Analýzy

Proti Ryonymu sa postaví trojica Línkovych kobýl

V prvý deň letných prázdnin – v sobotu 1. júla – pokračuje dostihová sezóna ďalším z mítingov z kategórie prevádzkových. V bratislavskom Starom háji je na programe desať dostihov od rovín, cez prekážky až po klusáky. Vrcholom bude „dvojkový“ Memoriál Antona Mlčúcha na predĺženú míľu s osmičkou prevažne domácich míliarov. Jediným zahraničným účastníkom je starý známy Ryony, ešte v tréningu Jaroslava Línka najlepší míliar roka 2020, ktorý sa po výkonnostnom prepade znova dostáva postupne vyššie a teraz by mohol zúročiť skúsenosti.

Blue Bay by mohla napodobniť sestru

Zverenci Jaroslava Línka sa v posledných týždňoch dostali do výbornej formy a zbierajú jeden úspech za druhým. Záhorský tréner a džokej v jednej osobe posiela na štart Memoriálu Antona Mlčúcha (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1700 metrov, 4 000 €) až trojicu kobýl, pričom každá z nich môže pri troche šťastia pomýšľať aj na víťazstvo. My však ešte väčšie šance prisudzujeme bývalému Línkovmu zverencovi Ryonymu (Zatloukal). Sedemročný valach sa po sezóne 2021 presťahoval na Moravu k Janovi Havlíčkovi a vlani postupne mierne klesal v handicape, napriek tomu si udržiaval výkonnosť na pomedzí prvej a druhej kategórie a pretavil ju do niekoľkých umiestnení. Aktuálnu sezónu začal Ryony na vidieku a v šurianskej „trojke“ na 1800 metrov nenašiel žiadneho premožiteľa napriek najvyššej nesenej hmotnosti. Pred mesiacom sa reprezentant stajne MUDr. Marie Holbovej znovu predstavil v prvej lige, a hoci v Cene Scottish Rifla skončil ako najväčší outsider piaty z ôsmich, za víťazom zaostal len o tri dĺžky a o ďalšie tri porazil šiestu Blue Bay, a to mala kobyla hmotnostnú výhodu. Ryony tak bude v sobotu favoritom.

Z troch Línkových zverenkýň toho doteraz najviac predviedla Elsa (Zedková), tá sa však vracia na dráhu po desať a pol mesačnej prestávke a jej aktuálna výkonnosť je otázna. Počas vynútenej pauzy sa reprezentantka stajne KT Obal presťahovala zo senickej centrály Zuzany Kubovičovej, po vedením ktorej vlani získala striebro z Bratislavskej míle a bronzy v Zlatom bičíku a budapeštianskej Buccaneer díj.

Šiestym miestom v Cene Scottish Rifla a jazdeckou preferenciou trénera sa tak do popredia hlási Blue Bay (Línek). Päťročná hnedka zo stajne Caruso postupne stúpa v handicape vyššie a vyššie a potvrdzuje, že minuloročný hattrick za dvojicu víťazstiev v „trojkových“ handicapoch zavŕšený triumfom v míľovej „dvojke“ nebol náhodný. Polosestra „večne druhej“ Blue River vstúpila do aktuálnej sezóny v Jarnej míli ako mierna favoritka, spočiatku cválala v prednej polovici, v cieľovej rovine však už na nej bolo vidno, že jej dochádzajú sily a len dokončila na piatom, predposlednom mieste. V tejto konkurencii by aj tento výkon mal stačiť na niektorú z medailí.

Treťou mušketierkou do partie zverenkýň Jaroslava Línka je vlani veľmi efektívna Eyes On You (Havlík). Podobne ako Blue Bay aj reprezentantka stajne Palček minulý rok trikrát zvíťazila, v jej prípade išlo výhradne o dostihy druhej kategórie. Hnedka sa so sezónou rozlúčila striebrom v dámskej Cene Quissisany a po zimnej prestávke sa Eyes On You predstavila v nabitej Veľkej aprílovej cene. Tam narazila na ťažkú konkurenciu a skončila siedma. K zlepšeniu formy napodiv neprišlo ani v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie, kde doplatila na najvyššiu nesenú hmotnosť. Pred tromi týždňami v Topoľčiankach bojovala o víťazstvo s tréningovou kolegyňou, ktorá ju porazila vďaka štvorkilovej výhode. Eyes On You si snáď svoju dávku smoly už vybrala, aj tak ju však vidíme skôr s menej jagavým kovom.

Vďaka vyrovnaným hmotnostiam bude mať v sobotu ťažkú úlohu zabodovať ako handicapovo „zapísaný“ kôň Whistledownthewind (Madihi). Zverenec trénerského doyena Jaroslava Hanáčka vlani zvíťazil v slabo obsadenom handicape tretej kategórie v rakúskom Ebreichsdorfe, v minuloročnej edícií Memoriálu Antona Mlčúcha bol posledný ôsmy (zatiaľ čo Eyes on You tretia). Tento rok debutoval až pred tromi týždňami v Topoľčiankach a za vyššie spomenutou súputníčkou zaostal pri sedem a pol kilovej výhode až päť a pol dĺžky, čo ho teraz stavia do pozície jednoznačného outsidera.

Začiatkom sezóny sa na svoju najvyššiu handicapovú známku dostal Maximum Risk (Foret), keď zvíťazil v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku na 1400 metrov, kde srdnato bojoval a napokon odchádzal ako víťaz. Hnedý valach stajne Kovotvar sa už dlhšie drží na úrovni druhej kategórie a nabudený realizačný tím okolo trénera Jaroslava Brečku ho poslal do šprintérskej Prípravnej ceny. V atraktívnom dobehu, v ktorom sa prvých šesť koní zmestilo do jeden a pol dĺžky, skončil Maximum Risk štvrtý, a preto svojím siedmym miestom z Memoriálu majora Stanislava Rudu pred dvomi týždňami sklamal. Teraz sa vracia na svoju obľúbenú dištanciu, tak by mohol aspoň čiastočne zabodovať.

Osmičku štartujúcich dopĺňa dvojica neúspešných klasikov, u ktorých sa ukázalo, že míľa bude pre nich strop. Napriek horšiemu začiatku kariéry sa tento rok lepšie ukazuje Royal Catatumbo (Verner). Hnedák z tréningu Zuzany Kubovičovej vstúpil do svojej najdôležitejšej sezóny striebrom v Cene trojročných žrebcov, na ktoré nadviazal nešťastným štvrtým miestom zo samotnej jarnej klasiky. Realizačný tím potom skúsil šprintérsky experiment, na Turf-gala sa reprezentant stajne Vimar postavil na štart Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, a ôsmym miestom nepredčil očakávania. Teraz sa vracia na predsa len vyhovujúcejšiu trať a bude „čiernym koňom“ dostihov.

Typický príklad raného koňa je Calah (am. Roman), ktorý vlani získal čistý hattrick, keď zvíťazil už pri debute, postupne však výkonnostne klesá a po zime už nepredviedol viac menej nič zaujímavé. Reprezentant stajne Strnisko bol najprv deviaty v Cene trojročných žrebcov, potom desiaty vo Veľkej jarnej cene a naposledy dvanásty v najvýznamnejšom slovenskom šprinte na Turf-gala. Teraz dostáva šancu na reparát, bude to mať však ťažké.

Náš tip: Ryony – Blue Bay – Eyes On You

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel