Reportáže

Zariyannka konečne zvíťazila aj v Bratislave

Až pri piatom bratislavskom štarte prelomila triedová hnedka Zariyannka svoju nevíťaznú sériu. Reprezentantka stajne Lokotrans Slovakia CZ využila dokonale vyladenú jarnú formu, po razantnom finiši získala Veľkú aprílovú cenu a dva týždne po zisku pražskej analógie zavŕšila nevšedné česko-slovenské double. Aj o zvyšné medaily sa podelili kone z českého tréningu, v záverečnej stovke metrov sa pred dlho vedúceho veterána Ideal Approacha dostal Rex of Thunder.

Všetky medaily sa sťahujú za rieku Moravu

Scenár Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 5 800 €) sa takmer hneď po štarte začal odvíjať podľa očakávaných nôt, keď sa na čelo veľmi rýchlo prepracoval „živý inventár“ strednotratiarskych dostihov, už jedenásťročný Ideal Approach (3,7:1) a za ním sa usadila domáca Lady Mazie (6,7:1). Veterán si pred ryškou udržiaval náskok približne jednej až dvoch dĺžok, na dohľad sa držala aj Palmera (14,2:1) a Rex of Thunder (5,3:1), ktorý na štarte mierne zaostal, ale svoju stratu bez problémov dohnal. Na protiľahlej rovine sa medzery medzi koňmi skrátili a pole desiatich účastníkov sa preskupilo do kompaktnej formácie. Pred vbiehaním do cieľovej roviny sa džokej Martin Laube pokúsil s Ideal Approachom o mierny trhák a chvíľu sa zdalo, že veterán získa svoje tretie víťazstvo vo Veľkej aprílovej cene. Dopredu sa však už dostával aj veľmi naširoko oblúk vytočivší Rex of Thunder a najmä z nenápadnej pozície takmer na konci poľa útočiaca Zariyannka (2,9:1). Kobyla pod rukami džokeja Petra Foreta zrýchlila, zvonka postupne míňala jedného súpera za druhým, dostala sa na úroveň podobne dobre finišujúceho Rex of Thundera a približne sto metrov pred cieľom sa dostala na čelo, kde aj vytrvala. O krk za hnedkou dobehol zverenec Michala Dema a zaslúžený bronz si vybojoval Ideal Approach.

Svetobežníčka Zariyannka má konexie na Slovensko prostredníctvom Tibora Cvika stojaceho za stajňou Lokotrans Slovakia, v českej Malej Víske ju však trénuje Zdeno Koplík. Šesťročná hnedka sa do stajne známej svojím žiarivým oranžovým dresom s čierno-bielou šachovnicou na rukávoch sťahovala vo februári 2020 za 5 500 € ako dovtedy neštartujúca adeptka klasických dostihov. Prvým covidovým lockdownom silne poznamenaná sezóna bola pre Zariyannku naozaj výnimočná, pretože zo šiestich absolvovaných dostihov bolo päť klasických a posledné šieste malo najvyššiu svetovú úroveň Gr.1. Hnedka debutovala štvrtým miestom v Jarní cene klisen, pokračovala striebrom z Velké jarní ceny, zvíťazila v českých Oaks, ale v Českom derby sklamala až deviatym miestom. Iba týždeň nato ešte zvládla aj rakúsku modrú stuhu, v ktorej bola piata, aby sa na záver neštandardnej sezóny predstavila v parížskej Prix de l’Opera počas najvýznamnejšieho francúzskeho mítingu okolo Arc. Dvojkilometrová Gr.1 bola nad Zariyannkine sily a kobyla dobehla posledná. Vysoké ambície majiteľa pokračovali aj v nasledujúcej zime, keď sa hnedka postavila na štart bohato dotovaného handicapu v saudskoarabskej púšti, ale veľa vody nenamútila. Odvtedy sa pohybovala najmä v česko-slovenskom priestore v „jednotkových“ dostihoch na tratiach medzi 1600 a 2000 metrami, väčšinou sa dokázala umiestniť, ale víťazstvo jej unikalo. Vlani absolvovala deväť dostihov a s výnimkou pražskej míľovej Velkej květnovej ceny nikdy neodchádzala domov bez dotácie. Hnedka máva vo výkonoch občas výkyvy, vlani dokázala zvíťaziť len v karlovarskej Lázeňskej míli, oficiálne degradovanej do druhej kategórie, ale striebra si odniesla z Ceny Pat’s Music aj mosteckej Velké podzimní ceny. Aktuálnu sezónu však začala triumfom z Velkej dubnovej ceny a dostala sa na kariérne maximum.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel