Reportáže

Veterán Ideal Approach slávi ďalší víťazný návrat do Bratislavy

Od jeho víťazstva v Bratislavskej míli uplynulo dva a pol mesiaca. Medzitým si deväťročný veterán Ideal Approach stihol pripísať druhé miesto z baden-badenského handicapu a v nedeľu svojím typickým tempárskym štýlom získal už štvrté tohtoročné víťazstvo, z toho tretie bratislavské. Titul míliara roka ho tak zrejme neminie.

Zvyšné medaily pozbierali Lady Mazie a Petarda

Džokej Martin Laube to urobil najlepšie, ako mohol. Hneď po štarte jubilejného 10. ročníka Jesenného handicapu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 6 000 €) usadil tempára Ideal Approacha (3,9:1) na čelo osemhlavého poľa, nastavil si „tempomat“ a podchvíľou kontroloval, čo sa dialo za ním. Za veteránom cválala domáca Lady Mazie (4,6:1) nasledovaná najprv Devoir Rien (4,7:1), ku ktorej sa na protiľahlej rovine pridal aj vlaňajší míliar roka Ryony (6,1:1). Pred vbiehaním do záverečného oblúka sa rozostupy medzi koňmi zmenšili, ale poradie sa zatiaľ príliš nemenilo, akurát Devoir Rien začala mierne strácať a jej pozíciu zaujal Ryony. Ideal Approach mierne natiahol krok, „chytila“ sa aj Lady Mazie a títo dvaja priviedli pole aj do cieľovej roviny. Popri bariére však už začal zrýchľovať málo zaťažený Gray Touch (5,6:1) a najmä jarný klasik Petarda (4,2:1). Víťaz Veľkej jarnej ceny sa „preštrikoval“ pomedzi Gray Toucha a Ryonyho a hoci od štartu vedúcu dvojicu neohrozil, z tretieho miesta ho nikto nezosadil.

Víťazný Ideal Approach sa vo svojich deviatich rokoch dostal, zdá sa, do životnej formy. Hnedý valach je žijúcou legendou stajne Lokotrans a ani vo svojom veku nič nestráca na esprite. Nestarnúci milovník bratislavskej dráhy má na svojom konte už 62 dostihov, pričom v trinástich prípadoch odchádzal z dráhy ako víťaz. Sedemkrát sa tak stalo v bratislavskom Starom háji. Spísať prehľad úspechov Ideal Approacha by vydalo na celý (a poriadne dlhý) článok, a tak sa zamerajme len na niektoré významné míľniky. Hnedáka zakúpila česká stajňa Lokotrans na jar 2015 po predajných dostihoch vo Fontainebleau z francúzskeho tréningu s vizitkou španielskeho zimného favorita. Prvý štart v strednej Európe absolvoval ešte ako zverenec Zdena Koplíka v českej Velkej jarní cene a skončil štvrtý. V Bratislave debutoval striebrom v Starohájskom kritériu na Turf-gala. V oboch ex-federálnych derby prepadol, a čoskoro sa ukázalo, že silnou stránkou Ideal Approacha budú dostihy na stredných tratiach. Po dvoch sezónach u Koplíkovcov bez víťazstva prebral hnedákovu prípravu súčasný tréner Luboš Urbánek a hneď prvý štart pod novým vedením premenil na víťazstvo. Išlo o bratislavskú Veľkú aprílovu cenu 2017. Pred štyrmi rokmi zvíťazil Ideal Approach aj v Bratislavskej míli a Veľkej októbrovej cene a po sezóne bol vyhlásený za najlepšieho míliara roka. O rok neskôr obhájil triumf v Bratislavskej míli a hoci sa v ďalších dostihoch pravidelne umiestňoval, akoby strácal fazónu. Ústup z pozícií potvrdil počas neveľmi vydarenej sezóny 2019. Vlani počas skrátenej sezóny stihol len štyri štarty a zvíťazil v menšom handicape v nemeckom Düsseldorfe. Tento rok sa však hviezda ružovej „armády“ ukazuje akoby pokropený živou vodou. Hneď na úvod sezóny zvíťazil vo Veľkej aprílovej cene, pridal štvrté miesto v handicapovej Jarnej míli a piate v Cene Scottish Rifla počas Turf-gala. Júlový výlet do Hamburgu premenil na handicapový triumf a o dva týždne nato pridal svoje tretie víťazstvo v Bratislavskej míli. Napokon na druhé miesto z handicapu v Baden-Badene nadviazal triumfom v Jesennom handicape s najvyššou váhou v poli a bolo by zázrakom, ak by sa v koncoročnej ankete nestal míliarom roka.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel