Analýzy

Stratosferic zaútočí na unikátne juniorské double

S blížiacim sa koncom sezóny sa svojich vrcholov dočkala aj najmladšia generácia dostihových koní. Zimnú kráľovnú už poznáme tri týždne, tentoraz sa o slovo hlásia aj žrebce v Karpatskej cene. Práve zimná kráľovná Stratosferic im však bude sekundovať a nie je bez šancí ani na exkluzívne double, ktoré sa doteraz nepodarilo získať žiadnemu koňovi.

O víťazstvo a zachovanie pomeru síl sa bude usilovať Darling In Pink

Konkurencia sobotnej Ceny zimního favorita, ktorá sa koná v severočeskom Moste, a tiež minulotýždňovej budapeštianskej Szent László díj s podobným statusom sa podpísali pod štartovú listinu 36. ročníka Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kone, 1600 metrov, 15 000 €), aj tak sa však do boxov postaví zaujímavá zostava ôsmich koní z českých a domácich stajní. Hoci forma dvojročných koní sa môže meniť pomaly z týždňa na týždeň a to, čo platilo pred mesiacom, nemusí platiť teraz, o šanciach jednotlivých uchádzačov asi najlepšie vypovedá pred mesiacom konaný Memoriál Otta Suchovského na 1600 metrov. V triali druhej kategórie sa z nedeľných účastníkov predstavilo päť koní. Veľmi aktívne sa ukazoval najmä Alamag, ktorý väčšinou cválal blízko čela, v cieľovej rovine však ho predsa len predbehli tri kone, medzi nimi bronzová Stratosferic a napokon víťazný Darling In Pink s najdôraznejším záverom.

Práve spomenutý víťaz Memoriálu Otta Suchovského Darling In Pink (Laube) je jednou z budúcoročných klasických nádejí stajne Lokotrans, ktorá ryšiaka kúpila vlani v októbri na dražbe v Deauville za 18 000 €. Zverenec Luboša Urbánka debutoval koncom júla v talianskom Merane, pod Alpami však pôsobil nezrelo a skončil na vzdialenom ôsmom mieste. Tento zoznamovací štart mu pomohol v ďalšom štarte, ktorým bol „dvojkový“ Memoriál Jozefa Mandelíka na 1400 metrov, kde získal tretie miesto (Goldschatz bol piaty). Postupne sa zlepšujúci ryšiak predviedol zatiaľ svoj vrchol víťazstvom v míľovom Memoriáli Otta Suchovského a je najväčším adeptom na zisk titulu zimného favorita.

Hlavnou súperkou favorita bude jedna z dvoch kobýl na štarte, čerstvá zimná kráľovná Stratosferic (Línek). Zverenkyňa Mariána Štangela prešla dvakrát dražobným ringom spoločnosti Goffs. Ešte ako odstávča odišla nepredaná za 8 500 €, o rok neskôr si ju za 3 000 libier kúpil späť jej chovateľ, ale napokon sa stala členkou bielo-červenej armády stajne MPL Racing. Stratosferic debutovala počas derby-mítingu v tradičnej Cene Muscatita, v ktorej hnedka skončila piata. Dva mesiace tréningu a 400 metrov navyše pomohli kobyle k zlepšeniu, v „dvojkovom“ Memoriáli Otta Suchovského skončila blízko tretia pol dĺžky za víťazom. V Cene zimnej kráľovnej už hnedke v ceste za víťazstvom nestála žiadna prekážka, v cieľovej rovine predviedla ukážkový záver a bez ťažkostí zvíťazila.

Chtivý beluš Alamag (Šafář) si svoj kariérny účet pod krídlami stajne Joly otvoril v míľovej „trojke“ v Slušoviciach a aj výhoda najnižšej nesenej hmotnosti mu určite pomohla k tretiemu miestu. Zverenec Radka Holčáka, ktorý sa do Velkých Karlovíc dostal po dražbe v Deauville za 27 000 €, predviedol v triali aktívny výkon a hoci v závere ho predbehli kone finišujúce zo závetria, štvrté miesto a najmä predvedený výkon by mal v nedeľu stačiť aj na niektorú z medailí.

Doteraz dvakrát štartujúceho a dvakrát piateho hnedáka Goldschatz (Verner) zakúpil priamo tréner Michal Ročák pre stajňu FeD na baden-badenskej dražbe za 7 000 €. Pri debute v 1400 metrov dlhom Memoriáli Jozefa Mandelíka zaostal za Darling In Pink o dve miesta, ale až 9 a štvrť dĺžky. O mesiac neskôr v prípravnom Memoriáli Otta Suchovského bol najlepší v cieli, s favoritom však prehral už len o štyri dĺžky a z nedeľných súperov za ním zaostal iba šiesty My Rey. Je dosť možné, že aj v Karpatskej cene bude piaty.

Pravdepodobne v horšej polovici skončí ryšiak My Rey (Palík), ďalší z koní, ktorý sa do strednej Európy dostal z dražby v Deauville (a stajňu Egl stál 8 000 €). Zverenec Jaroslava Hanáčka debutoval v polovici augusta v „maiden“ štvrtej kategórie na 1400 metrov a hoci bol mierne favorizovaný, napokon skončil tretí. V Memoriáli Otta Suchovského skončil až šiesty a rovnaké umiestnenie mu „hrozí“ aj teraz.

Posledným koňom, ktorý zažil ruch dražby v prímorskom kúpeľnom meste Deauville, je postupne sa zlepšujúci Beau Match (Budovič). Hnedák reprezentuje stajňu PD Senica a do centrály Zuzany Kubovičovej sa dostal za 7 000 €. Beau Match debutoval po veľmi nezrelom výkone posledným miestom v Cene Muscatita počas derby-mítingu. Po dvojmesačnej prestávke skončil blízko piaty v míľových „maiden“ štvrtej kategórie a pred dvomi týždňami v podobne vypísaných dostihoch bol už strieborný (Power Hat o čosi viac ako dve dĺžky šiesty). Trénerka vie dobre pripraviť aj dvojročné kone, s Beau Matchom však na medailu nedosiahne.

Zrejme ešte nižšie ambície bude mať nákup stajne Strnisko za 5 000 € z online dražby ročných koní spoločnosti Goffs Power Hat (Šmida). Zverenec Jozefa Lehockého si svoj kariérny účet otvoril už koncom júna v kilometrových dostihoch debutantov, ale na dráhe pôsobil veľmi nezrelo a skončil posledný, dlhých 16 dĺžok za najbližším súperom. Po viac ako trojmesačnej pauze sa znova postavil na štart pred dvomi týždňami, v míľových „maiden“ docválal na šiestom mieste, ale iba o čosi viac ako dve dĺžky za strieborným Beau Matchom.

Krst „ohňom“ čaká dodatočne prihlásenú Lasscu (Foret) z tréningu Václava Luku. Koncom apríla narodená hnedka sa do stajne Martina Bláhu dostala za 4 500 libier z dražby spoločnosti Tattersalls, podobne ako jej o rok staršia polosestra Besiberri. Tá však stála oveľa viac (42 000 €) a hoci v aktuálnej sezóne získala striebro z Veľkej jarnej ceny a štvrté miesto z Oaks, celkovo skôr zaostala za očakávaniami. V nedeľu uvidíme, či sa Lassce bude dariť lepšie.

Náš tip: Darling In Pink – Stratosferic – Alamag

Foto (Stratosferic): Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel