Reportáže

Shabana sa víťazstvom v Oaks zapísala do siene slávy

Vlani raz, ale tento rok už štyrikrát zvíťazila Shabana v bratislavskom Starom háji. Reprezentantka stajne MS Racing si po Jarnej cene kobýl, Cene Arvy a Cene Whisky pripísala na svoje konto aj Slovenské Oaks a získala tak neoficiálny titul držiteľky dámskej trojkoruny. Stalo sa tak deväť rokov po tom, čo podobný kúsok premiérovo predviedla Ley Percy. Búrkami poznačený míting mal okrem klasických dostihov druhý vrchol v podobe Ceny zimnej kráľovnej, v ktorej po boji zvíťazila Feschanda, vlastná odchovankyňa a reprezentantka stajne Dr. Charvát.

Whirl Wind Girl zopakovala striebro svojej mamy

O menšiu drámu sa ešte pred štartom Slovenského Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 20 000 €) postarala Shamal Emmi (12,9:1), ktorá tesne po slávnostnej prehliadke pred tribúnami zhodila svojho jazdca džokeja Jaromíra Šafářa a odcválala si dobrých 800 metrov. Napokon ju však chytili a do dostihov nastúpila. Na rozdiel od senickej belky sa Oaks nezúčastnila Lassca, ktorá odmietla vstúpiť do boxov. Po takomto nervóznom začiatku sa chvíľu čakalo, kto sa podujme na úlohu vodiť. Ešte kým kobyly prvýkrát prebehli cez cieľ sa na čelo usadila domáca Stratosferic (2,4:1), po bariére nasledovaná „večne“ druhou Dally Top (9:1) a tiež zvonka cválajúcou Shamal Emmi. Na protiľahlej rovine si Stratosferic udržiavala asi dvojdĺžkový náskok, desatinová favoritka Shabana (1,6:1) zatiaľ kontrolovala situáciu z už mierne vzdialeného štvrtého miesta. Vbiehanie do ostrého oblúka cieľovej roviny lepšie zvládla Dally Top, ktorá na bariére ušetrila cenné metre a dostala sa na úroveň Stratosferic, naopak Shabanu vyniesla odstredivá sila na opačný koniec dráhy. Len čo však džokej Martin Laube naznačil belke, že ide do tuhého, tá okamžite zrýchlila, dvesto metrov pred cieľom prebrala vedenie a „odišla“ od svojich súperiek. Chvíľu to vyzeralo tak, že po bariére cválajúca Dally Top bude zase „len“ druhá, ale z hĺbky poľa razantne finišovala dcéra striebornej z Oaks 2015 Dumnonie Whirl Wind Girl (11,8:1) a hoci na víťazku nemala žiadny nárok, druhé miesto získala zaslúžene. Dally Top napokon stratila aj bronz, keď ju v posledných metroch predbehla znovu rozhýbaná Stratosferic.

Tréner Luboš Urbánek prežíva so svojimi zverencami sezónu snov. Okrem „ružovej armády“ stajne Lokotrans sa tento rok najmä zásluhou Shabany zviditeľňuje aj spriaznená stajňa rodiny Jalových MS Racing. Spomenutá belka tento rok pozbierala v Bratislave všetko, čo sa jej ponúkalo a nebyť deviateho miesta z Českého derby,  tohtoročný Shabanin kariérny účet by bol bezchybný. Už vlani naznačila talent, keď po víťaznom debute v bratislavskom Starom háji pridala na svoje konto ešte tretie miesto z pražskej Simsonovej ceny a striebro z Ceny zimní královny za tohtoročnou premiantkou Queen of Beaufay. Realizačný tím Shabane pred vstupom do jej najdôležitejšej sezóny veril natoľko, že prípravné dostihy vynechali a poslali rovno na štart Jarnej ceny kobýl. V klasike napokon potvrdila predpoklady a iste zvíťazila. Ešte hodnotnejší výkon predviedla Shabana v Cene Arvy na Turf-gala, v ktorej na druhé miesto odsunula aj dovtedy neporazenú a medzičasom už dvojnásobnú maďarskú klasičku Dariyu. Jedinú tohtoročnú prehru si tak belka pripísala v Českom derby. Po aktívnom priebehu sa v cieľovej rovine začala prepadať, keď ju obiehala zrýchľujúca Queen of Beaufay, tak sa na chvíľu „chytila“, na rozdiel od neskoršej víťazky však rýchlo zaradila spiatočku a bez tlaku len dokončila. Napriek tomuto výsledku nastupovala do Ceny Whisky ako favoritka a hoci sa na začiatku cieľovej roviny akoby chcela odbočiť do stajne a džokej Martin Laube mal čo robiť, aby sa udržal v jej sedle, napokon sa dokázala vrátiť na čelo a zvíťazila.

O víťazstve belky Shabany nebolo žiadnych pochýb, veď v cieli mala pred striebornou Whirl Wind Girl (modro-žltý dres) náskok tri a štvrť dĺžky. Stupne doplnila najlepšia z domácich kobýl Stratosferic (úplne vpravo). 

Korunu zimnej kráľovnej si nasadila Feschanda

Veľmi skromná zostava sa postavila na štart Ceny zimnej kráľovnej (I. kat., 2-ročné kobyly, 1600 metrov, 10 000 €). Hneď po štarte usadila na čelo päťhlavého poľa progresívna Saltina (6,7:1), za ktorú sa usadila mierne favorizovaná Wild Water (2,1:1). Džokej Jaromír Šafář je známy tým, že rád udáva tempo, a inak tomu nebolo ani so Saltinou, s ktorou si udržiavali asi dĺžkový náskok. Zverenkyňa Romana Helešiho vydržala vpredu o čosi dlhšie ako kilometer, v záverečnom oblúku sa k nej však priblížila vlastná odchovankyňa stajne Lokotrans Slovakia Wild Water a ešte pred zatočením do cieľovej roviny prebrala vedenie a dovtedajšej líderke sa rýchlo vzďalovala. Už-už sa zdalo, že najskúsenejšia účastníčka aj zvíťazí, proti však bola iná kobyla z vlastného chovu svojho majiteľa. Každým metrom sa totiž mohutnými cvalovými skokmi blížila Feschanda (2,6:1) českého majiteľa Dr. Charváta, ktorá napokon strhla po boji o dĺžku víťazstvo na svoju stranu. Bronz si za úvodnú aktivitu vyslúžila Saltina, za Wild Wate však zaostala dlhých 19 dĺžok.

Feschanda, dcéra víťazky Jarní ceny klisen a Ceny Arvy spred desiatich rokov French Quebec, si víťazstvom v Cene zimnej kráľovnej vybojovala pozíciu predbežnej favoritky budúcoročnej Jarnej ceny kobýl. Takéto odhady sa však často ukážu ako klamlivé, ryška z vlastného chovu ambicióznej stajne doktora Jiřího Charváta však v doterajších troch štartoch ukázala nesporný talent. Príhodne pomenovaná kobyla debutovala už koncom mája v severočeskom Moste a medzi štyrmi neskúsenými „dorastencami“ prehrala len s predbežnou favoritkou českej Ceny zimní královny Niamhtree. Premiérový triumf kariéry si Feschanda pripísala začiatkom júla v bratislavských „maiden“ a zaujímavosťou je, že stupne víťazov obsadili rovnaké kobyly ako v Cene zimnej kráľovnej.

Kým David Liška v sedle Wild Water (vľavo) ešte naplno jazdí, džokej Jan Verner už len kontroluje situáciu, aby Feschandu zo stajne Dr. Charvát bezpečne priviedol k víťazstvu v Cene zimnej kráľovnej.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel