Analýzy

Worth Choice v životnej forme siaha aj po Zlatom bičíku

Letné prázdniny sa pomaly preklápajú do svojej poslednej štvrtiny a bratislavský Starý háj v nedeľu znovu „ožije“ dostihovým ruchom. Na programe je poriadny maratón s jedenástimi položkami troch klusáckych a ôsmich rovinových dostihov, medzi nimi aj dvomi „jednotkami“. Šprintérskemu Zlatému bičíku sa budeme venovať v našej analýze, pol hodinu po ňom sa odbehne kobylám vyhradená Cena Whisky ako posledná predskúška klasických Oaks. Na programe bude aj „dvojková“ Cena turfu, či prvé vážnejšie dostihy najmladšieho ročníka s päticou juniorov.

Bude Blazing Comet znovu strieborný?

Za svoje tohtoročné výkony bude nosiť najvyššiu hmotnosť, napriek tomu by takmer nepriestrelným favoritom Zlatého bičíka (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 5 800 €) mal byť v životnej forme behajúci Worth Choice (Chaloupka). Sedemročný hnedý valach patrí už minimálne tretiu sezónu do špičky českých šprintérov a tento rok si udržiava najvyššie handicapové známky. Dvojnásobný účastník baden-badenskej Gr.3 Goldene Peitsche preferuje dostihy na klasickej šprintérskej vzdialenosti 1200 metrov, na ktorej tiež dosahuje najlepšie výsledky, ale naposledy exceloval aj v o 200 metrov dlhšej drážďanskej Listed Sommerpreis, v ktorej prehral len s krajanom Jir Sunom. Reprezentant stajne Vasury Kolesa vstúpil do aktuálnej sezóny tretím miestom v Gomba handicape, v ktorom nosil najvyššiu hmotnosť a porazili ho kone nesúce o desať a viac kilogramov menej. V Memoriáli Jaroslava Maška na 1400 metrov prehral len s Politicom a potom zamieril zverenec Štěpánky Myškovej do najvýznamnejšieho slovenského šprintu na Turf-gala a po aktívnom priebehu si v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vylepšil minuloročné striebro a zvíťazil. V pražskej Sprinterskej cene počas derby mítingu sa vrátil k svojmu obľúbenému výsledku a bol znova druhý (Devil In Pink šiesty), pričom rovnaké umiestnenie si zopakoval v Drážďanoch, ale to išlo o dve triedy lepšie obsadené dostihy a Worth Choice sa dostal na najvyššiu známku v kariére.

Ak platí, že Worth Choice by privítal o 200 metrov kratšiu trať, beluš Politicum (Palík) by bol naopak radšej za dostihy o 200 metrov dlhšie. Míliar z českej stajne Sons of Sharpour sa do Bratislavy vracia po viac ako roku, keď vlani bol tretí v Jarnej míli. Zverenec Konstantina Kobzareva vstúpil do aktuálnej sezóny tesným triumfom v pražskom Memoriáli Jaroslava Maška pred Worth Choicom, keď oboch súperov delilo trištvrte dĺžky. Vo Velkej květnovej cene skončil štvrtý a naposledy svoj realizačný tím sklamal až siedmym miestom v „jednotkovej“ míli počas českého derby-mítingu. Oproti favoritovi bude mať Politicum výhodu jeden a pol kilogramu, k zopakovaniu pomeru síl z apríla to však stačiť zrejme nebude.

Stajňa Lokotrans posiela na štart dvojicu svojich reprezentantov, pričom väčšie šance by mal mať trojročný Devil In Pink (Florian). Ôsmy z nemeckej obdoby klasickej Veľkej jarnej ceny vlani dvakrát zvíťazil, do aktuálnej sezóny vstúpil naostro v českej Velkej jarní cene a skončil v nej piaty. Po neúspešnom výlete do Kolína nad Rýnom sa vrátil na kratšie trate a síce v pražskej Sprinterskej cene zaostal za druhým Worth Choicom o päť a pol dĺžky, už v ďalšom štarte naznačil zlepšenie. Pred mesiacom sa zverenec Luboša Urbánka postavil na štart Bratislavskej míle a po dobrom výkone nestačil len na víťazného Quessignyho. Skrátenie tmavému hnedákovi zrejme veľmi neprospeje, na medaily by to však malo stačiť.

Od októbra 2021 nevíťazný Lailaho (Laube) je druhým reprezentantom „ružovej armády“ Lokotransu na štarte a jeho tohtoročné výsledky ho posúvajú do horšej polovice poľa. Po ôsmom mieste v Gomba handicape na úvod sezóny bol šiesty v Memoriáli Jaroslava Maška približne sedem dĺžok za víťazným Politicom. Začiatkom mája sa hnedák odviezol k dobrej forme vďaka bronzu z handicapovej Jarnej míle, na ktorý nadviazal rovnakým umiestnením v tesnom dobehu v menšom handicape v Kolíne nad Rýnom. Pred dvojmesačnými prázdninami sa Lailaho predstavil v najdlhších dostihoch svojej kariéry, ale v hannoverskom handicape na 1900 metrov nehral podstatnú rolu a skončil piaty.

Tri a pol dĺžky za strieborným Devilom In Pink skončil v Bratislavskej míli zverenec Zdena Koplíka Creator (Koplík). Skúsený matador sa pohybuje na pomedzí prvej a druhej kategórie a vo svojej univerzálnosti „preskakuje“ medzi šprintérskymi a míliarskymi dostihmi. Reprezentant stajne MANEKO vstúpil do tohtoročnej sezóny tesnou prehrou v míľovom handicape druhej kategórie, na ktoré nadviazal bronzom v handicape na 1200 metrov. Pomalý rast formy potvrdil Creator aj v mosteckej Cene jezdectví. S Devilom In Pink valach prehral aj v pražskej Sprinterskej cene a rovnaký pomer síl predpokladáme aj v nedeľu.

Do Zlatého bičíka bol dodatočne prihlásený maďarský Blazing Comet (Línek), ktorý aktuálnu sezónu začal netradične na snehu v švajčiarskom St. Moritzi a v dvoch absolvovaných dostihoch na zamrznutom jazere bol druhý a štvrtý. Strieborná pozícia je tento rok jeho najobľúbenejšia, pretože vo všetkých troch budapeštianskych štartoch skončil na druhom mieste. Postupne išlo o „jednotky“ na 1400 metrov na syntetickom povrchu, na 1200 metrov na tráve a naposledy počas maďarského derby-mítingu na míli. V našom tipe nebudeme originálni a zverenca Gabrielly Pap a jedného z mála potomkov Frankela v strednej Európe posielame na strieborný stupienok.

Zvyšná dvojica účastníkov mala na štart najkratšiu cestu, priamo v Starom háji ich totiž trénuje Marián Štangel. Vyššie šance by mal mať tohtoročný dvojnásobný víťaz Welshtino (Zedková). Ryšiak stajne Strnisko sa po neúspechu v Cene trojročných žrebcov našiel na kratších tratiach, namiesto klasickej Veľkej jarnej ceny zamieril už začiatkom mája do šprintérskeho handicapu tretej kategórie a z voleja zvíťazil. Po piatom mieste v Prípravnej cene sa zdalo, že sa ukázali Welshtinove limity, rovnaké umiestnenie vo vrcholnom slovenskom šprinte na Turf-gala predviedol zlepšenie, ktoré potvrdil veľmi ľahkým víťazstvom v Memoriáli majora Stanislava Rudu pred dvomi mesiacmi. Pri ďalšom zlepšení môže ryšiak pomýšľať aj na medailu.

Vlani bol Patricius (Fialová) mimoriadne efektívny, keď z deviatich štartov štyri premenil na víťazstvo, v aktuálnej sezóne však na plný zásah čaká márne a výkonnosťou sa zastavil približne na „dvojkovej“ úrovni. Po treťom mieste na budapeštianskom syntetickom povrchu ešte koncom marca prehral Memoriál Josefa Břečku na 1400 metrov len o hlavu. Štvrté miesto v Jarnej míli potom reprezentant stajne MPL Racing nevylepšil v Cene Scottish Rifla, na Turf-gala sa však „odviezol“ k najlepšej životnej forme, z ktorej pomaly klesá. Po šiestom mieste v Memoriáli majora Stanislava Rudu (takmer desať dĺžok za víťazným Welshtinom) sa Patriciovi príliš nedarilo ani v strednotratiarskom Memoriáli Jiřího Nováka a v nedeľu bude patriť medzi outsiderov.

Náš tip: Worth Choice – Blazing Comet – Devil In Pink

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel