Reportáže

Veľkú októbrovú cenu už odbehnúť nestihli

Posledný míting slovenskej sezóny s letopočtom 2022 sa skončil predčasne, keďže rozhodcovia po odbehnutí piatich dostihov z pôvodne osembodového programu zrušili zostávajúce tri položky. Medzi nimi aj titulnú Veľkú októbrovú cenu a Memoriál MVDr. Pavla Šarišského, „odvetné“ dostihy za Karpatskú cenu pre dvojročných. Dôvodom zrušenia bol nevyhovujúci stav dráhy.

Jazdeckým šampiónom sa stal Martin Laube

Diváci v bratislavskom Starom háji tak v nepríjemnom, hmlistom počasí mohli sledovať iba päť dostihov, tri rovinové a oba prekážkové. Keďže vyvrcholenie sezóny prišlo nečakane skôr, hlavným bodom derniéry bol súboj o rovinový jazdecký šampionát. Pred poslednou októbrovou nedeľou vstupoval do boja s dvojbodovým náskokom džokej Martin Laube, ktorý počas sezóny ťažil najmä zo spolupráce so stajňou Lokotrans a trénerom Lubošom Urbánkom. O dve víťazstvá menej mal džokej Jaroslav Línek, už niekoľko rokov zároveň tréner, napriek tomu stále jeden z mála aktívnych slovenských jazdcov. Neutešený stav jazdeckého remesla na Slovensku umocňuje fakt, že v šampionáte sa umiestnilo len sedem profesionálnych jazdcov a zopár amatérov a žiakov. Jedným z mála svetiel nádeje je však veľký talent, iba pätnásťročný amatér Tomáš Roman, ktorý zatiaľ zvíťazil v šiestich dostihoch.

Hneď v prvých dostihoch záverečnej dostihovej nedele zvýšil Laube náskok, keď v sedle rakúskeho Racing Raya (14,5:1) zvíťazil v „maiden“ pre dvojročné kone. Línek v sedle favorizovanej vlastnej zverenkyne La Pome De La Rose (1,9:1) mal na začiatku cieľovej roviny svetlý moment, nakoniec však skončili až štvrtí. Smola sa Línkovi nalepila na päty aj v druhých dostihoch. V záverečnom oblúku sa v šancovej pozícií jeho Amos (1,9:1) pošmykol, spadol a stiahol so sebou aj druhého reprezentanta stajne Strnisko Artimeda (7,9:1). Našťastie koňom ani jazdcom sa nič vážnejšie nestalo. Po víťazstvo si potom dobehol Emerysday (2,4:1) s Laubem a bolo rozhodnuté. Na konečnom poradí totiž nič nezmenilo ani Línkovo pohľadné víťazstvo s Blue Bay (2,6:1) v „dvojkovom“ Memoriáli Augustína Rišku.

V konečnom súčte tak zvíťazil Martin Laube s 19 víťazstvami pred Jaroslavom Línkom so 16 triumfami. Pomyselný bronz získal džokej David Liška s 11 víťazstvami. Trénerský šampionát získal dvorný tréner stajne Lokotrans pôsobiaci v centrále Újezd u Boskovic Luboš Urbánek, pričom ružovo-biela kombinácia ambicióznej stajne s prehľadom dominovala aj majiteľskému šampionátu. Za Urbánkom, ktorého zviditeľnili najmä klasickí víťazi Darling In Pink a Shabana, ale tiež veterán Ideal Approach, iba o necelých 8 000 € zaostal v Starom háji udomácnený Marián Štangel. Tretie miesto pripadlo Opasanovmu trénerovi Jozefovi Chodúrovi, ktorému k bronzu pomohli aj výborné letné výsledky Cape Crowna a spoľahlivá Medelin, všetci zhodne reprezentanti stajne BORMANN. Modro-bielo-čierna kombinácia stajne si aj vďaka tejto trojici vybojovala druhé miesto v majiteľskom šampionáte, a to na úkor stajne MPL Racing.

Najúspešnejším koňom podľa zisku sa stal víťaz Slovenského derby aj St. Leger Gasparini z tréningovej centrály Jana Demeleho. Medailové stupne doplnili zverenci Luboša Urbánka Shabana a Darling In Pink. Najziskovejším domácim koňom je Opasan, ktorý zvíťazil vo Veľkej cene Slovenska, ale najväčšie dotácie získal vo Francúzsku. Prvú päťku uzatvára tento rok nevíťazná, napriek tomu v klasických dostihoch štyrikrát zo štyroch možností umiestnená Stratosferic.

Víťaz Slovenského derby aj St. Leger Gasparini zo stajne TIPPLER Group si týmito dvomi víťazstvami zabezpečil neoficiálny titul najvýnosnejšieho koňa slovenskej sezóny 2022.

V oveľa skromnejšej prekážkovej prevádzke bolo o tituloch rozhodnuté už dávnejšie. Jazdcom s piatimi víťazstvami dominoval džokej Jan Odložil pred Janom Faltejskom a tretím Lukášom Matuským. Najlepší domáci prekážkový jazdec stále bojuje o šampionát aj v Česku a pred necelým mesiacom pridal na svoje konto už druhé víťazstvo vo Velkej pardubickej. Majiteľskú sekciu úplne ovládli reprezentanti stajne Dr. Charvát, ktorých trénuje Pavel Tůma. Modro-žlté farby sa predstavili v jedenástich prekážkových dostihoch, v ôsmich z nich zvíťazili a k tomu pridali tri druhé miesta. „Živý inventár“ slovenských prekážok Jaroslav „Čiko“ Brečka sa po piatich rokoch nepretržitej dominancie v trénerskom šampionáte musel uspokojiť s druhým miestom.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel