Krátke správy

Václav Janáček exceloval v Starom háji, na derby to však nestačilo

Džokej Václav Janáček takmer bez výhrad dominoval derby-mítingu v bratislavskom Starom háji. Po čistom hattricku v rámcových dostihoch na začiatku programu zvíťazil aj v dvoch „jednotkových“ dostihoch a k nim pridal ešte dve druhé a jedno tretie miesto. V najdôležitejších dostihoch sezóny, 30. Slovenskom derby spoločnosti MPL (Gd-3, 3kž, 2400 metrov), sa však šokujúco radoval český odchovanec Gasparini s džokejom Jiřím Palíkom práve na úkor fenomenálneho Janáčka. Zverenec Jana Demeleho reprezentujúci stajňu TIPPLER Group cválal väčšinu jeden a pol míľovej porcie skrytý uprostred poľa, v rozhodujúcej chvíli ho džokej Jiří Palík dokázal „vytiahnuť“ do palebnej pozície a v posledných päťdesiatich metroch porazil po slávnom triumfe už-už siahajúceho Darling In Pinka s Václavom Janáčkom. Medailové stupne doplnil neskoro útočiaci víťaz Swiss Derby Hello Hola Hay, rovnako ako Darling In Pink reprezentujúci stajňu Lokotrans. Veľmi príjemne prekvapila štvrtá Stratosferic zo stajne sponzora derby MPL Racing, ktorá podržala česť domácich koní. Piaty napokon skončil väčšinu derby odvodivší Ariolo.

Janáčkovi, ktorý má po nedeli v slovenskom jazdeckom šampionáte už 9 víťazstiev a obdivuhodnú úspešnosť 60%, sa neušlo víťazstvo v kobylám vyhradenej Cene Pat’s Music (I. kat., 3+k, 2000 metrov), kde síce naservíroval obhajkyni spred roka Mo My Dream tempo, aké jej malo vyhovovať, tá však v cieľovej rovine predsa len neodolala útoku svetobežníčke Zariyannke, ale najmä dôrazne finišujúcej Classe s džokejom Janom Vernerom, ktorá sa po zdravotných peripetiách vrátila do Bratislavy víťazne. Naposledy tu totiž zvíťazila v klasických Oaks.

Prekvapením a zároveň štvrtým triumfom Václava Janáčka sa skončila Bratislavská míľa (I. kat., 3+, 1600 metrov), ktorú podľa očakávania odvodil chtivý Quessigny, za ktorým na svoju šancu číhala Lady Mazie z rodinnej stajne Štangel Racing. Keď približne dvesto metrov pred cieľom začal Quessignymu dochádzať dych, Lady Mazie bez problémov prebrala vedenie a mierila za prvým tohtoročným víťazstvom. Proti bola pred dvomi týždňami v Budapešti dobre štvrtá Elsa, zverenkyňa Zuzany Kubovičovej však napokon zaostala o pol dĺžky. Na bronzový stupienok sa neskorým, ale dôrazným záverom dostal Lailaho.

Iba na handicap druhej kategórie bola degradovaná šprintérska Cena Mysa (II. kat., 3+, 1000 metrov) a práve zmena propozícií pomohla k víťazstvu „mušou“ váhou zaťaženému Molly Massimovi s Martinou Havelkovou. Valach tak pripravil o ďalšie víťazstvo tandem Marián Štangel – Václav Janáček, ktorý stojí za striebornou Reginou Mia. Bronz si za svoju aktivitu vyslúžil maďarský Denis The Diva, ktorý dostihy odvodil.

Janáčkova jazda snov pokračovala vo vytrvaleckom Zlatom pohári (I. kat., 4+, 2600 metrov), keď s domácim Cape Crownom čakal až do poslednej možnej chvíle, v cieľovej rovine chvíľu čakal na otvorenie priestoru a keď sa dočkal, hneď s reprezentantom stajne BORMANN vyštartoval za víťazstvom. Proti bol Brilliant Star zo stajne Lokotrans, ktorý obiehal zvonka a poriadne Cape Crowna vystrašil, zverenec Jozefa Chodúra však napokon po tuhom boji o hlavu odolal. Bronz si vyslúžil niekdajší držiteľ slovenskej klasickej Trojkoruny Arcturus, ktorý zrejme znovu našiel chuť bojovať.

Autor: Daniel Mentel