Aktuality

Dostihy v strednej Európe postupne ožívajú, kedy sa pridá Slovensko?

Situácia s protipandemickými opatreniami zasiahla na Slovensku a vlastne po celom svete okrem iných spoločenských udalostí aj dostihy. Rozsah epidémie sa však našťastie minimálne v našom regióne každým dňom zmenšuje, a tak vlády pristupujú k uvoľňovaniu prísnych opatrení. V Česku a Poľsku prebehli v minulých dňoch prvé dostihové mítingy, Maďarsko sa pridá tento víkend. Otázka, kedy sa prvé dostihy sezóny 2020 odbehnú na Slovensku, je však ešte stále otvorená.

Tohtoročná pražská premiéra je cieľom slovenskej ekipy

Kostru pôvodnej termínovej listiny s dvadsiatimi mítingmi od začiatku apríla do konca októbra zverejnilo organizujúce Závodisko vo februári niekoľko týždňov pred tým, ako sa na Slovensku objavil prvý prípad koronavírusu a spoločenský život sa na dlhý čas takmer zastavil. Marcový oficiálny vestník s propozíciami už vyšiel s poznámkou, že príde k zmene a vývoj v nasledujúcich týždňoch z tohto dokumentu spravil „trhací kalendár“. Všetky aprílové aj májové mítingy boli zrušené, na webe Závodiska momentálne ako prvý dostihový deň „svieti“ 7. jún a keďže ide o prvú júnovú nedeľu, za normálnych okolností by sa vtedy odohral jeden z vrcholov sezóny, míting Turf-gala. Že ide o zastaranú informáciu, je zrejmé na prvý pohľad.

Pozitívny vývoj pandémie v strednej Európe však vlieva určitú dávku optimizmu. Dostihy sa po Nemecku a Francúzsku postupne rozbiehajú aj v okolitých štátoch, aj keď samozrejme za prísnych hygienických opatrení a s veľmi obmedzeným počtom účastníkov. Minulý víkend sa dostihový kolotoč rozbehol vo varšavskom Służewci, v pondelok sa svojej premiéry dočkali aj Česi. V Moste odbehli prvých osem dostihov, vrcholom bol hlavný trial klasickej Jarní ceny klisen, Memoriál Rudolfa Deyla. Tento víkend sa pridá aj Maďarsko premiérou v budapeštianskom Kincsem parku. V Prahe je na programe míting s ôsmimi dostihmi s dvomi prirodzenými vrcholmi v podobe šprintérskeho Gomba handicapu a strednotratiarskej Velkej dubnovej ceny.

O veľkom apetíte slovenských centrál svedčí fakt, že na pražský míting sa chystá početná ekipa od piatich trénerov. Do Velkej dubnovej ceny smeruje v závere minulej sezóny polepšená Zoriana, ktorá však bude čeliť silnej konkurencii dvanástich strednotratiarov. Medzi oponentmi zverenkyne Zuzany Kubovičovej nájdeme aj zimný import stajne Dr. Charváta Kronprinza, ktorý vlani v septembri ešte v nemeckých farbách získal triumf v düsseldorfskej Gr.3, víťaza míľovej Velkej ceny Prahy Torque Powera, a viacerých klasických víťazov Ignacia Reillyho, Sir Suna či Darkolvu. Do rámcových dostihov posielajú svojich zverencov Marcel Mihalík (až 5 koní), Jaroslav Hanáček (2 kone), Marián Štangel a Jozef Lehocký po jednom koni.

Závodisko pracuje s niekoľkými variantmi sezóny

Hoci Závodisko oficiálne zatiaľ nepotvrdilo žiadne aktualizácie termínovej listiny, na svojom facebookovom profile v pondelok poobede informovalo, že pracuje s alternatívou oneskoreného začiatku sezóny od júna, zatiaľ bez účasti divákov. O detailoch plánujú informovať účastníkov dostihovej prevádzky ale aj divákov v priebehu najbližších dní. Vo štvrtok 21. mája prebehne kľúčové rokovanie so zástupcami agrorezortu, do ktorého pôsobnosti činnosť Závodiska patrí. Ďalšie detaily tak možno očakávať v piatok alebo začiatkom budúceho týždňa. Predpokladáme, že spolu s termínovou listinou oklieštenej sezóny budú zverejnené aj propozície minimálne na niekoľko prvých mítingov podobne, ako sa to udialo v Česku a Maďarsku. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel