Reportáže

President (zatiaľ) vládne aj trojročným

V chladnom a veternom počasí, bez stávok, zato s vynoveným paddockom a veľmi dobre obsadenými dostihmi sa v bratislavskom Starom háji začala sezóna s letopočtom 2022. Premiérový míting sa niesol v znamení klasického trialu, ktorý sa zásluhou doteraz stále neporazeného Presidenta sťahuje do Maďarska, ale tiež prekážkového hattricku stajne Dr. Charvát, trénera Pavla Tůmu a džokeja Jana Faltejska. Na rovinách sa jazdecky darilo džokejovi Martinovi Laubemu, ktorý zvíťazil v troch rámcových dostihoch, dvakrát so zverencami Jozefa Chodúra.

Klasické ambície má aj Darling In Pink a Like Magic

Na štart Ceny trojročných koní (I. kat., 3-ročné kone, 1700 metrov, 6 000 €) sa postavilo trinásť koní v najdôležitejšom dostihovom veku a hneď na úvod sezóny si prišli otestovať svoju formu po zimnej prestávke a zistiť, kto môže pomýšľať na klasické triumfy. Necelé dve minúty po otvorení boxov sme sa dozvedeli, že teoreticky najväčšie šance na víťazstvo vo Veľkej jarnej cene má kôň, ktorý do nej ani nie je prihlásený. Pre slovenskú jarnú klasiku je tak dôležitejšie, že zo svojej vlaňajšej fazóny nič nestratil ani „dvojkový“ víťaz Darling In Pink.

Spomenutý reprezentant stajne Lokotrans vyštartoval z výhodného boxu blízko bariéry a takmer okamžite sa dostal do čela, za ktorým doslovne „upaloval“ Quessigny. Džokej Jaromír Šafář v hnedákovom sedle však mal iný názor a s importom za 102 000 € sa poriadne naťahovali o to, či budú vodiť, alebo budú pokojne cválať v závese za lídrom. Napokon v tomto boji zvíťazil Quessigny a približne po pol kilometri si s Darlingom In Pink vymenili pozície. Za vedúcu dvojicu sa po pár stovkách metrov dostali maďarský President a tiež Chittussi zo stajne Dr. Charvát. Na protiľahlej rovine si Quessigny vypracoval asi dvojdĺžkový náskok pred Darlingom In Pink. Ešte pred záverečným oblúkom vyrazil zo závetria President a dotiahol sa k reprezentantovi stajne Lokotrans. Do cieľovej roviny vcálal ako prvý „miliónový“ nákup, ale bočenie doľava, ktorým mierne obmedzil zrýchľujúceho Presidenta, prezradilo, že veľa síl na útok mu už nezostalo. Naopak Stanislav Georgiev v sedle maďarského zimného favorita mal „plné ruky“ a tiahlym záverom nenechal nikoho na pochybách, že si aj po nedeli zachová životnú neporaziteľnosť. Dĺžku a štvrť za vítazom zaostal aktívny Darling In Pink, bronz si dobre načaspvaným finišom z hĺbky poľa vybojoval zverenec Zdeňka Seménku Like Magic. Najlepším domácim koňom bola podľa očakávania zimná kráľovná Stratosferic zo stajne MPL Racing, hoci patrioti predsa len dúfali, že skončí lepšie ako siedma.

Tri štarty na najvyššej úrovni – tri víťazstvá, to je doterajšia bilancia reprezentanta stajne INTERGAJ Presidenta. Hnedák, ktorého v Maďarsku trénuje naturalizovaný Bulhar Stanislav Georgiev, vynechal obligátne rozbehanie v nižších kategóriách a už pri svojej premiére zamieril medzi elitu dvojročných. President vstúpil do dostihového ringu rovno vo významnej juniorskej „jednotke“ na 1300 metrov a náročnej úlohy sa nezľakol. Po aktívnom priebehu v závetrí vedúceho desatinového favorita sa v cieľovej rovine okolo neho prehnal a do cieľa si udržal mierny náskok. S takýmto debutom v nohách potom President nastúpil do vrcholnej Szent László díj ako favorit a po podobnom priebehu zvíťazil aj v maďarskej obdobe Karpatskej ceny.

Víťaz Ceny trojročných koní President s trénerom aj džokejom v jednej osobe Stanislavom Georgievom.

Prekážkové dostihy úplne ovládli modro-žltí

Nevídanú dominanciu predviedli v trojici prekážkových dostihoch reprezentanti českej stajne Dr. Charvát z tréningu Pavla Tůmu a pod vedením skúseného džokeja Jana Faltejska. Ľahkosť, s akou vo svojich dostihoch zvíťazili najmä päťročný talent Roncal a osemročný Arkalon, vystavila našim prekážkarom nelichotivé vysvedčenie. V tradičnej prvej časti bratislavskej steeplovej „Trojkoruny“, Jarnej cene Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 900 €), zostali na Roncalovom štíte účastníci vlaňajšej Velkej pardubickej z centrály Jaroslava „Čika“ Brečku Star a Kaiserwalzer, pričom v cieli ich delila len dĺžka hlavy, ale súboj tréningových kolegov sa odohral dlhých 12 dĺžok od víťaza. Ani prútenkár Arkalon nezaváhal, v Memoriáli Jindřicha Němčanského (prútené prekážky, 4-ročné a staršie kone, 3600 metrov, 2 600 €) zvíťazil veľmi ľahko o priepastných 11 dĺžok pred iným Brečkovým zverencom Jagom.

Päťročný talent prekážkových dostihov Roncal zo stajne Dr. Charvát sa po minuloročných sériových úspechoch v talianskych prútenkách (siepi) presadil aj nad ťažšími skokmi, zatiaľ v Jarnej cene Petržalky.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel