Analýzy

Získa Shabana dámsku trojkorunu?

Letné prázdniny sú minulosťou a po štvortýždňovej prestávke sa do bratislavského Starého hája vracia dostihový ruch. September je mesiacom, v ktorom sa odbehnú zostávajúce dva klasické dostihy, pričom prvý z nich – Slovenské Oaks – je na programe už v nedeľu. Hlavným motívom tohtoročnej edície jesennej dámskej klasiky bude otázka, či sa belke Shabane podarí zvíťaziť aj v poslednej časti takzvanej dámskej Trojkoruny, ktorú tvoria Jarná cena kobýl, Cena Arvy a práve Oaks. Proti bude deväť kobýl, medzi nimi aj štvrtá z derby Stratosferic.

Stratosferic by privítala metre navyše

Držať vysokú formu počas celej sezóny od skorej jari až do jesene dokážu len naozaj výnimočné kone. Či sa medzi ne zaradí aj Shabana (Laube), uvidíme v nedeľu v bratislavskom Starom háji krátko po pol šiestej, keď spoznáme víťazku Slovenských Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 20 000 €). Belka, ktorá tento rok pozbierala v Bratislave všetko, čo sa jej ponúkalo, bude musieť potvrdiť, že predĺženie na dva kilometre jej nebude robiť problémy, pretože doteraz jediný kariérny prepad reprezentantky stajne MS Racing prišiel v ešte dlhšom Českom derby. Realizačný tím Shabane pred vstupom do jej najdôležitejšej sezóny veril natoľko, že prípravné dostihy vynechali a poslali rovno na štart Jarnej ceny kobýl. V klasike napokon potvrdila predpoklady a iste zvíťazila. Ešte hodnotnejší výkon predviedla Shabana v Cene Arvy na Turf-gala, v ktorej na druhé miesto odsunula aj dovtedy neporazenú a medzičasom už dvojnásobnú maďarskú klasičku Dariyu. Jedinú tohtoročnú prehru si tak belka pripísala v Českom derby. Po aktívnom priebehu sa v cieľovej rovine začala prepadať, keď ju obiehala zrýchľujúca Queen of Beaufay, tak sa na chvíľu „chytila“, na rozdiel od neskoršej víťazky však rýchlo zaradila spiatočku a len dokončila na deviatom mieste. Napriek tomuto výsledku nastupovala do Ceny Whisky ako favoritka a hoci sa na začiatku cieľovej roviny akoby chcela odbočiť do stajne a džokej Martin Laube mal čo robiť, aby sa udržal v jej sedle, napokon sa dokázala vrátiť na čelo a zvíťazila pred finišujúcou Dally Top. Dvesto metrov navyše by zverenkyni Luboša Urbánka nemalo vadiť a je na dobrej ceste zopakovať husársky kúsok Ley Percy zo sezóny 2013.

Sedem štartov – šesť druhých miest, to je bilancia „večne“ striebornej Dally Top (Florian). Zverenkyňa Zdeňka Seménku sa od začiatku aktuálnej sezóny stretáva takmer výhradne s kobylami na najvyššej úrovni. Hneď na úvodnom mítingu českej kampane ponaháňala v mosteckom Memoriáli Rudolfa Deyla neskoršiu dvojnásobnú klasičku Queen of Beaufay, s ktorou prehrala aj v Jarní cene klisen, tam však s oveľa väčším rozdielom. Začiatkom júna dala tmavá hnedka pred Cenou Arvy prednosť pražskej Cene Nory Jeane a na míli po boji o pol dĺžky podľahla Comming Pulse. Po mesačnej prestávke sa Dally Top pokúsila o prelomenie smoly v karlovarskej míľovej „dvojke“, ale ani v nej nedokázala zvíťaziť. A keďže si po obľúbené druhé miesto prišla aj v Cene Whisky, nepredpokladáme, že si po premiérový triumf príde akurát v Oaks.

Augustovej Ceny Whisky sa zúčastnila aj Mustela (Línek). Reprezentantka stajne Dermek Racing si v posledných dvoch štartoch vybrala dosť smoly a podľa toho aj vyzerali výsledky. Hnedka tak najlepšie výkony predviedla v Jarnej cene kobýl a Cene Arvy, z ktorých si zhodne domov odniesla cenný bronz. Po Turf-gala sa realizačný tím rozhodol nasmerovať Mustelu do maďarských Oaks, v ktorých však nepotvrdila jarné výkony. Po rozháranom priebehu, keď nabehala o dosť metrov navyše, sa po polovici dostihov rýchlo predrala na druhé miesto, no dlho sa tam neohriala a napokon sa prepadla až na ôsmu priečku. Ešte horšie dopadla Mustela v Cene Whisky, pretože „zaspala“ na štarte, stratila dobrých dvadsať dĺžok a sily vyplytvala na dobiehanie. Pri lepšom priebehu má šancu na reparát, na medailu to však stačiť nebude.

S práve spomenutou Mustelou má vyrovnanú bilanciu víťazka vlaňajšej Odvetnej ceny Shamal Emmi (Šafář). Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej sa po siedmom mieste z Jarnej ceny kobýl a prekvapivom, ale zaslúženom bronze zo Starohájskeho kritéria zamerala na maďarské klasiky. Začiatkom júla sa reprezentantka stajne Kovometal pokúsila v budapeštianskom Kincsem parku o zisk unikátneho rodinného double v Magyar derby. Dvanásť rokov po svojej mame Shamal Sally sa síce zázrak nekonal, ani relatívne blízke šieste miesto nebolo na zahodenie. Na miesto činu sa belka vrátila aj o štyri týždne, keď v maďarských Oaks skončila len o jednu priečku lepšie, veľa nechýbalo (konkrétne asi pol dĺžky) a Shamal Emmi by bola tretia. Skrátenie o štyristo metrov zrejme pôjde belke k duhu, veď svoj najlepší výkon v kariére predviedla práve na dvoch kilometroch, a my ju vidíme ako jednu z medailistiek.

Ako sme už spomenuli, Oaks je oproti derby kratšie o štyristo metrov a práve tento rozdiel bude naopak zrejme chýbať „zemiakovej“ medailistke z júlovej slovenskej modrej stuhy Stratosferic (Liška). Zverenkyňa Mariána Štangela v derby s podporou portugalského džokeja Ricarda Sousu príjemne prekvapila, pretože pred štartom sme ju aj vďaka predošlým tohtoročným výkonom pasovali do roly outsiderky. Reprezentantka stajne MPL Racing vlani získala Cenu zimnej kráľovnej, a preto sa o nej hovorilo ako o hlavnej adeptke na klasické triumfy. Veľké očakávania sa však tak úplne nenaplnili. Stratosferic vstúpila do aktuálnej kampane siedmym miestom v Cene trojročných koní, kde síce bola najlepšou kobylou, aj tak to v klasickej Jarnej cene kobýl stačilo len na piate miesto. Počas Turf-gala dala hnedka znovu prednosť čisto dámskej konkurencii a v Cene Arvy sa polepšila o jednu priečku. Štvrtým miestom z derby tak dala zabudnúť na neveľmi vydarenú jar, po ktorej si vybrala takmer dvojmesačnú prestávku. Napriek tomu si myslíme, že Stratosferic bude na domácom ihrisku bodovať aspoň čiastočne.

Poslednou z domácich kobýl bude stále nezvíťazivšia reprezentantka stajne BORMANN Braga (Palík), ktorá sa zatiaľ medzi elitou strácala a na medailové pozície sa dokázala vyšvihnúť len na „trojkovej“ úrovni. Iba deviata z Jarnej ceny kobýl sa pred klasikou rozbehala v handicape tretej kategórie a napriek „mušej“ váhe skončila štvrtá. Pribúdajúce metre pomohli zverenkyni Jozefa Chodúra k pomalému zlepšovaniu, po nevydarenej klasike sa totiž vrátila späť o dva levely nižšie. Postupne bola tretia, iba o krk druhá a naposledy pred mesiacom znova tretia. V tejto konkurencii bude patriť medzi outsiderky.

Tréner Luboš Urbánek posiela na štart okrem favoritky Shabany aj štvrtú z českých Oaks Korvette (Koplík). Reprezentantka dobre známej ružovej kombinácie stajne Lokotrans už v Starom háji raz triumfovala a zhodou okolností to bolo takmer na deň presne pred rokom v míľových „maiden“. Odvtedy pretieklo Dunajom veľa vody a hoci ryška už nedokázala zvíťaziť, jednoznačne patrí do užšej špičky českých trojročných kobýl. Korvette je jednoznačne vytrvalkyňa a hneď na úvod sezóny zamierila do mosteckých dostihov na 2200 metrov. Tretie miesto by nestálo za veľa, keby za ňou neskončil neskorší víťaz Slovenského derby Gasparini. S čerstvým víťazom českého St. Leger prehrala v prvom vážnejšom derby-triali Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera, keď dobehla štvrtá a ešte o jedno miesto si pohoršila vo Velkej červnovej cene. Svoju vysokú triedu potvrdila Korvette aj v Cene Latiny, keď nestačila len na tréningovú kolegyňu Jacinthe, v karlovarských Oaks však skončila bez medaily. Menej ako 2200 metrov behala naposledy ako dvojročná, aj tak bude ryška dobrou „dvojkou“ trénera Urbánka.

Iba o krk za Korvette skončila v českých Oaks vlastná odchovankyňa a reprezentantka stajne Dr. Charvát Whirl Wind Girl (Verner). Dcéra dvojnásobnej jarnej klasičky zo sezóny 2015 Dumnonie sa bude snažiť vylepšiť mamine striebro, bude to mať však ťažké. Hneď pri debute víťazná zverenkyňa Pavla Tůmu vstúpila do aktuálnej sezóny štvrtým miestom z Memoriálu Rudolfa Deyla a v Jarní cene klisen si ešte o jedno miesto pohoršila. Za druhou Dally Top však zaostala o dlhých dvanásť dĺžok, a tak dostala dlhšiu pauzu. V pražskej Cene Latiny predviedla podstatné zlepšenie, keď z tretieho miesta zaostala za Korvette o dve dĺžky. Ďalšie metre navyše jej pomohli, tentoraz jej budú zrejme chýbať.

Striebro z Jarnej ceny kobýl sa pokúsi aspoň zopakovať reprezentantka stajne Leram Lassca (Fialová). Pomaly zrejúca zverenkyňa Václava Luku sa k svojmu výkonu z mája už nepriblížila a v nedeľu bude patriť medzi outsiderky. Júnová Cena Arvy totiž Lassce vôbec nevyšla, keď skončila na vzdialenom siedmom mieste. Začiatkom júla síce na francúzskej provincii dokázala vybojovať striebro, pred mesiacom v berlínskom dvojkilometrovom handicape skončila posledná.

Za každú predbehnutú súperku bude musieť byť rada Cecille (Zedková). Najmenej skúsená zverenkyňa Evy Záhorovej debutovala až koncom mája v poľskej Wroclawi v dostihoch na 2600 metrov a štvrtým miestom nepodliezla očakávania. V júnovom Memoriáli Karola Firbasa proti starším sa už Cecille „nechytala“ a skončila posledná. Ani ústup z pozícií do topoľčianskej „štvorky“ nepriniesol nejaké zázračné zlepšenie, belka si v strednotratiarskom handicape pripísala bronz, na elitu kobýl to však stačiť nebude.

Náš tip: Shabana – Stratosferic – Shamal Emmi

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel