Reportáže

Ideal Approach sa vo Veľkej aprílovej cene vrátil v čase

Akoby sme sa preniesli v čase do minulosti, tentoraz to však bolo v úplne iných kulisách, s mierne inými protagonistami, ale rovnakým hlavným hrdinom. Hoci nie celkom. Kým pred štyrmi rokmi zvíťazil vo Veľkej aprílovej cene päťročný hnedák Ideal Approach, tentoraz bol ten istý kôň už deväťročný veterán. Už vlaňajšie výkony naznačili, že valach reprezentujúci ružovú kombináciu stajne Lokotrans ešte nepatrí do starého železa, a sobotný, čoraz váženejší, strednotratiarsky test ukázal, že sa na tom nič nezmenilo ani po zime.

V infarktovom závere si po striebro „priletel“ pegas Sagar

Vrcholom už druhého mítingu sezóny bola Veľká aprílová cena (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 6 000 €) a bol to vrchol so všetkým, čo k nemu patrí. Napriek absencii divákov ponúkol infarktový záver, keď o víťazovi rozhodla krátka hlava. A tým víťazom nie je nikto iný, než znalec bratislavskej dráhy, ktorú mal vždy rád a na ktorej získal už svoj piaty triumf.

Najrýchlejšie vyskočila zo štartovacích boxov víťazka minuloročnej Jarnej ceny kobýl Centa, ale v rámci poštartového „utriasania“ sa k nej pridali aj ďalší tempár Ideal Approach a domáci míliar roka Ryony. Ešte pred vbiehaním na protiľahlú rovinu sa veterán Ideal Approach dostal na úroveň vedúcej Centy a postupne sa od maďarskej kobyly mierne odpútal. Na opačnej strane dvanásťhlavého poľa cválali vytrvalci, pre ktorých bolo nastolené tempo príliš rýchle. V záverečnom oblúku sa džokejka Martina Havelková v sedle reprezentanta stajne Lokotrans oprela do oťaží a Ideal Approach zareagoval, mierne zrýchlil a vypracoval si asi dvojdĺžkový náskok. Za ním si lepšil pozíciu Ryony, v cieľovej rovine sa pomedzi kone prešmykla Palmera a popri bariére aj mohutnými cvalovými skokmi finišujúci Sagar. V súboji dvoch českých koní sa napokon tešil veterán, Sagar zo stajne Pegas zaostal o krátku hlavu. Iba pol dĺžky zaostala Palmera ako najlepšia z hostiteľskej trojice. Nami tipovaný držiteľ klasickej Trojkoruny 2019 Arcturus vôbec nemal svoj deň, väčšinou nebol ani zornom poli a len dokončil na predposlednom jedenástom mieste.

Nie je veľa koní, ktorí by si dokázali držať vysokú výkonnosť tak dlho ako Ideal Approach. Deväťročný veterán absolvoval za svoju dlhú kariéru 56 dostihov, väčšinu z nich v pražskej Velkej Chuchli, Moste a v Bratislave. Keď sa na jar roku 2015 sťahoval z Francúzska do stajne Lokotrans, majiteľ Karel Jalový umiestnil hnedáka s klasickými ambíciami do tréningu Zdena Koplíka. Napriek čiastočným úspechom a umiestneniam v klasických dostihoch sa už veľmi skoro ukázalo, že Ideal Approach sa najlepšie cíti na tratiach okolo míle, prípadne o čosi dlhších. Ani za dve sezóny pod vedením Zdena Koplíka sa však hnedákovi nepodarilo zvíťaziť. Od jari 2017 prevzal nad celým kontingentom stajne Lokotrans starosť tréner Luboš Urbánek. A hneď prvé dostihy pod novým opatrovateľom – Veľká aprílová cena – skončila premiérovým triumfom Ideal Approacha v strednej Európe. Bol to vtedy hnedákov veľký rok, z ôsmich dostihov tri vyhral, pričom v bratislavskom Starom háji získal všetky tri víťazstvá a k tomu dve druhé miesta. O rok neskôr sa mu už tak nedarilo, podarilo sa mu však naplno bodovať v pražskej Velkej květnovej cene a Bratislavskej míli. Odvtedy sa hnedákovi darilo „striedavo oblačno“ a po sezóne 2019 sa zdalo, že zverenec Luboša Urbánka už má najlepšie roky za sebou. Valach však vlani určite nebol len do počtu, Ideal Approach absolvoval štyri dostihy, z toho trikrát v nemeckých handicapoch. Najlepší výkon však podal v pražskom EJC Middle v rámci Európskeho pohára džokejov, kde nestačil len na jediného súpera a za sebou nechal výkvet českých strednotratiarov. Aj vlani ešte dokázal zvíťaziť. V Düsseldorfe na predĺženej míli bodoval svojou obľúbenou tempárskou taktikou.

Víťazstvom Ideal Approacha získala stajňa Lokotrans už druhé titulné dostihy počas tohtoročnej sezóny. Pred dvomi týždňami totiž triumfoval Shent v prekážkovej Jarnej cene Petržalky. Ružovým farbám sa darilo aj v rámcovom programe, štvorročný Jir Sun suverénne ovládol šprintérsky handicap štvrtej kategórie, a to aj napriek vysokej nesenej hmotnosti.

V jazdeckom šampionáte sa naďalej darí džokejovi Jiřímu Palíkovi, ktorý aj v sobotu zvíťazil v dvoch dostihoch, spolu má už štyri víťazstvá a mierny náskok pred Janom Vernerom, Martinom Laubem a Michaelou Musialovou.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel