Reportáže

Troop Commander zvíťazil v derby a pripomenul vlaňajší triumf Arcturusa

Keď sa na čele jedenásťhlavého poľa Slovenského derby objavila oranžovo-čierna kombinácia stajne Meridian, nemnohí diváci v Starom háji a mnohí pri televíznych obrazovkách alebo streamovanom prenose museli mať pocit dèjá vu. Vlani sa v rovnakom drese radoval z premiérového víťazstva v Slovenskom derby džokej Zdeno Šmida, a to zásluhou zverenca Františka Holčáka Arcturusa. Hneď prvá repríza priniesla úspech rovnakého tímu, konským hrdinom sa tento rok stal Troop Commander.

Na stupňoch aj nemecká Vivenne Wells a domáci Apolon

Úspech Troop Commandera v 28. ročníku Slovenského derby (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 20 000 €) je výnimočný z viacerých hľadísk. Stalo sa tak až začiatkom októbra, čo je dva a pol mesiaca po tradičnom júlovom termíne. Kvôli epidémii ochorenia COVID-19 sa odohral pred zrakmi iba neveľkého počtu majiteľov, novinárov a organizátorov, a tak sa väčšina dostihových priaznivcov musela spoľahnúť na televízny alebo internetový prenos. Tí však videli derby, ktoré malo všetko, čo má správne derby mať a na jeho konci sa premiérovo v takmer 30-ročnej histórií tešil rovnaký tím, ako pred rokom.

Kto čakal, že podobne ako v českej analógií sa o tempo v derby postará hnedka Vivienne Wells, si svoj omyl uvedomil po pár desiatkach metrov, keď džokej Alexander Pietsch „usadil“ nemeckú kobylu na chvost poľa. Naopak na čelo sa dostal hneď po štarte aktívny bulharský Ariham, ktorému pri prvom prebiehaní oblúkom sekundoval popri bariére cválajúci Swinging Thomas. Ryšiak však dostal „bodyček“, načas vypadol z tempa a razom sa prepadol. Naopak chtivosť svojho konského partnera nijako netlmil džokej Adam Florian v sedle senického Spartica. Posledný z Českého derby najprv cválal hlava – hlava s bulharským hosťom, pri prvom prebiehaní cieľom už mal približne dĺžkový náskok, ďalšiu dĺžku za Arihamom zaostával Francimor a razantným útokom vonkajšou stopou sa k čelu posunula aj Vivenne Wells. Vedúca dvojica sa po prvej tretine dostihov snažila odpútať od zvyšku poľa a v približne 1400 metrov pred cieľom sa im to na chvíľu aj podarilo. Už na začiatku protiľahlej roviny sa však kone vyrovnali do takmer pravidelného zástupu, na čele ktorého s chuťou cválal Spartico. Za Arihamom a Francimorom sa na štvrtom a piatom mieste zoradili domáci Apolon a rakúsky Hadewin, Vivenne Wells sa zasa načas prepadla do hĺbky poľa. V poslednom kilometri sa začala situácia vyrovnávať a kone preskupovať. Šikovným manévrom sa zvonka k lídrovi prepracovala nemecká hnedka, od bariéry zasa naňho útočili Apolon a Swinging Thomas.

Na začiatku záverečného oblúka Sparticovi došli sily a jeho pozíciu prebral Apolon, o trhák sa pokúsil aj džokej Jan Verner v sedle Swinging Thomasa, nádej zverenca Pavla Tůmu však trvala len niekoľko sekúnd, kým ho nepredbehla reprezentantka aj odchovankyňa stajne UTRIN, ale tiež finišujúca dvojica Francimor a najmä Troop Commander. Do cieľovej roviny vbehol ako prvý Apolon, veľmi dobre sa podarilo vytočiť oblúk aj džokejovi Zdenovi Šmidovi v sedle valašského Íra. Zverenec Františka Holčáka sa dostal na čelo približne 300 metrov pred cieľom a hoci naňho dobiedzal Apolon aj už po niekoľkýkrát vyburcovaná Vivenne Wells, v cieli mal hnedák náskok trištvrte dĺžky pred kobylou, ďalšej pol dĺžky vzdialený bronz zostal zásluhou zverenca Jozefa Chodúra Apolona doma. Štvrtú a piatu dotáciu napokon získala dvojica z lotu Heleny Vocáskovej – Francimor a neskoro finišujúca víťazka Slovenských Oaks Barthesa.

Troop Commander si premiérový stredoeurópsky triumf pripísal „až“ v derby

Víťazný Troop Commander je celkovo jedenástym víťazom derby na Slovensku alebo v Česku v opatere skúseného trénerského barda Františka Holčáka. A hoci v prípade pomaly dospievajúceho hnedáka nešlo o husársky kúsok vymanenia sa z kategórie nezvíťazivších na scéne derby, pre „veliteľa oddielu“ to bol premiérový triumf aspoň v strednej Európe. Počas zimnej prestávky z rodného Írska do Velkých Karlovíc presťahovaný hnedák získal v domovine zo šiestich štartov jedno víťazstvo v handicape na predĺženej míli v Killarney, striebro v míľovom handicape v Listoweli a na Moravu sa sťahoval s ratingom 81 libier. Hnedáka privátne zo stajne Kevina Prendergasta kúpila stajňa Meridian manželov Poledníkovcov. Valašský „mág“ poslal Troop Commandera rovno do pražskej Velkej jarní ceny, v ktorej po defenzívnom výkone stačil jeho finiš len na šieste miesto. Aj vo svojom druhom štarte zamieril do klasických dostihov, v bratislavskej Veľkej jarnej cene sa spočiatku držal v úzadí, v záverečnom oblúku sa však „zavesil“ na od štartu vedúcu Eternity, ale nakoniec ju potlačil k zrýchleniu a v cieli ho ryška porazila o krk. Spočiatku defenzívny prístup zvolil džokej Zdeno Šmida aj v Českom derby, hnedák začal bojovať až v cieľovej rovine, keď sekundoval zrýchľujúcemu Opasanovi, na slovenského šampióna však nestačil a bol rád aj za súčasné tretie miesto. Slovenská modrá stuha tak bola prvými víťaznými dostihmi a veríme, že pri predpokladanej neúčasti Opasana v českom St. Legeri, má šancu na klasický úspech aj v Prahe – za predpokladu, že sa St. Leger odbehne.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel