Reportáže

Zablatené derby sa po búrke stalo korisťou Rabbit Red Jazza

Do priebehu aj výsledku tohtoročného Slovenského derby výrazne zasiahlo počasie. Celé pooobedie sa nad bratislavským Starým hájom schyľovalo k búrke, až sa napokon pár minút pred plánovaným štartom vrcholu slovenskej sezóny poriadne rozpršalo. Intenzívny lejak našťastie po pol hodine ustal a rozhodcovia povolili pokračovať v naplánovanom programe. Na rozbahnenej dráhe sa napokon najviac darilo tmavému hnedákovi Rabbit Red Jazzovi, ktorého umne odjazdil džokej Tomáš Lukášek.

Abrams Creek nestihol viac ako striebro, favorit až tretí

Búrka a následná prietrž mračien boli určujúcimi faktormi 29. Slovenského derby (Graded 3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 40 000 €). Nechceme povedať, že za iných okolností by zvíťazil niekto iný, zmenu podmienok tesne pred začiatkom najdôležitejších dostihov sezóny však nemôžeme ignorovať. Nech je tak, či onak, derby je atraktívne práve pre svoju jedinečnosť a k nej niekedy patrí aj náhla zmena počasia a dráhy. A tiež primerané napätie a nervozita, ktorá takmer stála favorizovaného Rex of Thundera (2,4:1) účasť v modrej stuhe. Zverenec Jana Demeleho pred štartovacími boxmi poriadne štrajkoval, napokon ho džokej Michal Demo presvedčil a dostihy roka sa mohli začať.

Po otvorení dvierok jazdci hľadali najvhodnejšie miesto na absolvovanie dostihov, do čela takmer okamžite vyrazil Machinos (10:1) a s džokejkou Vendulou Korečkovou si vytvorili niekoľkodĺžkový náskok. Po pár stovkách metrov sa k zverencovi Václava Chaloupku pridal aj outsider Dionis (18,5:1), ktorý chvíľu Machinosovi sekundoval, ale potom sa stiahol na vzdialenejšie druhé miesto. V predných koňoch sa objavoval aj Dionisov stajňový kolega Abrams Creek (8,5:1). Pri prvom prebiehaní cieľom mal Machinos asi štvordĺžkový náskok pred dvojicou zverencov Luboša Urbánka, na opačnom konci poľa mal menej šťastia domáci Monsieur (10,8:1), ktorého žiaľ džokej Szczepan Mazur kvôli zraneniu musel zadržať.

Víťaz Slovenského derby 2021 – Rabbit Red Jazz s džokejom Tomášom Lukáškom

Aj na protiľahlej rovine cválal na čele Machinos ako dobre namazaná „mašina“ a ak by táto taktika hnedákovi vyšla, bola by to od Venduly Korečkovej poriadna jazdecká lekcia. Približne v polovici dostihov sa na úroveň tretieho Abrams Creeka dotiahol Besthon (7,4:1), ktorý mal pred záverečným oblúkom svetlý moment. Na začiatku poslednej tretiny dostihov však Machinosovi došli sily, najprv ho predbehol Dionis a postupne ho „zhltli“ všetci súperi. Za Dionisom sa vyviezol Abrams Creek, zrýchľoval aj zvonka útočiaci Rabbit Red Jazz (10,8:1), naopak po bariére cválajúci favorizovaný Rex of Thunder ušetril pár metrov. Na začiatku cieľovej roviny sa do jednej roviny vyrovnali favorit, Dionis a Rabbit Red Jazz, veľmi rýchlo sa však ukázalo, že z tejto trojice bude mať najviac síl ten posledný menovaný. Sto metrov pred cieľom už získal rozhodujúcu prevahu nad Rex of Thunderom, ktorý napokon prišiel aj o striebro. Na druhom mieste ho totiž vystriedal mohutnými cvalovými skokmi úplne pri tribúnach finišujúci Abrams Creek. Rodený vytrvalec po menšom zaváhaní na začiatku cieľovej roviny stratil cenné metre, ktoré už nestihol dohnať a životné víťazstvo mu „ušlo“ o krk. Za bronzovým Rex of Thunderom skončil z tempa benefitujúci Dionis, až za ním piaty dokončil „utopený“ klasický víťaz Petarda (3,4:1). Najlepším domácim koňom bol šiesty Cape Crown (16,3:1) zo stajne BORMANN.

Víťazný Rabbit Red Jazz bol druhým najlacnejším koňom na štarte Slovenského derby (na dražbe odstávčat v rodnom Írsku stál len 2 000 €) a pomenovali ho presne podľa zvyklostí stajne Rabbit Trhový Štěpánov. Obligátne slovo Rabbit odkazujúce na majiteľskú firmu Zdeňka Jandejska bolo doplnené menom otca – Red Jazza. Tmavý hnedák debutoval vlani v slušovických míľových „maiden“ a bol to debut víťazný. Do nedele to však zároveň bol žrebcov jediný plný zásah do čierneho. Príslušnosť k širšej špičke vlaňajších juniorov potom preukázal striebrom v tradičnom pražskom Gerschovom memoriáli. Po zimnej prestávke absolvoval tradičný program klasických ašpirantov u našich západných susedov. Tréner Allan Petrlík poslal Rabbit Red Jazza najprv do Memoriálu profesora Václava Michala, kde bol na tretí, ale v náročnejšej konkurencii v klasickej Velké jarní cene na míľu sklamal až siedmym miestom. Potom sa realizačný tím rozhodol, že vynechajú pražskú Velkú červnovú cenu a namiesto domáceho derby-trialu svojho žrebca otestujú v tom slovenskom. V Starohájskom kritériu na Turf-gala bol aktívny, už-už siahal na lepšie umiestnenie, ale napokon ho „prevalcovali“ Rex of Thunder a o krátku hlavu aj Petarda. V pražskej modrej stuhe cválal dva kilometre na druhom – treťom mieste, v cieľovej rovine však neodolal náporu finišujúcich súperov a skončil bez peňazí na ôsmom mieste. Keďže krátka starohájska cieľová rovina mu svedčí viac ako pražská, lepší výsledok sme čakali, no víťazstvo je predsa len povestná čerešnička na torte, ktorú môžeme pripísať skôr okolnostiam (a hlbokej dráhe), než reálnej triede a vytrvalosti. Na to sa však história pýtať nebude.

Český džokej Tomáš Lukášek oslavuje svoje prvé Slovenské derby. Predtým štyrikrát triumfoval v poľskom a raz v maďarskom.

Aj v ďalších „jednotkách“ boli úspešné české kone

Pohľadný súboj sa odohral v závere vytrvaleckého Zlatého pohára (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 2600 metrov, 7 680 €). Dostihy, rovnako ako v pražskej analógií, odvodil tempár Grigri de Lancray (2:1), v závese za ním pokojne cválal niekdajší účastník írskeho derby Carlo Biraghi (3,6:1). V cieľovej roviny zverenec Radka Holčáka bočil doľava a opticky sa od lídra vzdialil, džokej Jaroslav Línek v sedle však ryšiaka s výraznou lysinou „upratal“, rozhýbal k útoku a 50 metrov pred cieľom prebral vedenie, na čo Grigri de Lancray už nevládal zareagovať. Vzdialený bronz získal v skromne obsadených dostihoch Barabash (8,7:1).

Carlo Biraghi zo stajne Meridian víťazí s džokejom Jaroslavom Línkom v Zlatom pohári.

Víťazný Carlo Biraghi je synom nedávno zosnulého svetového plemenníka číslo 1 Galilea a do stajne Meridian sa dostal z dražby koní v tréningu spoločnosti Tattersalls za 12 000 guineas (bezmála 14 000 €). „Zlomený“ kôň bez chuti pretekať sa vo valašských kopcoch zázračne zregeneroval a pomalými krôčikmi stúpal aj v handicape. Po vzdialenom striebre v tretej kategórií pri tunajšom debute bol piaty vo Veľkej májovej cene, štvrtý vo Veľkej cene Slovenska a napokon víťazný v Zlatom pohári.

Ideal Approach víťazí v Bratislave aj naďalej

V Bratislavskej míli (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 8 000 €) sa odohral ďalší zo starohájskych koncertov veterána Ideal Approacha (3,2:1). Reprezentantovi stajne Lokotrans nasadil džokej Martin Laube vyhovujúce tempo hneď od štartu a udržiaval si približne dĺžkový náskok pred svojimi prenasledovateľmi, medzi ktorými sa ukazovala najmä domáca dvojica Ryony (3,6:1) – Lady Mazie (12,3:1). V záverečnom oblúku Ideal Approach ešte od súperov odskočil, to sa však už z hĺbky poľa vynáral jediný trojročiak na štarte, neúspešný klasický ašpirant Adriano (4,4:1). Chtivý hnedák, naposledy víťazný pred dvomi týždňami na „dvojkovej“ scéne, poriadne veterána vystrašil, valach však zabojoval a o pol dĺžky zvíťazil. Bronz si neskorým záverom vybojoval Royal Town (8,2:1).

Najlepší dvojročný kôň z vlaňajška a neúspešný klasik Adriano (vpravo) nestihol v Bratislavskej míli predbehnúť od štartu vedúceho milovníka starohájskej dráhy Ideal Approacha zo stajne Lokotrans.

Už deväťročný valach Ideal Approach sa v Bratislave cíti ako doma. Doteraz absolvoval 60 dostihov a tretinu z nich v Starom háji, čo je tým pádom jeho najnavštevovanejšia dráha. V šiestich prípadoch odchádzal z dráhy ako víťaz, tento rok sa mu to okrem nedeľnej Bratislavskej míle podarilo aj vo Veľkej aprílovej cene. V handicapovej Jarnej míli bol s druhou najvyššou nesenou váhou štvrtý, v nabitej Cene Scottish Rifla piaty. O tom, že Ideal Approach ešte nepatrí do starého železa, presvedčil svoj realizačný tím aj pred dvomi týždňami, keď v nemeckom Hamburgu zvíťazil v „dvojkovom“ handicape.

Václav Janáček školil miestnych jazdcov z taktiky

Džokej Václav Janáček vyškolil elitu domácich jazdcov z taktiky v „dámskej“ Cene Pat’s Music (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 8 000 €). So svojou konskou partnerkou Mo My Dream (4,5:1) nadiktoval primerané tempo, za nimi sa usadila rakúska Centa (8,3:1), naopak favorizovaná Zariyannka (2:1) stále cválala zvonka a nabehala tak o niekoľko desiatok metrov navyše. Džokej Radek Koplík v sedle skúsenej cestovateľky z českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia sťahoval náskok líderky, pre ktorú však cieľ „prišiel“ v pravý čas a Mo My Dream zvíťazila s náskokom krku.

Ukážkové vyjazdenie sa v Cene Pat’s Music dostalo víťaznej Mo My Dream od mnohonásobného šampióna jazdcov Václava Janáčka. Finišujúca Zariyannka to tesne nestihla.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel