Reportáže

Jardin Michelet sa v „čierno-bielom“ derby vrátil na víťaznú vlnu

S časovým odstupom sa ešte vráťme k vrcholu dostihovej sezóny. Tohtoročnú edíciu Slovenského derby by sme pokojne mohli označiť za „čierno-bielu“ a nebude to len tým, že víťazom môže byť len jeden. Pozitívne emócie realizačného tímu okolo víťazného Jardin Micheleta sa totiž miešali so smútkom stajne MPL Racing, ktorej Duplikat pri rozhodujúcom útoku pár desiatok metrov pred cieľom utrpel fatálne zranenie. Slabou náplasťou pre trénera Mariána Štangela, ktorý mal Duplikata pod svojimi „krídlami“, bolo tretie miesto podceňovanej Abelly zo stajne Strnisko.

You Just Rock je znovu strieborný, prekvapivý bronz vybojovala Abella

Elektrizujúce napätie, ktoré sa šírilo starohájskymi tribúnami pred a počas Slovenského derby (Graded-3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 38 000 €), vystriedal pár sekúnd po dobehu šok a strnulé výrazy divákov. Aj takéto situácie však k dostihom patria a hoci sa nestávajú často, nedá sa im veľmi vyhnúť. Samotná modrá stuha pritom bola korektná a priniesla napínavý priebeh s nemenej napínavým koncom. Takmer hneď po štarte sa na čele usadil tempárskym prejavom známy Mythical Thor (7,1:1), za ktorým sa usadila z boxu číslo 2 štartujúca outsiderka Bint Al Jnob (47,9:1) a v kompaktnom poli vpredu cválala aj ďalšia kobyla Magdalenn (18,2:1). Na začiatku protiľahlej roviny stále viedol Mythical Thor, za zverenca Jaroslava Hanáčka sa posunula práve reprezentantka stajne FeD a slabnúcu stajňovú kolegyňu Bint Al Jnob vystriedal v predných koňoch Maranello Rosso (19,9:1). V záverečnom oblúku sa začalo útočiť o najlepšie pozície, na čo menšou kolíziou doplatila Magdalenn, ktorá „zaradila spiatočku“, naopak zvonka sa dopredu posúval favorizovaný You Just Rock (2,3:1).

Do cieľovej roviny však stále vbiehal ako prvý Mythical Thor, strieborný z Českého derby mu zdarne sekundoval a o najlepšiu pozíciu sa usilovali stredom dráhy cválajúci Charpentier (4,6:1) a bližšie k tribúnam aj podceňovaný Jardin Michelet (18,4:1). Na dištancii sa You Just Rock dostal na čelo, dovtedy vedúci Mythical Thor začal slabnúť. Naopak popri bariére sa dopredu posúval aj Duplikat (25,3:1) a popri ňom tiež najväčšia outsiderka Abella (86,2:1). Približne osemdesiat metrov pred cieľom sa zrazu Duplikat akoby prepadol do diery, zhodil džokeja Petra Foreta a hneď na prvý pohľad bolo zrejmé, že to neskončí dobre. Duplikatovi sa ledva vyhol Mythical Thor, čo ho určite stálo lepšie umiestnenie. Na konečné poradie však táto nešťastná situácia nemala vplyv. You Just Rock mieril za vytúženým víťazstvom, ale podobne ako v Prahe naňho nedosiahol. Proti totiž bol zlyhavší favorit Českého derby Jardin Michelet, ktorý s podporou džokeja Adama Floriana predviedol ešte dôraznejší finiš a napokon po boji o trištvrte dĺžky zvíťazil. Nečakaný, ale zaslúžený bronz si vybojovala Abella, najlepšia z domácich koní.

Úspešný reparát Jardin Micheleta

Ak by sme sa mali pozerať na úspech koňa len cez prizmu investovaných peňazí, potom Jardin Michelet patrí medzi tie vzácne výnimky, keď sa nákupná cena majiteľovi vrátila už mnohonásobne. Hnedák stál majiteľa stajne Cardboard na dražbe ročných koní spoločnosti Arqana rovných 1 000 € a do dnešného dňa len na dotáciách zarobil približne 31 000 €. Francúzsky rodák Jardin Michelet vlani úplne vynechal juniorskú sezónu a do dostihového kolotoča nastúpil až počas úvodného mítingu aktuálneho roka. Na Veľký piatok v míľovej „trojke“ debutujúci zverenec Zdeňka Seménku zvíťazil hneď z voleja a z piedestálu nezliezol ani po dvoch týždňoch o úroveň vyššie. Jardin Michelet potom zavŕšil čistý hattrick v klasickej Velké jarní cene a do Českého derby išiel ako neporazený, ale bez skúseností s vytrvaleckými dostihmi. V dlhej pražskej rovine sa trápil, nepredviedol žiadne výraznejšie zrýchlenie a skončil na prvom nedotovanom, ôsmom mieste. O to väčšiu radosť spôsobil svojmu realizačnému tímu v bratislavskom Starom háji, keď predviedol tiahly záver s úspešným koncom.

Víťaz 31. Slovenského derby Jardin Michelet dekorovaný vavrínovým vencom s modrou stuhou, v pozadí víťazný majiteľ zo stajne Cardboard, tréner Zdeněk Seménka a džokej Adam Florian.

Foto: vivafoto

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel