Aktuality

Ekipa slovenských prekážkarov mieri do Pardubíc

Počas dvojdňového mítingu v Pardubiciach sa predstaví celá plejáda slovenských prekážkarov z tréningových centrál Jána Cagáňa a Jaroslava „Čika“ Brečku. Zastúpenie budeme mať aj v oboch hlavných dostihoch, ktorými bude krosová Cena města Pardubic, druhá kvalifikácia na Velkú pardubickú, a steeplechase Zlatý pohár.

O Velkú pardubickú sa pokúsi aj Tiep De L’Est

S ambíciou kvalifikovať sa na októbrový vrchol českej prekážkovej sezóny nastúpi reprezentant stajne Lokotrans Slovakia Tiep De L’Est. Valach z tréningu Jána Cagáňa už v Cene města Pardubic (cross country NL, 5-ročné a staršie kone, 5800 metrov, 200 000 Kč = približne 7 800 €) štartoval dvakrát, vlani bol piaty, rok predtým posledný ôsmy. Po vlaňajšej edícií sa však zranil a v sobotu sa vracia na dráhu, takže jeho ambíciou bude najmä dostať sa do cieľa.

Už v piatok si svoju pardubickú premiéru odbije ďalšia dvojica reprezentantov oranžovo-čierno-bielej kombinácie. Doteraz „nulová“ vlastná odchovankyňa stajne Lokotrans Slovakia Meghan bude v piatok vstupovať do sezóny v „štvorkových“ prútenkách pre trojročné kone na 2800 metrov a napriek tomu, že je dcérou skvelej prekážkarky Waajidy, pri debute bude patriť medzi outsiderov. Približne v strede poľa vidíme aj šesťročného valacha Thisisthekey, ktorý zamieri do dvojmíľových prúteniek štvrtej kategórie. Valach bol naposledy začiatkom mája druhý v bratislavskom Starom háji. V sobotu v rámci hlavnej časti dvojdňového mítingu sa v rámcovom programe Meghanin polobrat Wild Eagle. Päťročný hnedák už raz v pardubickom krose na 3300 metrov raz štartoval, vlani koncom júla zo šiesteho miesta na dotáciu nedosiahol. V sedle všetkých štyroch šurianskych koní bude trénerov syn džokej Martin Cagáň.

Ani najúspešnejší slovenský tréner prekážkových koní súčasnosti, Jaroslav „Čiko“ Brečka, sa nenechal zahanbiť a do „mesta perníkov“ posiela štvorčlennú výpravu. Iba štyroch súperov bude mať v Zlatom pohári (steeplechase NL, 5-ročné a staršie kone, 4400 metrov, 200 000 Kč = približne 7 800 €) dodatočne dohlásený Star (Myška). Už desaťročný valach vlani zvíťazil vo Veľkej starohájskej steeplechase a do aktuálnej sezóny vstúpil striebrom z Jarnej ceny Petržalky. V Pardubiciach sa mu ale veľmi nedarí a ani v početne slabšej konkurencii to na medailu asi stačiť nebude.

V „trojke“ pre najmladších krosárov na 3300 metrov sa predstaví El Candelon (Odložil) zo stajne DS Millenium. Štvoročný valach zatiaľ neštartoval na inej ako pardubickej dráhe, z doterajších dvoch štartov nezarobil ani korunu a ani v sobotu nepatrí medzi šancové kone. Lepšie šance bude mať v Červnovej cross country Válečníka (cross country I. kat., 5-ročné a staršie kone, 3300 metrov, 150 000 Kč = približne 5 900 €) El Candelonov stajňový druh Kaiserwalzer (Brečka). Skúsený valach je v Pardubiciach ako doma, na takto krátkej trati však naposledy behal v septembri 2019 v bratislavskom bumperi (rovinové dostihy pre prekážkové kone). Posledným do partie bude Rui Faleiro (Novák) zo stajne HWS Tellus Equinus. Desaťročný valach smeruje do „štvorkového“ krosu na 4500 metrov a z Brečkových „mušketierov“ má asi najväčšie šance uspieť, pretože pred mesiacom rovnako v Pardubiciach príjemne prekvapil ziskom bronzu.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel