Analýzy

Hviezdni šprintéri by si radi zaspomínali na lepšie časy

Ani tretiu júnovú nedeľu nezostanú domáci fanúšikovia bez možnosti sledovať dostihy naživo. A hoci podobne ako pred týždňom v Topoľčiankach ani tentoraz v bratislavskom Starom háji nie je na programe žiadny z dostihov prvej kategórie, Memoriál majora Stanislava Rudu na neutrálnej dištancii vhodnej pre šprintérov aj míliarov prilákal zaujímavú zostavu rýchlikov so slávnou minulosťou, ktorým bude sekundovať napríklad aj víťazka vlaňajšej Ceny Arvy.

Metre naviac pomôžu aj Lady Mazie

Nájsť favoritov Memoriálu majora Stanislava Rudu (handicap II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 4 000 €) nie je jednoduché. Logika handicapových dostihov hovorí, že šance by mali byť aspoň teoreticky vyrovnané, pretože lepšie výkony z predošlých štartov sú kompenzované vyššou nesenou hmotnosťou. Tú najvyššiu bude v nedeľu nosiť Lady Mazie (Liška). Zverenkyňa Mariána Štangela vstupuje do licitácie s čerstvým bronzom z pražskej míľovej Ceny Nory Jeane v čisto dámskej konkurencii, v ktorej podľahla len dvom trojročným súperkám. Bol to už jej druhý tohtoročný štart v českej metropole, v máji si v „dvojkovom“ handicape na 1200 metrov rovnako vybojovala bronz po dôraznom závere. Dvojnásobnej víťazke z minulej sezóny (Cena Whisky a Cena Quissisany) sa však na domácej dráhe tento rok veľmi nedarí. Po siedmom mieste z Veľkej aprílovej ceny a bronze z Prahy pokračovala v šprintérskom kurze, ale v Prípravnej cene skončila až piata, približne tri dĺžky za víťazným Beau Massagotom. Dlhšie dostihy budú Lady Mazie vyhovovať viac a hoci sa bude musieť vysporiadať s až 60 kilogramami, niektorá z medailí by sa jej mala ujsť.

V predošlom odseku spomenutý zverenec Františka Drozdu Beau Massagot (Pavlíček) už dvakrát zvíťazil v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ale odvtedy už Dunajom pretieklo veľmi veľa vody. Víťaz z rokov 2018 a 2019 sa najvýznamnejšieho slovenského šprintu zúčastnil aj vlani (siedmy) a tiež pred dvomi týždňami, v konkurencii momentálne najlepších rýchlikov strednej Európy sa mu však vôbec nedarilo a skončil predposledný ôsmy. Dalo by sa povedať, že sedemročný ryšavý valach má najlepšie roky za sebou, a bola by to pravda, na druhej strane si čas od času spomenie na lepšie výkony z minulosti. Jeden taký predviedol v Prípravnej cene, v ktorej Beau Massagot zvíťazil systémom štart – cieľ, ale dobre sa ukázal aj v Memoriáli Josefa Břečku, kde podľahol len Gentleman Jackovi, ale porazil bronzového Skifa aj štvrtého Gray Toucha. Ústup z ambícií by mu mohol pomôcť k menej jagavému kovu.

Šancu potvrdiť svoj suverénny triumf z Turf-gala, kde aj napriek najvyššej nesenej hmotnosti v handicape pre kone slovenského chovu porazil všetkých súperov o osem a viac dĺžok, bude mať Skif (Verner). Zverenec Jaroslava Línka sa dlhodobo pohybuje na úrovni druhej až tretej kategórie, sporadicky sa zúčastní aj „jednotkových“ dostihov. Dvojnásobný víťaz z minulej sezóny vstúpil do tej aktuálnej blízkym tretím miestom z Memoriálu Josefa Břečku. Skifov realizačný tím potom „zavetril“ šancu a prihlásil valacha do handicapovej Jarnej míle. V kvalitnej konkurencii sa mu však vôbec nedarilo a skončil ôsmy, takmer desať dĺžok za strieborným Gray Touchom. Naopak pred dvomi týždňami sa predviedol v tom najlepšom svetle a aj v nedeľu bude patriť medzi šancové kone.

Ostrieľaný biely valach Gray Touch (Havlík) je jedným z dvoch zverencov trénera Jozefa Chodúra v dostihoch. Vlani z ôsmich štartov trikrát víťazný a dvakrát umiestnený reprezentant stajne MPL Racing podával lepšie výkony na jar a v lete (zvíťazil aj v Jarnej míli a Zlatom bičíku), na jeseň mu forma predsa len mierne slabla. Po zimnej prestávke sa skúsený míliar predstavil na bratislavskej dráhe dvakrát a v oboch prípadoch odchádzal do domovského Borského Mikuláša s umiestnením. V Memoriáli Josefa Břečku skončil tesne za medailistami. Naopak v Jarnej míli, ktorá Gray Touchovi vyhovuje dlhšou dištanciou, sa pod „mušou“ váhou musel skloniť len pred víťazným Kaptain Joem. Teraz bude nosiť 58 kilogramov a môže pomýšľať aj na medailu.

Naopak o dvesto metrov menej by viac vyhovovalo Thank The Irishovi (Filipová). Päťročný valach reprezentujúci stajňu FeD vstúpil do aktuálnej sezóny blízkym druhým miestom z budapeštianskeho handicapu na 1200 metrov. V dobre nastavenom trende pokračoval aj koncom apríla už v Starom háji, keď v handicape tretej kategórie napriek najvyššej nesenej váhe iste zvíťazil. O to väčšie sklamanie prišlo pre realizačný tím pred mesiacom, keď v podobne vypísanom handicape na 1400 metrov skončil ďaleko posledný. Dôvodom však vtedy bolo krvácanie z nozdier.

O tretie víťazstvo v rade sa bude usilovať zverenkyňa Jaroslavy Morávkovej Verse Of Life (Madihi). Čierna hnedka bola ešte vlani v lete kobyla „štvorkovej“ úrovne a sporadické výlety do vyšších levelov končili neslávne (napríklad posledné miesto v Cene turfu na 2400 metrov). Postupné skracovanie a príchod jesene reprezentantke stajne Mostry Senica prospeli a Verse Of Life sa dostala do životnej formy. Počas minuloročnej sezónnej derniéry sa hnedka zúčastnila míľového handicapu druhej kategórie a aj vďaka nízkej nesenej hmotnosti prekvapivo, po tuhom boji zvíťazila. Na tento triumf rovnakým výsledkom nadviazala aj vo svojom prvom tohtoročnom štarte. V „trojkovom“ handicape na 1400 metrov po boji triumfovala a dostala sa na svoju najvyššiu známku v kariére, s ktorou sa bude musieť v nedeľu popasovať.

Od svojho siedmeho miesta z Oaks sa na dráhu po trištvrte ročnej prestávke vracia Elsa (Šafář). Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej debutovala až ako trojročná a po dvoch neveľmi vydarených dostihoch nezvíťazivších sa predstavila v klasickej Jarnej cene kobýl a siedmym miestom neprekročila svoj tieň. O to príjemnejšie prekvapenie pripravila Elsa svojmu realizačnému tímu v Cene Arvy, v ktorej si pripísala prvé a zatiaľ posledné víťazstvo. Odvtedy sa však reprezentantka stajne KT Obal umiestniť nedokázala, postupne bola šiesta v Cene Pat’s Music a Cene Whisky a siedma v klasických Oaks. V nedeľu si znova pripomenie dostihový ruch, a preto ju vidíme v horšej polovici poľa.

Na slávnu šprintérsku minulosť si už len raz za čas spomenie osemročný veterán Ultimate Fight (Koplík) z lotu Zdena Koplíka. Vlani takmer „nulový“ valach vstúpil do aktuálnej sezóny v pražskom „dvojkovom“ handicape na 1200 metrov a po aktívnom priebehu uhájil druhé miesto. Veterán, ktorý pred piatimi rokmi (!) zvíťazil v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, sa predstavil vo francúzskom Wissembourgu v handicape na 1350 metrov, od začiatku však cválal vzadu, ani v cieľovej rovine nedokázal zrýchliť a napokon skončil desiaty. Bratislavská konkurencia zrejme nebude mať takú silu, aj tak ho vidíme ako outsidera.

O tri a pol kila viac, než by matematicky mal, bude nosiť Luckynav (Hodáň) zo stajne Strnisko. Zverenec Jozefa Lehockého tento rok stráca vlaňajšiu formu, ktorú zúročil do dvoch „trojkových“ víťazstiev a troch umiestnení. Hnedý valach vstúpil do aktuálnej sezóny hneď pri premiére v handicape tretej kategórie na predĺženú míľu docválal uprostred poľa na šiestom mieste. Oveľa lepšie nedopadol ani pred mesiacom a pol v míľovej „trojke“, kde zaostal na štarte a ako spolufavorit porazil len jedného súpera. V nedeľu bude aj vďaka prevažovaniu outsider.

Náš tip: Skif – Lady Mazie – Beau Massagot

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel