Reportáže

Eyes On You si načasovala záver na jednotku

Tropickým slnkom rozpálený Starý háj bol v nedeľu podvečer svedkom prevádzkového mítingu, ale napriek úmornému teplu, ktoré bolo náročné pre kone aj ľudí, sa na bratislavskej dráhe odohrali zaujímavé dostihy. V hlavnom bode podvečerného programu, dvojkilometrovom Memoriáli Karola Firbasa, sa skromné množstvo divákov dočkalo aj atraktívneho súboja s víťazným koncom pre domácu kobylu Eyes On You.

Orpheus prišiel o víťazstvo v posledných desiatkach metrov

Vymyslieť taktiku v skromnom sedemčlennom poli, keď navyše sedíte na koni, ktorý obľubuje udávať tempo, nie je príliš náročná úloha. Jej prevedenie a dotiahnutie do úspešného konca si však vyžaduje dostatočne rýchleho koňa, jazdecké umenie a tiež dávku šťastia. Džokej Jakub Pavlíček v sedle Orphea (7,8:1) vedel, na akom koni sedí, a tak hneď po štarte Memoriálu Karola Firbasa (handicap II. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 4 000 €) usadil valacha na čelo. Za ním v tesnom závese cválala dvojica zverenkýň Jaroslava Línka Silver Empress (6,7:1) a Eyes On You (3,2:1). Orpheus si na začiatku protiľahlej roviny vypracoval dvojdĺžkový náskok a nikam sa neponáhľal. Dlhé stovky metrov sa nič nemenilo, hoci favorizovaný Castro (2,3:1) mal približne 800 metrov pred cieľom problém udržať sa na dráhe a razom sa prepadol na posledné miesto, čo ho neskôr stálo lepšie umiestnenie. Do cieľovej roviny ako prvý vbehol Orpheus, jeho náskok sa však scvrkol na minimum, pretože Eyes On You zrýchlila a na dištancii 200 metrov pred cieľom dokonca dala hlavu dopredu. Český valach sa nemienil vzdať, bojoval, no na srdnatú kobylu s podporou džokeja Martina Laubeho to nestačilo. O prvých dvoch nebolo pochýb, už takmer štyri dĺžky vzdialený bronz napokon pekným záverom získal Castro.

Víťazná štvorročná hnedka Eyes On You vlani ešte pod vedením Marcela Mihalíka pôvodne smerovala do klasických dostihov pre nežnejšie pohlavie a mala na ne celkom dobre „našľapnuté“, keď sa umiestnila v trialoch v Bratislave (druhá) aj Prahe (tretia). V Jarnej cene kobýl však predbehla len jedinú súperku a neuspela ani v rakúskom derby v Ebreichsdorfe. Reprezentantka stajne Palček na výborné výsledky zo začiatku leta nenadviazala ani pri októbrovom výlete do nemeckého Lipska. Eyes On You sa počas zimnej prestávky presťahovala do záhorskej centrály Jaroslava Línka. Zmena prostredia aj tréningových metód jej zjavne idú k duhu a hnedka sa predsa len postupne vracia k svojim najlepším výkonom spred roka. V aktuálnej sezóne má na konte jedno víťazstvo (z nedele) a dve tretie miesta. Po bronze z Memoriálu Harryho Petrlíka si rovnaké umiestnenie zopakovala v „trojkovom“ handicape na 2400 metrov počas Turf-gala.

Na prekážkach sa darilo Brečkovcom

V divácky atraktívnych prekážkových dostihoch sa darilo zverencom Jaroslava „Čika“ Brečku, hoci sa im nepodarilo ovládnuť oba. Steeplový Memoriál Jaroslava Bartoněka (pripomínajúci nedávno zosnulého vynikajúceho prekážkového jazdca a trénera) na 4100 metrov sa stal ľahkou korisťou od štartu až do cieľa vedúceho valacha Mr Zuru (1,7:1) zo stajne DS Millenium.

Prútenkárska Cena Luminatora na 3600 metrov prišla o dvoch účastníkov už pred štartom, kvôli horúčave bol škrtnutý Arlington a desatinovou favoritkou sa razom stala jedenásťročná veteránka Meny Bay (1,7:1). Na víťazstvo to však nestačilo, to si aj napriek evidentnému tiesneniu spomenutej obľúbenkyne starohájskych tribún odniesol Almany (5,2:1). Rozhodcovia však incident vyhodnotili ako nepodstatný na konečné poradie, keďže sa stal približne 200 metrov pred cieľom. Ešte po 130 metroch sa totiž zdalo, že všetko bude inak, viedla šurianska Waaya (4,8:1), džokej Martin Cagáň v jej sedle sa akoby uspokojil, položil ruky a napokon s Waayou prišli aj o striebro, keď ich na cieľovej „páske“ predbehla znovu nabudená Meny Bay.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel