Reportáže

Gasparini je trojnásobným klasikom

Do Slovenského St. Leger nastúpil ako absolútny favorit a hoci na dráhe to vôbec nevyzeralo tak jednoznačne, stačili tri minúty a Gasparini sa zaradil do vyberanej spoločnosti trojnásobných klasických víťazov. K Slovenskému derby a českému St. Leger pridal aj jeho slovenskú analógiu a významným spôsobom „prehovoril“ do voľby v ankete o Koňa roka.

Stratosferic siahala po víťazstve, napokon z toho bolo „len“ striebro

Do Slovenského St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 20 000 €), posledných klasických dostihov sezóny, sa nakoniec vydala len skromná zostava šiestich koní. Na prehánkami zmáčanej dráhe sa hneď po opustení štartovacích boxov do tempa poriadne „oprel“ džokej Jan Verner v sedle Korvette (11,6:1), dĺžku za ňou situáciu pozorne sledovala domáca Stratosferic (4,2:1). Po prvých stovkách metrov kone predsa len spomalili, ale rozostupy zostávali viac menej rovnaké a monotónny priebeh narúšali len občasné pozičné zmeny uprostred rozťahaného poľa. Prvá vážnejšia zmena sa stala približne kilometer pred cieľom. Džokej David Liška posunul Stratosferic najprv na úroveň líderky, ale veľmi rýchlo prebrali vedenie a Korvette začala mierne strácať. Na konci protiľahlej roviny začal reprezentantku stajne MPL Racing stíhať aj „nepriestreľne“ favorizovaný Gasparini (1,0:1) a v oblúku sa už dotiahol na úroveň slabnúcej Korvette, pozíciu si zvonka vylepšil aj „čierny kôň“ dostihov Charmbruck (12,4:1). Do cieľovej roviny priviedla pole koní Stratosferic s približne dvojdĺžkovým náskokom pred Gasparinim, popri bariére sa snažila odolávať Korvette a zrýchlil aj Agadir Gold (9,7:1) nasledujúci favorita. Ešte sto metrov pred cieľom viedla domáca nádej, po pár cvalových skokoch to už však neplatilo a Gasparini pod rukami džokeja Jiřího Palíka dominoval o jeden a pol dĺžky pred Stratosferic. Bronzový Agadir Gold zaostal o ďalšie tri dĺžky, s prehľadom však porazil Charm Brucka.

Víťazný Gasparini tretím klasickým triumfom potvrdil, že momentálne je vo vytrvaleckých dostihoch veľmi ťažko poraziteľný kôň. Vlastný odchovanec a reprezentant Petra Karlíka, ktorý stojí za stajňou TIPPLER Group, vlani absolvoval tri štarty a raz dokázal zvíťaziť v dostihoch seriálu spoločnosti Fitmin pre českých odchovancov. Vtedy sa prvýkrát stretli ich cesty s džokejom Jiřím Palíkom a toto stretnutie sa neskôr ukázalo ako priam osudové. Zverenec slušovického trénera Jana Demeleho vstúpil do svojej najdôležitejšej sezóny v mosteckej „trojke“ na 2200 metrov, ale piatym miestom si veľa pozornosti nevypýtal. Oveľa lepší výkon potom predviedol v prvom vážnejšom českom derby-triali. V Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera skončil tretí za neskorším víťazom Swiss Derby Hello Hola Hay a potom sa stala menšia chyba v manažovaní Gaspariniho kariéry. Realizačný tím sa spoľahol, že vybehaná handicapová známka mu bude stačiť, aby sa dostal do Českého derby. Po sérií dohlášok jarných importov však na hnedáka nezostalo miesto. Namiesto boja o domácu modrú stuhu tak necelú hodinu po nej nastúpil na štart „trojkového“ handicapu a na rovnakej vzdialenosti zvíťazil v čase o necelé dve sekundy horšom ako vybehla víťazka derby Queen of Beaufay. Zadosťučinením pre realizačný tím bolo júlové Slovenské derby, v ktorom Gasparini predviedol úderný finiš a po tuhom boji porazil favorizovaného víťaza Veľkej jarnej ceny Darling In Pinka. Pred víťazným pražským St. Leger stihol ešte jeden augustový štart v Listed v talianskom Merane, ale v konkurencii starších vytrvalcov skončil na vzdialenom piatom mieste. Pod Alpami však Gasparinimu nevyhovovala tvrdá dráha, ktorej sa naopak v septembri vyhol vo Velkej Chuchli aj v Starom háji a mohol naplno ukázať, čo je v ňom.

Nenápadná konská osobnosť, to by mohla byť charakteristika Gaspariniho, po St. Leger už trojnásobného klasického víťaza a adepta na Koňa roka 2022. Zo sedla mu asistoval džokej Jiří Palík.

Devil In Pink predviedol, aký „diabolský“ potenciál v ňom drieme

Chýry, ktoré pred Veľkou cenou BBAG Baden-Baden (I. kat., 2-ročné kone, 1600 metrov, 12 000 €) predchádzali jej desatinového favorita Devil In Pinka (1,3:1), sa bezo zbytku potvrdili. Džokej Martin Laube sa hneď po štarte nerozpakoval poslať tmavého hnedáka do čela, kde si udržiavali dvojdĺžkový náskok pred čerstvo rozbehanou Paris of Tai Chi (3,6:1). Zverenkyňa Radka Holčáka sa napokon ukázala byť vážnejšou súperkou, ako sa možno čakalo. Devil In Pink napriek tomu získal víťazstvo systémom štart – cieľ a napriek chladnému daždivému počasiu sa zrejme zapotil, pretože hnedka sa ani v cieľovej rovine nevzdávala a zaostala len jeden a štvrť dĺžky. Bronz si pekným záverom vybojoval domáci outsider Paolo Cinella (25,1:1).

Nákup stajne Lokotrans z vlaňajšej dražby ročných koní za netuctových 68 000 € dostal príhodné meno Devil In Pink a vo svojich doterajších dvoch štartoch predviedol, že do budúcej sezóny v ňom drieme slušný potenciál. Jeho pravý brat Dragon Lips dokázal ako trojročný v rodnom Nemecku zvíťaziť v míľových dostihoch na grupovej úrovni, a hoci po predaji do Hong Kongu už nič svetoborné neukázal, Devil In Pink sa bude aspoň spočiatku stretávať s miernejšou konkurenciou. Tmavý hnedák debutoval rovno vo významnej karlovarskej Cene Masise a suverénnym výkonom a víťazstvom o deväť dĺžok pred druhou Niamhtree upútal na seba pozornosť, ktorá mu po Veľkej cene BBAG zostáva.

Ani dážď nezastavil vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden „diabla v ružovom“ a Devil In Pink zostáva neporazený. Druhé striebro v druhom životnom štarte si pripísal Paris of Tai Chi.

V prekážkových vrcholoch sa radoval Dr. Charvát

Súčasťou rámcového programu bola aj dvojica prekážkových vrcholov slovenskej sezóny, hoci početne boli obsadené veľmi slabo. Vo Veľkej starohájskej steeplechase (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 4500 metrov, 5 500 €, záznam) nezaváhal jednoznačný adept na stípliara roku Swinging Thomas (1,4:1), ktorý vo finiši nedal žiadnu šancu obhajcovi prvenstva Fort Ryanovi (4,9:1) a tento rok už zvíťazil v treťom bratislavskom steepli (a pridal k nim aj triumf z Velkej mosteckej steeplechase). Zverenca Pavla Tůmu viedol džokej Jan Odložil. Rovnaká zostava majiteľ Dr. Charvát – tréner – jazdec stála aj za víťazom Prúteniek šampiónov (prútené prekážky, 4-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 4 500 €, záznam), ktoré suverénne o deväť dĺžok ovládol šikovný Petarda (2,2:1). Víťaz tohtoročnej Veľkej aprílovej ceny sa úspešne pretransformoval na prútenkára a k nedávnemu topoľčianskemu víťazstvu pridal ďalšie, tentoraz oveľa významnejšie.

Ryšiak Swinging Thomas (modro-žltý dres) zdoláva jednu z prekážok Veľkej starohájskej steeplechase, pričom zatieňuje domáceho obhajcu Fort Ryana (bielo-červený dres). V tomto poradí dobehli aj do cieľa.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel