Analýzy

Zo šestice účastníkov St. Leger vyčnieva Dionis

Končiaca sa sezóna a náročná vytrvalecká vzdialenosť poriadne „preriedili“ účastníkov najdlhších klasických dostihov St. Leger, pre ktoré sa rokmi zaužívala prezývka „dlhá smrť“. Vlani sa St. Leger kvôli pandémii nekonal a aj v tohtoročnej edícií sa na štart postaví len poltucet koní. Druhým vrcholom bohatého nedeľného programu bude Cena zimnej kráľovnej pre dvojročné kobyly, fanúšikov však potešia aj prekážkové vrcholy – Veľká starohájska steeplechase a Prútenky šampiónov.

Favoritovi by mali dýchať na krk jeho súperi z derby

Skromnému šesťčlennému poľu, ktoré sa postaví na štart Slovenského St. Legeru (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 20 000 €), by mal „papierovo“ bez akýchkoľvek pochybností vládnuť strieborný z českej analógie Dionis (Palík). Na sklonku náročnej sezóny sa však trojročným koňom častokrát môže zmeniť forma a tak aj tréner Luboš Urbánek upozorňuje, že až také jednoznačné to byť nemusí. Tmavý hnedák sa stal členom ružovej „armády“ stajne Lokotrans až začiatkom júna po predajných dostihoch za 14 555 € s neveľmi lákavým vysvedčením – bez výnimky v „maiden“ získal jedno druhé, jedno štvrté a jedno piate miesto. Tréner Peter Schiergen a predošlý majiteľ potom Dionisa ponúkli na predaj, v predajných dostihoch v Saint-Cloud síce skončil piaty, ale našiel si svojho kupca. Už v nových farbách sa ukázal v Hamburgu v „maiden“, ale ani tu nič svetoborné nepredviedol, a preto do Slovenského derby nastúpil ako najväčší outsider. Tam, možno aj vďaka podmienkam po búrke a prietrži mračien, cválal veľmi aktívne, približne 600 metrov pred cieľom prebral vedenie, ale v cieľovej rovine napokon prišiel aj o medailu. Podobnú taktiku zvolil džokej Jiří Palík aj v pražskom St. Leger, ale v českej analógií nedeľného vrcholu „nastúpil“ Dionis ešte skôr, takmer kilometer viedol a o premiérové životné víťazstvo prišiel len zásluhou výborne finišujúceho favorita Kamssia. V Starom háji tak zrejme nastúpi na štart ako desatinový favorit.

Ak by dostihy behali „papiere“ namiesto koní, striebornú medailu by mal získať Cape Crown (Šmida). Zverenec Jozefa Chodúra, ktorý sa do stajne BORMANN dostal z newmarketskej dražby ročkov spoločnosti Tattersalls za 6 000 guineas (približne 7 000 €), vstúpil do svojej najdôležitejšej sezóny víťazne. Začiatkom mája v dvojkilometrových „maiden“ proti rovesníkom spočiatku vyzeral stále neskúsene, v cieľovej rovine však predviedol sympatickú stíhaciu jazdu, ktorú dotiahol do víťazného konca. Pomaly nahor ťahaný hnedák nazrel do lepšej spoločnosti piatym miestom v Starohájskom kritériu (Besthon bol siedmy), aj v samotnej modrej stuhe senického rivala porazil, keď len o nos prehral súboj o piate miesto s víťazom Veľkej jarnej ceny Petardom. Koncom augusta sa Cape Crown predstavil aj v rakúskom derby, po „bezkrvnom“ výkone skončil v rýchlych dostihoch posledný a zdá sa, že na takúto dlhú porciu nebude dostatočne vytrvalý.

S Cape Crownom má negatívnu bilanciu 0:2 a od polovice júla pauzuje, a tak sa šance Besthona (Laube) zo stajne Vimar odhadujú veľmi ťažko. Na dražbe ročných koní spoločnosti Arqana 12 000 € „koštujúci“ hnedák debutoval až v polovici apríla v „maiden“ na 1400 metrov proti rovesníkom. Štvrtým miestom nepodliezol očakávanú latku, ale už o mesiac ho čakala náročnejšia úloha. V klasickej Veľkej jarnej cene v oveľa náročnejšej konkurencii skončil šiesty a potvrdil predštartové predpoklady. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu predviedol zverenec Zuzany Kubovičovej defenzívny výkon a skončil siedmy, približne jeden a pol dĺžky za piatym Cape Crownom. Besthon by sa so svojím handicapom nedostal na štart Českého derby, počas českého derby-mítingu sa však predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov. Prekvapivo favorizovaný Besthon spočiatku akoby nestíhal, džokej Jaroslav Línek ho už po pár stovkách metrov povzbudil k zrýchleniu, ale po tom, ako sa dostal na piate miesto porazil v cieľovej rovine len jedného slabnúceho súpera a dobehol štvrtý. Pomalé tempo a hlboká dráha Besthonovi v Slovenskom derby nevyhovovala, skončil v ňom siedmy päť dĺžok za Cape Crownom. Teraz bude dráha určite tvrdšia, tempo rýchlejšie, ale hnedákov pôvod je o čosi „dlhší“, a tak je možné, že negatívnu bilanciu so svojím sokom zmierni.

O chovateľskú prémiu pre domácich chovateľov zabojuje dvojica koní. V ôsmich doterajších a šiestich tohtoročných štartoch doteraz nezvíťazivší Nice Love (Šafář) sa nahor dostáva postupnými a pomalými krokmi. Reprezentant malej stajne DS Barunka vstúpil do aktuálnej sezóny tretím miestom v „maiden“ na predĺženej míli, potom prehral len s Cape Crownom na dvoch kilometroch. Na Turf-gala sa zverenec Romana Helešiho predstavil medzi domácimi odchovancami a na štvrtom mieste sa pozeral na bronzovú Tasmínu z úctivej vzdialenosti siedmich dĺžok. Po neúspechu v „štvorkovom“ handicape sa počas derby-mítingu opäť ukázal v konkurencii koní domáceho chovu a hoci Nice Love nosil najnižšiu hmotnosť, druhým miestom rozhodne potešil a so šiestou Tasmínou vyrovnal na 1:1. Že s jedlom rastie chuť, ukázal aj zatiaľ posledný hnedákov štart v Cene turfu. V dobre obsadenej „dvojke“ na 2400 metrov cválal Nice Love od štartu asi míľu na čele, v poslednej tretine predsa len stratil, ale piatym miestom predviedol najlepší výkon svojej kariéry. Hnedák sa zlepšuje každým štartom a metre navyše mu nevadia, preto neprekvapí ani ziskom bronzu.

Vlastnou odchovankyňou stajne MPL Racing Miroslava Pisklu je jediná kobyla na štarte Tasmína (Verner), ktorá síce zvíťazila hneď pri debute ako dvojročná, odvtedy však jej výkony stagnujú. Po ôsmom mieste z míľových „maiden“ sa zverenkyňa na Morave usadeného trénera Jozefa Pirucha vybehla svoju životnú formu počas Turf-gala v dostihoch pre kone slovenského chovu (sedem dĺžok za ňou zaostal Nice Love), v ďalších troch štartoch však potom bola šiesta, siedma v „jednotkovej“ Cene Whisky a znovu šiesta. Pred tromi týždňami sa predstavila v Pardubiciach v dostihoch, kde rolu desatinového favorita nepotvrdil Persian Prince, Tasmína však po defenzívnom výkone skončila štvrtá, deväť dĺžok za ryšiakom. Kobyla sa tak nevyhne úlohe outsiderky.

Dostatok vytrvalosti, hoci v nižších kategóriách, už ukázal dodatočne dohlásený a pred chvíľou spomínaný Persian Prince (Foret). Ryšiak vstúpil do aktuálnej sezóny v dvoch aprílových „maiden“ v Miláne ešte pod dozorom českej prekážkovej legendy Josefa Váňu. Po šiestom a deviatom mieste sa zranil a počas zdravotnej prestávky ho stajňa KarBoBau presunula do juhočeských Bošovíc a pod vedením Václava Luku absolvoval dva štarty na „štvorkovej“ úrovni. V karlovarskom handicape na 2400 metrov cválal od štartu aktívne okolo tretieho miesta, v cieľovej rovine zabojoval a polepšil sa o jedno miesto, napokon však na pozícií nevydržal a skončil tretí. Pred tromi týždňami v Pardubiciach nepotvrdil Persian Prince medzi rovesníkmi rolu desatinového favorita, cválal jedným tempom blízko čela a skončil druhý bez nároku na víťaza. Hoci pri zverencoch Václava Luku treba vždy zbystriť pozornosť, tento ryšiak bude rád, ak sa zmestí do prvej pätice.

Náš tip: Dionis – Besthon – Cape Crown

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel