Gr.3 na 1200 metrov. Medzi pol tuctom elitných šprintérov cválal zverenec Luboša Urbánka na chvoste a v cieľovej rovine porazil jediného súpera, aj tento výkon by mu mal na víťazstvo v Zlatom bičíku mal stačiť. Jediným otáznikom tak zostáva to, či vydrží s dychom.

Vlani víťazný Gray Touch (Madihi) sa tento rok z víťazstva zatiaľ netešil ani raz a ani teraz to na triumf nevyzerá. Reprezentantovi stajne MPL Racing sa najviac darí v míľových dostihoch, do aktuálnej sezóny však vstúpil v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku na dištancii Zlatého bičíka a v súboji s niekoľkými nedeľnými súpermi ťahal za kratší koniec. Koncom apríla zvíťazil Genleman Jack približne dĺžku pred tretím Skifom, zverenec Jozefa Chodúra zaostal na štvrtom mieste už výraznejšie. Dva týždne nato nastúpil biely valach do handicapovej Jarnej míle a aj vďaka nízkej nesenej hmotnosti ukoristil striebro (Matello štvrtý, Skif ôsmy). So svojím pravidelným súperom Skifom sa Gray Touch stretol aj koncom júna v „dvojke“ na 1400 metrov a znova ho porazil, hoci ako mierny favorit skončil tretí. Najlepší výkon tohto roka tak Gray Touch predviedol v Bratislavskej míli počas derby-mítingu, keď dobehol piaty. Aj tentoraz sa zrejme zameria na zisk niektorej z nižších dotácií.

Obhajcovi minuloročného bronzu Skifovi (Línek) chýba na pravidelné úspechy v najvyššej kategórií dostatok triedy a hoci každý rok aspoň v jedných dostihoch zvíťazí, bez výnimky išlo o „trojky“. Aj v aktuálnej sezóne už zverenec Jaroslava Línka ten jeden triumf má, keď na Turf-gala získal slovenským odchovancom určený Memoriál Ing. Pavla Žikavského na predĺženej míli. V Jarnej míli mu ani nízka nesená hmotnosť nepomohla k lepšiemu ako ôsmemu miestu. Pri pohľade na výkony reprezentanta stajne Dr. Tardík vidno, že najvyššiu formu ukázal na úvod sezóny blízkym bronzom za Gentleman Jackom, potom už len klesal. Naposledy počas derby-mítingu ako desatinový favorit zlyhal v preňho objektívne pridlhej dvojkilometrovej „trojke“. Skrátenie mu pomôže, obhajoba bronzu je však zrejme nereálna.

Na medailové pozície sa tento rok vlaňajší medailisti asi nedostanú, pretože na štarte vidíme minimálne dva kone, ktoré majú aktuálne lepšiu formu. Najväčším oponentom favorita by mohol byť maďarský Blazing Comet (Palík), ktorý máva medzi jednotlivými dostihmi celkom dlhé prestávky a aj teraz bude štartovať až po šiestich týždňoch. Porovnanie výkonnosti zverenca Ferenca Csupora s českými a slovenskými súpermi nemusí byť až také jednoduché, keďže porovnaniu sa s tunajšou špičkou sa doteraz vyhýbal. Blazin Comet, ktorý bol vlani na jeseň kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu diskvalifikovaný z Kállai Pál Emlekversény, vstúpil do aktuálnej sezóny v budapeštianskej šprintérskej „jednotke“ a na syntetickom povrchu skončil druhý. Preňho netypicky už o dva týždne však exceloval v rovnako hodnotnej Káposztásmegyeri díj na 1400 metrov, keď najbližšieho súpera nechal sedem dĺžok za sebou. Takto navnadený realizačný tím prihlásil hnedáka do milánskeho Listed na míľu, po neveľmi aktívnom priebehu však Blazing Comet skončil posledný šiesty. Návrat na domovskú dráhu v Kincsem parku a skrátenie na 1200 metrov rezultovalo počas maďarského derby-mítingu do bronzu tesne pred aj našim turfmanom známou Vain Hope. Maďarský hosť určite patrí k šancovým koňom a bude čakať na zaváhanie favorita.

Už šesť dostihov v aktuálnej sezóne stihol Jir Sunov premožiteľ z Turf-gala Gentleman Jack (Šafář). Populárny biely valach sa tento rok práve zásluhou bronzu z Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dostal v handicape na životné maximum a hoci dištančne je predsa len univerzálnejší ako favorit, aj zverencovi Mariána Štangela viac vyhovujú kratšie dostihy. Zo šiestich tohtoročných štartov vystriedal všetky pozície od prvého do piateho miesta, pričom piaty skončil dvakrát, v prvom (pražský Gomba handicap) aj poslednom doterajšom štarte (kilometrová Cena Mysa počas derby-mítingu, kde ho zastavila najvyššia nesená hmotnosť). Medzitým zvíťazil v Memoriáli Josefa Břečku, skončil strieborný v handicapovej Prípravnej cene, bronzový v najvýznamnejšom slovenskom šprinte a štvrtý v pražskej Sprinterskej cene. V nedeľu ponesie rovnako ako Jir Sun, a o kilo a pol menej ako Blazing Comet, preto ho čakáme medzi medailistami.

Dobrú formu predvádza v posledných týždňoch zverenkyňa Zuzany Kubovičovej Elsa (Florian), ktorá pred mesiacom prekvapila striebrom z Bratislavskej míle (piaty Gray Touch, šiesta Verse of Life). Do povedomia ako míliarka až strednotratiarka zapísaná víťazka vlaňajšej Ceny Arvy sa po náročnom klasickom programe odmlčala až do tohtoročného júna, keď sa postavila na štart „dvojky“ na 1400 metrov. V dostihoch odbehnutých v tropickej horúčave skončila Elsa posledná, sedem dĺžok za bronzovým Gray Touchom a dve za piatym Skifom. Štart v nohách reprezentantke stajne KT Obal pomohol a už o dva týždne nato v budapeštianskej Buccaneer díj na míľu získala blízke štvrté miesto. Po ďalších dvoch týždňoch prekvapila ako najväčšia outsiderka silným finišom a blízkym striebrom v Bratislavskej míli. Ak potvrdí poslednú formu, môže pomýšľať aj na menej jagavý kov.

Pred dvomi týždňami sa v boxoch pred Memoriálom Jiřího Nováka nešťastne zakliesnila, ale napokon do dostihov odskočila Verse of Life (Korečková). Po takomto traumatizujúcom zážitku však nie je divu, že reprezentantka stajne Mostry Senica skončila posledná. Zverenkyňa Jaroslavy Morávkovej začala aktuálnu sezónu až koncom mája tesným víťazstvom v handicape tretej kategórie, kde v ukážkovo „našlapanom“ dobehu ťahala za dlhší koniec. S jedlom rastie chuť, a tak sa realizačný tím rozhodol otestovať čiernu hnedku medzi elitou. A hoci šiestym miestom v Bratislavskej míli latku nepodliezla, na túto konkurenciu to je predsa len málo.

Favorizovaného Jir Suna bude z centrály stajne Lokotrans sprevádzať valach Matello (Liška). Pri doterajších 22 štartoch ani raz víťazný zverenec Luboša Urbánka bol k víťazstvu najbližšie hneď na úvod sezóny v Gomba handicape, kde ťažil najmä z „mušej“ hmotnosti a vďaka nej poriadne ponaháňal víťazného Jir Suna. Následne však ani ako desatinový favorit nedokázal zvíťaziť o dve úrovne nižšie. V Jarnej míli bol štvrtý, na čo nadviazal dobrým striebrom v mosteckej Cene jezdectví. Matello naposledy sprevádzal svojho slávnejšieho stajňového kolegu do Hamburgu, na rozdiel od neho však absolvoval „štvorkový“ handicap a piatym miestom nenadchol. Aj v nedeľu bude patriť medzi outsiderov.

Na „dvojkovej“ scéne viackrát úspešný Mollys Best (Zatloukal) je čistokrvný šprintér a 1400 metrov Zlatého bičíka už pre neho môže byť príliš dlhých, naposledy totiž bodoval na tejto dištancii v apríli 2019. Osemročný veterán z tréningu Kateřiny Berthier vstúpil do aktuálnej sezóny presvedčivým víťazstvom v pražskom handicape druhej kategórie. O mesiac sa v podobne proponovaných dostihoch musel uspokojiť s tesným striebrom, na jeho štíte vtedy zostala aj Lady Mazie, čím reprezentant stajne Filip potvrdil svoju aktuálnu formu. Naopak úplne bez chuti cválal Mollys Best v pražskej Sprinterskej cene, v cieľovej rovine vycúval až na posledné miesto a len dokončil. Nevedno, či išlo o nejaký zdravotný problém, v každom prípade by podobný výkon na najlepších nestačil.

Náš tip: Jir Sun – Blazing Comet – Gentleman Jack

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel