Analýzy

Šprintéri zakončia seriál trialov pred Turf-gala

Medzinárodný míting Turf-gala je takmer za dverami a dva týždne pred vrcholom jarnej časti slovenskej sezóny sa v bratislavskom Starom háji odbehne posledný z trialov na jeho vrcholy. Príhodne pomenovaná šprintérska Prípravná cena je už druhý rok „degradovaná“ do druhej kategórie, ale tak ako vlani, aj tento rok prilákala „jednotkovú“ konkurenciu a hoci v prvom termíne bolo prihlásených len päť šprintérov, nakoniec sa na štart postaví osem koní.

Gentleman Jack na „love“ ďalšieho víťazstva

O šanciach účastníkov Prípravnej ceny (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 5 000 €) môže veľa napovedať mesiac starý výsledok Memoriálu Josefa Břečku, v ktorom po tuhom boji zvíťazil populárny beluš Gentleman Jack o hlavu pred niekdajším dvojnásobným víťazom Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Beau Massagotom. Keďže zverenec Mariána Štangela dával rakúskemu valachovi dva kilogramy k dobru a aj teraz budú rozdiely v nesených hmotnostiach rovnaké, matematicky vychádzajú oba kone viac menej rovnako. „Dvojky“ na 1400 metrov sa zúčastnila aj „Jackova“ tréningová kolegyňa Regina Mia, tá však zo šiesteho miesta zaostala už o dvanásť dĺžok a ani teraz zrejme veľa vody nenamúti.

Na svoj štyridsiaty životný štart nastúpi spomínaný Gentleman Jack (Línek). Vlastný odchovanec stajne 7 Horse rodiny Křížkovcov zvíťazil vo svojej bohatej kariére už v dvanástich dostihoch, len vlani to bolo štyrikrát a postupne sa zlepšoval od štvrtej po druhú kategóriu. Až „rozprávkovo“ biely valach obľubuje kratšie dostihy v rozmedzí od 1200 do 1600 metrov, na sklonku minuloročnej sezóny však v míľovej „dvojke“ skončil bez peňazí siedmy. Na úvod tej aktuálnej mu tréner Marián Štangel vymyslel tradičný pražský Gomba handicap. V ukážkovo tesnom dobehu získal piate miesto, iba približne dve dĺžky od víťazného Jir Suna (Manolla bola tretia). Po bratislavskom víťazstve bude aj teraz patriť medzi favoritov.

Víťazka „trojkového“ handicapu Regina Mia (Laube) je jedinou účastníčkou Prípravnej ceny, ktorá sa zúčastnila aj minuloročnej edície a bude sa snažiť obhájiť štvrté miesto. Samotný šprintérsky vrchol na Turf-gala však belka vynechala a namiesto neho absolvovala handicap tretej kategórie, kde najmä kvôli vysokej váhe skončila piata. V kilometrovej Cene Mysa potom benefitovala z diskvalifikácie víťaznej Datthirey a získala bronz o krk pred Manollou (Beau Massagot siedmy). Na jeseň sa Regine Mii už veľmi nedarilo, hoci sa dokázala umiestniť aj vo významnej budapeštianskej Overdose díj a na sklonku sezóny aj v „dvojkovom“ Memoriáli Antona Mlčúcha (štvrtá za víťazným Gentleman Jackom). Pri sezónnom debute bola v podobnej spoločnosti šiesta a aj teraz ju vidíme prinajlepšom s niektorou z nižších dotácií.

Trojlístok zverencov Mariána Štangela dopĺňa dodatočne prihlásená Lady Mazie (Liška), ktorá len pred týždňom získala bronz v pražskom šprintérskom „dvojkovom“ handicape. Vo Velkej Chuchli sa spočiatku populárna ryška nechytala a cválala za poľom, v cieľovej rovine však predviedla pekný záver a hoci na prvých dvoch nemala nárok, tretím miestom potešila svoj realizačný tím, ktorý využil otvorené prihlášky na pokračovanie šprintérskeho experimentu. Do povedomia ako míliarka až strednotratiarka zapísaná reprezentantka rodinnej stajne Štangel Racing absolvovala vlani deväť dostihov a dvakrát zvíťazila – zhodne v čisto dámskej „jednotkovej“ Cene Whisky na 1800 a „dvojkovej“ Cene Quissisany na 2000 metrov. K dvom triumfom pridala ešte striebro z Jesenného handicapu, štvrté miesto z Bratislavskej míle a piate miesta z Veľkej aprílovej a Veľkej októbrovej ceny. Čisto matematicky je Lady Mazie približne na úrovni Gentleman Jacka, šprintérska trať by mala vyhovovať skôr belušovi, preto si myslíme, že kobyla sa mu bude pozerať na chrbát.

Farby rakúskej stajne BC Horseracing bude hájiť Beau Massagot (Zatloukal), ktorý ešte v českom tréningu Václava Luku dvakrát exceloval v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (v sezóne 2018 a 2019). Pri vlaňajšom opakovaní však bol až siedmy a zvíťaziť sa mu podarilo iba v ebreichsdorfskej „trojke“ pred Gentleman Jackom, ktorému dával výhodu troch kilogramov. Valach z tréningu Františka Drozdu sa minulý rok dostal do lepšej formy až na jeseň, keď sa dvakrát umiestnil v bratislavských handicapoch druhej kategórie. Najprv prišiel o triumf v infarktovom finiši troch koní, z ktorého napokon vyšiel najhoršie. V polovici októbra potom podľahol iba Gentleman Jackovi, ktorý mu tak oplatil prehru z domácej pôdy. Na úvod aktuálnej sezóny sa realizačný tím vybral na výlet do Prahy. Po tradične aktívnom priebehu v Gomba handicape však Beau Massagot v cieľovej rovine vycúval až na konečné ôsme miesto, preto striebrom v Memoriáli Josefa Břečku príjemne potešil.

Dohláškou do šprintérskeho vrcholu sezóny si o pozornosť pýta rekonvalescent Adriano (Madihi). Reprezentant stajne MPL Racing mal vlani náročnú jar, počas troch mesiacov stihol päť štartov, po striebre z Bratislavskej míle sa však odmlčal. Tréner Jaroslav Hanáček vymyslel Adrianovi klasickú cestu trojročného žrebca, veľmi skoro sa však ukázalo, že na derby nebude mať dostatočnú vytrvalosť. V prípravnej Cene trojročných koní zaostal za očakávaniami, keď skončil len šiesty. O to viac radosti spravil svojmu realizačnému tímu tretím miestom v klasickej Veľkej jarnej cene. Postupné „naťahovanie“ do derby však svoje ovocie neprinieslo – Adriano v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu sklamal ôsmym miestom. Následné „skrátenie“ padlo hnedákovi vhod. V 1400 metrov dlhom „dvojkovom“ handicape predviedol pekný záver, ktorým zdolal všetkých súperov. Ďalší krok vpred spravil Adriano v Bratislavskej míli počas minuloročného derby-mítingu a hoci na víťazného Ideal Approacha napokon stratil pol dĺžky, druhým miestom potvrdil svoju vysokú triedu. Žiaľ, následne sa zranil a teraz sa po desaťmesačnej prestávke vracia do obehu.

Štvorročný hnedý valach Shershab (Šafář) z tréningu Radka Holčáka bude vstupovať do sezóny, vlani na jar stihol v rodnom Francúzsku ešte pre svojho chovateľa absolvovať tri štarty, z ktorých vyťažil víťazstvo v handicape na 1100 metrov na vidieckej dráhe v Salon de Provence a druhé miesto v handicape na 1500 metrov v Marseille. Začiatkom júla ho na letnej dražbe spoločnosti Arqana kúpila za 26 000 € stajňa Joly a Shershaba sa ujal tréner Radek Holčák. Už v nových farbách sa valach predstavil v karlovarskej Lázeňskej míli, v dobre obsadených dostihoch však nestačil na viac ako siedme miesto. Následne sa na ňom prejavilo neveľmi šetrné zaobchádzanie predošlého trénera a vo Velkých Karloviciach mu preto dopriali dostatočne dlhý odpočinok. Teraz by už mal byť Shershab vo forme, uvidíme, na čo to bude stačiť.

Pôvodne nízky počet prihlásených využili aj ďalší dvaja účastníci minulotýždňového „dvojkového“ handicapu v pražskej Velkej Chuchli. Za bronzovou Lady Mazie skončil štvrtý Corston (Foret) a piata Manolla (Koplík), ktorí si tak otočili poradie z aprílového Gomba handicapu – vtedy bola Manolla o nos tretia. Šesťročný valach Corston z tréningu Radima Bodláka vlani absolvoval osem dostihov (z toho jeden na úvod sezóny v steepli) a trikrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Po slabých výkonoch v roku 2020 sa vlani každým štartom zlepšoval a postupne sa prepracoval zo štvrtej až na úroveň druhej kategórie. K dvom slušovickým víťazstvám pridal Corston na záver sezóny triumf v pardubickej „dvojke“, v ktorej porazil svoju tradičnú súperku z posledných štartov Manollu. Už deväťročná zverenkyňa Zdena Koplíka je jednou z najčastejšie behajúcich koní v našom priestore, len vlani absolvovala dvanásť dostihov, tento rok už tri, ale naposledy zvíťazila v júni 2020 a aj teraz ju vidíme len s niektorou z nižších dotácií.

Náš tip: Gentleman Jack – Beau Massagot – Lady Mazie

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel