Analýzy

Do Jesenného handicapu nastúpi len pätica koní

Dostihmi nabitý október prinesie na bratislavskej dráhe až tri mítingy a vrcholom prvého z nich bude Jesenný handicap. Tohtoročná 11. edícia prilákala skromné pole piatich koní, medzi nimi však nájdeme mená osvedčených strednotratiarov. Karty určite zamieša aj typické jesenné počasie a tiež možná únava z predošlých dostihov. Rovnako nízky počet uchádzačov sa postaví aj na štart juniorského Memoriálu Ing. Juraja Deáka, ostatné rámcové dostihy sú však obsadené veľmi dobre.

Pridá Lady Mazie ďalšie domáce víťazstvo?

Vlani sa víťazom Jesenného handicapu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 6 000 €) stal „železný“ Ideal Approach a hoci tento rok budeme hviezdu podobného formátu hľadať na štarte márne, predsa len pôjde o atraktívne dostihy. Striebro spred dvanástich mesiacov bude obhajovať domáca Lady Mazie (Madihi) a je dosť možné, že si pozíciu ešte aj vylepší. Dosť často vyťažovaná reprezentantka stajne Štangel Racing absolvuje tento rok už deviate dostihy, rovnaký počet zvládla aj vlani. V jarnej časti sezóny sa jej až tak nedarilo, po siedmom mieste z Veľkej aprílovej ceny a bronze z pražskej „trojky“ skončila piata v šprintérskej Prípravnej cene. Už začiatkom júna však populárnej ryške začala forma stúpať. Najprv v pražskej míľovej Cene Nory Jeane skončila tretia ako najlepšia zo starších účastníčok. Po dvoch týždňoch jej prvý tohtoročný triumf unikol len o krk v „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov. V nasledujúcom štarte si to už zverenkyňa Mariána Štangela vynahradila a počas derby-mítingu zvíťazila v Bratislavskej míli (Kaptain Joe až ôsmy). V čisto dámskej Cene Whisky sa ako jediná staršia kobyla v poli musela uspokojiť s bronzom a rovnaké umiestnenie si zopakovala aj v budapeštianskej míľovej Imperiál díj. Dištančne univerzálna Lady Mazie sa aj vlani na jeseň dostala do vrcholnej formy a myslíme si, že má na to, aby v Jesennom handicape vybojovala svoj druhý tohtoročný triumf.

Starohájsky tréner Marián Štangel posiela do dostihov aj vlastného odchovanca stajne 7 Horse Kaptain Joe (Zedková), jemu sa na rozdiel od tréningovej kolegyne však darilo najmä na jar. Tmavý hnedák vstúpil do sezóny tesným druhým miestom v pražskej míľovej „dvojke“, na ktoré nadviazal rovnakým umiestnením v nabitej Veľkej aprílovej cene. Napokon Kaptain Joe zúročil výbornú formu v Jarnej míli, keď porazil niekoľko kvalitných súperov, medzi nimi aj elitného českého míliara Politicum. Potom však prišli dva nečakané výpadky, v Cene Scottish Rifla skončil Kaptain Joe desiaty a v Bratislavskej míli ôsmy. Po dvojmesačnej prestávke sa tmavý hnedák vrátil do obehu zlepšeným výkonom v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie, kde prehral len o „kilá“. Ak bude pokračovať v nasadenom trende, môže pomýšľať na medailové pozície.

Najvyššiu hmotnosť bude nosiť vlaňajší víťaz EJC Middle Australien (Línek) z tréningu Stanislava Popelku. Reprezentant českej pobočky stajne Corinne tento rok zvíťaziť zatiaľ nedokázal, pripísal si však niekoľko umiestnení v dobre obsadených dostihoch. Biely valach nezačal sezónu dobre, vo Velkej dubnovej cene skončil až desiaty. O mesiac neskôr v míľovej Velkej květnovej však už získal bronz a rastúcu formu potvrdil druhým miestom v Cene Scottish Rifla. Rovnakú medailu si Australien odniesol aj z dvojkilometrovej Ceny města Karlovy Vary. Vďaka svojim švajčiarskym majiteľom sa v auguste predstavil aj v Dielsdorfe, výlet na predmestie Zürichu sa však veľmi nepodaril. Naposledy v boxoch pred Velkou cenou Prahy mierne znervóznel, ale do dostihov odštartoval a po aktívnom priebehu skončil štvrtý. Zoznam tohtoročných umiestnení by mal Australienovi stačiť na úlohu favorita, v nedeľu ho však môže pribrzdiť šesť a viac kilová nevýhoda oproti súperom.

Od aktuálnej sezóny reprezentuje české záujmy Ryony (Šafář), ktorý bol vlani v Jesennom handicape ešte pod vedením Jaroslava Línka štvrtý. Niekdajší míliar roka sa počas zimy presťahoval na Moravu k Janovi Havlíčkovi a tento rok stihol len tri štarty, z toho dvakrát na vytrvaleckej vzdialenosti. Najprv vo Veľkej májovej cene ako mierny favorit sklamal až piatym miestom. Do vrcholnej Veľkej cene Slovenska nastupoval s oveľa menšími ambíciami, dvojciferným výsledkom však podliezol aj nižšie nastavenú latku. Cez prázdniny si mohol Ryony vydýchnuť, za štyri mesiace zvládol len jeden štart. Koncom júla bojoval pod „mamuťou“ váhou o víťazstvo v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov a napokon docválal druhý. Hoci dĺžka Jesenného handicapu reprezentantovi stajne MUDr. Marie Holbovej vyhovuje viac, s hmotnosťou iba o kilogram vyššou ako Lady Mazie zrejme skončí bez medaily.

Ešte pred samotným štartom stráca veľa zo svojich možností Quissi Logist (Musialová), ktorý by mal teoreticky nosiť o 7 kilogramov menej, čo ho významne znevýhodňuje. V handicapových dostihoch sa totiž šance jednotlivých koní vyrovnávajú rozdielnou nesenou hmotnosťou. Zároveň však platí, že kôň musí nosiť aspoň minimálnu hmotnosť, aby sa našiel jazdec, ktorý by takto nízku hmotnosť vedel splniť. Vlastný odchovanec a reprezentant stajne Vimar vstúpil do aktuálnej sezóny víťazstvom v handicape tretej kategórie na predĺženú míľu. Pri následnom piatom mieste v Jarnej míli ťažil z „mušej“ váhy, o level nižšie s vyššou nesenou hmotnosťou v júnových Topoľčiankach už porazil len jediného súpera. Výkony zverenca Samuela Sokola odvtedy stagnujú alebo sa zhoršujú, po dvoch deviatych miestach v lepšej spoločnosti nestačil naposledy ani na „trojkovú“ konkurenciu. Quissi Logist tak bude jednoznačne najväčším outsiderom.

Náš tip: Lady Mazie – Australien – Kaptain Joe

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel