Reportáže

Gray Touch pokazil Jir Sunov čistý bratislavský štít

Bol to deň, keď sa vôbec nedarilo favoritom. V Zlatom bičíku si svoju tohtoročnú stredoeurópsku neporaziteľnosť neudržal Jir Sun, keď ho porazil víťaz Jarnej míle Gray Touch. Domácim sa darilo aj v dámskej Cene Whisky, kde „doma“ zostali všetky medaily a tú najcennejšiu získala Lady Mazie z tréningu v Starom háji pôsobiaceho Mariána Štangela. Už len „dvojkovú“ Cenu turfu vybojoval najlepší míliar z vlaňajšej sezóny Ryony. Džokej Zdeno Šmida získal oba „jednotkové“ dostihy, k nim pridal aj záverečný bod programu a hattrickom sa vyšvihol na tretie miesto šampionátu jazdcov.

Jir Sun doplatil na neskorší finiš

Keby zapol na vyššie obrátky skôr, možno by víťazného Gray Toucha (6,8:1) predbehol. Na „keby“ a „možno“ sa ale v živote ani v dostihoch nehrá, a tak sa favorizovaný a v strednej Európe tento rok neporazený Jir Sun (2,3:1) musel v Zlatom bičíku (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 6 000 €) skloniť pred reprezentantom stajne MPL Racing. Aktívne cválajúci biely valach sa totiž dopredu dostal ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny, keď ho džokej Zdeno Šmida posunul na úroveň od štartu vedúcej Manolly (11,7:1). Dĺžku za Gray Touchom najprv cválal Luckynav (5,6:1), v záverečnom oblúku si svoju pozíciu si zvonka lepšil aj Skif (4,1:1). Jir Sun zrýchlil na vyššie obrátky až v momente, keď na čele prebral vedenie Gray Touch, čo ho zrejme stálo víťazstvo, pretože valach útok Jir Suna odrazil. Bronz si vyslúžil v cieľovej rovine pekne finišujúci Skif.

Sedemročný biely valach Gray Touch zreje vekom ako víno. Prvé dve sezóny strávil na úrovni štvrtej kategórie, až v roku 2019 sa zlepšil až o dva levely vyššie – vtedy zvíťazil až v štyroch dostihoch. Vlani získal len jeden triumf, bez peňazí sa však domov vracal len raz – v budapeštianskej Imperiál díj skončil šiesty. Zverenec Jozefa Chodúra vstúpil do aktuálnej sezóny výnimočne dobre. Najprv zvíťazil v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku na 1400 metrov a ďalší triumf pridal aj v handicapovej Jarnej míli, kde síce ťažil najmä z nižšej nesenej hmotnosti, ale za ním zostali aj také konské hviezdy ako Ideal Approach a víťaz nedeľnej Ceny turfu Ryony. V dobre obsadených míľových dostihoch cválal na výhodnej pozícií blízko čela, v cieľovej rovine ho stály džokej Zdeno Šmida dokázal rozhýbať a po boji zvíťazil. Namlsaný realizačný tím potom Gray Toucha poslal do Ceny Scottish Rifla na Turf-gala, tu sa však ukázali valachove výkonnostné limity a v konkurencii špičkových stredoeurópskych strednotratiarov skončil predposledný dvanásty. Gray Touch svojím výkonom nepresvedčil ani v Bratislavskej míli počas derby-mítingu, keď skončil siedmy, pretože znova „zhasol“ v cieľovej rovine.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel