Aktuality

Eyes On You naďalej stúpa v handicape

Po krátkej prázdninovej prestávke sa dodatočne vraciame k niektorým udalostiam v slovenských dostihoch, ktoré sa stali v posledných troch týždňoch a stoja za zaznamenanie. V posledný júlový deň pokračovala dostihová sezóna v bratislavskom Starom háji ďalším prevádzkovým mítingom s vrcholom v podobe „dvojkového“ Memoriálu Jiřího Nováka. Dvojica kobýl sa ešte týždeň predtým zúčastnila maďarských Oaks. A na záver sa vrátime k zahraničným štartom na Slovensku trénovaných koní z minulého víkendu.

Ryony aj napriek najvyššej hmotnosti získal striebro

Bratislavský míting na prelome letných prázdnin negatívne poznačilo hneď niekoľko incidentov. V dostihoch pre amatérskych jazdcov došlo k pádu rakúskeho valacha Chicago Black Hawk, cez ktorého následne prepadli dva ďalšie kone. O necelú pol hodinu neskôr pred štartom hlavných dostihov, Memoriálu Jiřího Nováka (handicap II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 4 000 €), sa jednej z účastníčok, Verse of Life (5,3:1), zakliesnila hlava do dvierok štartovacích boxov, vycúvala von, ale opätovne do nich vošla a napokon aj odštartovala. Táto skúsenosť sa však prejavila na jej výkone a čierna hnedka skončila posledná. Krátko po štarte sa na čelo dostala Lady Sophie (16,8:1), ktorú ale po niekoľkých stovkách metrov vystriedal tempár Whistledownthewind (6,7:1). Zverenec Jaroslava Hanáčka si na protiľahlej rovine vypracoval mierny náskok, ktorý pred záverečným oblúkom ešte zväčšil. V tom čase sa predsa len začalo meniť poradie, zvonka zrýchľovala Eyes On You (7,2:1), ktorú džokej Radek Koplík šikovne posunul do druhého sledu prenasledovateľom Whistledownthewinda. Líder prehral približne 200 metrov pred cieľom, keď sa okolo neho prehnali sprava Fly Amico (14,4:1) a zľava Eyes On You. Zverenkyňa Jaroslava Línka predviedla najsilnejší záver a napokon bez ťažkostí zvíťazila, Fly Amico napokon o striebro prišiel, keď ho v „hodine dvanástej“ predbehol najvyššou hmotnosťou zaťažený Ryony (8,4:1).

Shamal Emmi v maďarských Oaks mierne sklamala

Posledný júlový deň sa v budapeštianskom Kincsem parku odohral dobre obsadený míting, s vrcholom v podobe maďarských Oaks. Na štart klasickej Magyar Kancadíj (Graded 2, 3-ročné kobyly, 2400 metrov, 4,4 milióna forintov = približne 11 100 €, záznam) sa okrem takmer „nepriestreľnej“ favoritky Dariye (1,2:1) a ďalších ôsmich domácich kobýl postavila aj dvojica na Slovensku trénovaných klasičiek. Väčšie šance sa vkladali do šiestej z maďarského derby Shamal Emmi (7,8:1), ale medailové ambície mala aj zverenkyňa Jaroslava Línka Mustela (10:1). Ani jedna z nich nemala ideálny priebeh, belka stajne Kovometal cválala zvonka okolo piateho miesta, ale v prvých stovkách metrov sa s ňou džokej Martin Laube dosť „preťahoval“. Mustela na tom opticky bola ešte horšie, rovnako nabehala o dosť metrov navyše a falošné tempo nadiktované domácou outsiderkou Szumátrou (29:1) sa jej ani trochu nepáčilo. Po polovici dostihov Línek pustil oťaže a Mustela sa razom dostala na druhé miesto. Že to bol predčasný útok, sa ukázalo prakticky vzápätí. V záverečnom oblúku pred dlhou cieľovou rovinou sa na čelo prepracovala Alkhansa (10:1), do útoku zavelila aj Shamal Emmi a tiež piata z Ceny Pat’s Music Ghost Sts (24,1:1), ktorá predviedla pekný záver. Ani ten jej však nestačil na zozadu mohutne akcelerujúcu Dariyu. Iba raz v kariére – v Cene Arvy – porazená kobyla sa predrala poľom ako nôž maslom a v cieli mala štvordĺžkový náskok pred Ghost Sts, bronz nakoniec brala Provokativ (18,1:1). Shamal Emmi skončila v tesnom súboji o tretie miesto napokon až piata, Mustela sa prepadla na ôsme miesto.

Aj v sprievodnom programe sa predstavila dvojica kobýl cestujúcich zo Záhoria. „Dvojkový“ Epsomi hendikep na 2400 metrov bol na rozdiel od dámskej klasiky odbehnutý v poctivom tempe, čoho výsledkom bol o takmer štyri sekundy lepší čas a výrazne nižšia váha stelesnená do jazdkyne Vivien Mocsinka pomohla zverenkyni Zuzany Kubovičovej Reklame (14,3:1) poraziť Línkovu Harriet (19,7:1) stajne KT Obal. Obe kobyly si domov vezú skromné dotácie za štvrté a piate miesto.

V Pardubiciach sa zaskvel Royal Gino

Minulú sobotu sa v Pardubiciach odbehla už tretia kvalifikácia na októbrovú Velkú pardubickú, tá sa tentoraz odohrala bez slovenskej účasti. V sprievodnom programe sa však zaskvel niekdajší výborný vytrvalec a tento rok nad ťažké skoky presmerovaný Royal Gino (3,8:1). Zverenec Mariána Štangela vstupoval do „trojkového“ krosového handicapu na štyri kilometre ako mierny favorit a väčšinou cválal v druhej polovici poľa. V cieľovej rovine ho džokej Jaroslav Myška vytiahol dopredu a valach stajne Štangel Racing si bežal po víťazstvo, zozadu však naňho zaútočil domáci outsider Kubali (13:1) a nedal Royal Ginovi žiadnu šancu na zopakovanie svojho júnového triumfu. Na úvod mítingu sa v prútenkách štvrtej kategórie predstavila trojročná zverenkyňa Jaroslava „Čika“ Brečku Sardinie (22:1), ryška však pri svojom debute nad ľahšími skokmi skončila na vzdialenom piatom mieste.

Výlet do Nemecka nedopadol najlepšie

Nestáva sa často, aby v jeden deň bolo počuť slovenčinu realizačných tímov na dvoch nemeckých dráhach. Minulú nedeľu sa o to postaral zverenec Jozefa Chodúra Cape Crown (4,7:1), premiérovo štartujúci v Düsseldorfe, a na opačnej strane Nemecka v Drážďanoch pomaly udomácnení Mihalíkovci. Víťaz Zlatého pohára z júlového derby-mítingu nedosahuje na méty svojho slávnejšieho stajňového kolegu Opasana, štart v „dvojkovom“ handicape Pritt-Rennen (3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 11 000 €) bol predsa len stávka na neistotu. A je potrebné povedať, že tentoraz veľmi nevyšla. Cape Crown sa s podporou nemeckého šampióna Bauyrzhana Murzabayeva držal svojej osvedčenej taktiky na chvoste päťčlenného poľa, v určitých momentoch však zaostával aj viac než desať dĺžok a keď v cieľovej rovine neprišlo jeho povestné zrýchlenie, hnedák len dokončil na poslednom mieste.

Z dvojice zverencov aj reprezentantov Marcela Mihalíka dopadla v Drážďanoch lepšie víťazka bratislavského handicapu piatej kategórie zo začiatku aktuálnej sezóny Portals Nous (25,4:1), ktorá v „štvorkovom“ handicape na 2200 metrov skončila na stále honorovanom šiestom mieste. „Výmyselník“ Wirrwarr (11,3:1) porazil v „trojkovom“ handicape na 1400 metrov len jedného súpera a tento rok je takmer bez dotácie.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel