Reportáže

V jarných klasikách vynikla Feschanda a prekvapil Manatan

Plné tribúny starohájskeho závodiska boli v nedeľu svedkami bezproblémového triumfu zimnej kráľovnej Feschandy v Jarnej cene kobýl, ale tiež bojovný výkon a víťazstvo senického Manatana vo Veľkej jarnej cene. Domácich fanúšikov potešila aj dvojica zverencov Jaroslava Línka zo stajne Meridian SK, pričom najmä víťaz Veľkej májovej ceny Orry získal do svojej zbierky „skalp“ z kategórie najcennejších – až za ním skončil český aj slovenský Kôň roka Gasparini. Poslednú „jednotku“ dňa získal svojhlavý Quessigny. Línkovcom sa darilo aj v rámcovom programe, na záver ktorého si víťazstvo s poradovým číslom 100 pripísal džokej Peter Hodáň.

Prvá časť Trojkoruny zostala doma

O vcelku poctivé a rovnomerne rozvrhnuté tempo v tohtoročnej Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 19 000 €) sa postaral džokej Martin Laube v sedle spolufavorita Royal Catatumba (3,6:1). Približne dĺžku za zverencom Zuzany Kubovičovej cválala česká dvojica King Mollenkott (16:1) – Rabbit Mukhadram (9,3:1). Na protiľahlej rovine líder mierne zrýchlil a trochu od svojich prenasledovateľov odskočil. Za zverencom Zuzany Kubovičovej sa toho veľa nemenilo do záverečného oblúku, tam si však predsa len zlepšil pozíciu King Mollenkott, na rozdiel od slabnúceho Rabbit Mukhadrama, naopak zvonka obiehajúci Charpentier (5,6:1) sa dostal do zorného poľa. Do cieľovej roviny sa ako prvý dostal Royal Catatumbo, zľava sa však naňho tlačil tiež jeho zrýchľujúci tréningový kolega Manatan (12,6:1), ktorý číhal na svoju chvíľu a džokej Ján Havlík ho pretlačil do vznikajúcej medzery medzi lídrom a King Mollenkottom. a senický hnedák razom prebral vedenie. Dvesto metrov pred cieľom prebral senický hnedák vedenie a odpútal sa od súperov, na Manatana ešte útočil vytrvaleckým prejavom pútajúci Charpentier, neskoršieho víťaza však neohrozil a docválal o trištvrte dĺžky druhý. Ďalšie dve zaostal bronzový King Mollenkott.

Držiteľ prvej časti takzvanej Trojkoruny Manatan putoval do stajne PD Senica z novembrovej dražby ročných koní spoločnosti Arqana za 7 000 € a debutoval koncom augusta na domácej dráhe v Senice – Čáčove v kilometrovej „trojke“. Hoci skončil tretí, bolo to dlhých dvanásť dĺžok od suverénnej víťazky, ktorá potom sklamala v slabo obsadenej Cene zimnej kráľovnej a v aprílovom dámskom triali úplne vybuchla. Tri týždne po debute nosil na míli najvyššiu hmotnosť a najmä kvôli nej neskončil lepšie ako štvrtý, ale okrem iných porazil aj debutujúceho Charpentiera, s ktorým si v nedeľu zlepšil bilanciu na 2:0. Namlsaný realizačný tím poslal Manatana aj do vrcholnej Karpatskej ceny, kde sa v cieľovej rovine dostal do menšej kolízie, ale neskorším finišom získal nečakaný bronz. Po zimnej prestávke naordinovala Zuzana Kubovičová hnedákovi Cenu trojročných žrebcov, ale štvrtým miestom sa znenápadnil, a tak sa od Manatana klasické víťazstvo nečakalo.

Hnedák Manatan s džokejom Jánom Havlíkom víťazia vo Veľkej jarnej cene, a tak triumf v prvej časti Trojkoruny zostal po deväťročnej pauze doma. Strieborný Charpentier už nestihol viac.

Feschanda sa predviedla ako pravá kráľovná

Nestáva sa každý rok, aby zimná kráľovná potvrdila svoju pozíciu aj po ôsmich mesiacoch v klasickej Jarnej cene kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 19 000 €), tento rok sa to však víťaznej Feschande (7,9:1) podarilo. Hoci tréner Pavel Tůma pred dostihmi avizoval, že jeho zverenkyňa neoplýva žiadnou výnimočnou formou, na dráhe sa ukázal pravý opak. Feschanda spočiatku cválala v hĺbke poľa, na čele ktorého cválali outsiderka Celestine (66,7:1) spolu s Magdalenn (27,6:1), ktorá približne po polovici dostihov prebrala vedenie a v záverečnom oblúku ju džokej Adam Florian popchol k zrýchleniu. Za zverenkyňou Michala Ročáka sa vyviezla Wild Water (29,1:1), čím sa popri bariére otvoril Feschande priestor na útok. Zimná kráľovná razom preradila na vyšší rýchlostný stupeň, dvesto metrov pred cieľom už viedla a do cieľa docválala s „luxusným“ náskokom piatich dĺžok pred neskoro útočiacou Blue River (16,4:1), bronz si za aktivitu vyslúžila Magdalenn.

Vlastná odchovankyňa stajne Dr. Charvát je dcérou víťazky Jarní ceny klisen a Ceny Arvy 2012 French Quebec predviedla nesporný talent už vlani. Príhodne pomenovaná kobyla debutovala už koncom mája v severočeskom Moste a medzi štyrmi neskúsenými „dorastencami“ prehrala len s predbežnou jednou súperkou. Premiérový triumf kariéry si Feschanda pripísala začiatkom júla v bratislavských „maiden“ a zaujímavosťou je, že stupne víťazov obsadili rovnaké kobyly ako na jeseň v Cene zimnej kráľovnej, v ktorej zverenkyňa Pavla Tůmu zviedla úspešný boj s Wild Water. Po zimnej prestávke sa Feschanda rozbehala v mosteckom triali, ale dažďom zmáčaná dráha v Memoriáli Rudolfa Deyla ryške „nesadla“ a Feschandin stály džokej Jan Verner netlačil na pílu, za čo sa mu kobyla v Jarnej cene kobýl bohato odplatila.

Ryška Feschanda, džokej Jan Verner a nikto iný. Zimná kráľovná sa po pol roku vrátila do bratislavského Starého hája a nikým neohrozovaná zvíťazila v Jarnej cene kobýl.

V rámcových „jednotkách“ dominovali Orry a Quessigny

Cenné double stajne Meridian SK a trénera i džokeja v jednej osobe Jaroslava Línka sa zrodilo vo zvyšných dostihoch prvej kategórie slúžiacich ako príprava pred vrcholmi mítingu Turf-gala. Divácky veľmi atraktívny súboj sa odohral vo Veľkej májovej cene (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 5 800 €, záznam). V kvantitatívne slabo obsadenom triali Veľkej ceny Slovenska sa po náročnej minuloročnej sezóne vrátil na dráhu slovenský aj český Kôň roka Gasparini (2:1). Väčšinu dostihov odvodila domáca Stratosferic (4,4:1), približne 800 metrov pred cieľom ju na čele vystriedala Shamal Emmi (5,2:1), ale vydržala len pol kilometra. V cieľovej rovine ju totiž prešpurtoval Gasparini a zdalo sa, že si ide po ďalšie víťazstvo. Na víťaza troch vlaňajších klasík sa však „nalepil“ progresívny ryšavý valach Orry (4:1), ktorého džokej aj tréner v jednej osobe Jaroslav Línek posunul za lídra najprv zľava, hneď nato aj sprava, až ho obehol a po peknom súboji nakoniec zavŕšil čistý hattrick o krk pred Gasparinim. Vzdialený bronz získal najväčší outsider Goldschatz (13,7:1).

Neskoro dozrievajúi ryšavý valach Orry zavŕšil vo Veľkej májovej cene čistý hattrick a to na úkor dvojnásobného Koňa roka Gaspariniho (vpravo).

Oranžovo-čierne farby stajne Meridian SK dominovali aj v Jarnej míli (handicap I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 5 800 €, záznam), v ktorej sa dobre načasovaným záverom presadil Quessigny (4,7:1), a to na úkor od štartu vedúceho Caucasiana (3,8:1). Jaroslavom Línkom trénovaný aj odjazdený valach zverenca Konstantina Kobzareva predbehol asi sto metrov pred cieľom a zvíťazil o pol dĺžky.

Ukážkovo „zbalený“ džokej Jaroslav Línek v sedle Quessignyho si preráža cestu za víťazstvom v Jarnej míli, a to na úkor dlho vedúceho Caucasiana (vľavo) a tretieho Lailaha (vpravo).

Foto: Miroslav Abík

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel