Analýzy

Prelomí Rosa Dartle tohtoročnú sériu druhých miest?

Kombinácia očakávaného extrémne horúceho počasia a prvého prázdninového víkendu neveštia pred sobotným mítingom veľkú divácku návštevu, v prípade oddychového popoludnia pôjde skôr o zábavu v tieni stromov petržalského závodiska, než o nejaké veľké výkony. Šesťtýždňové obdobie medzi júnovým Turf-gala a júlovým derby-mítingom je v slovenskej dostihovej sezóne vyplnené tromi prevádzkovými mítingmi, vrcholom toho posledného bude „dvojkový“ Memoriál Antona Mlčúcha na predĺženej míli.

Proti bude Royal Town aj domáca Eyes On You

Na štarte Memoriálu Antona Mlčúcha (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1700 metrov, 4 000 €) sa schádza osmička koní, pričom rovná pätica účastníkov sa pred tromi týždňami zúčastnila handicapu druhej kategórie v Topoľčiankach. Hneď po štarte sa na čelo dostal „pulujúci“ Treasure Rock, za ktorým sa usadila Eyes On You. Približne po kilometri sa začal k lídrovi približovať aj zvyšok poľa, Treasure Rock však stále viedol a zdalo sa, že to dotiahne do víťazného konca. Valachov náskok sa skracoval každým metrom a v cieli ho napokon o krátku hlavu porazila obhajkyňa Eyes On You (Línek), tretí dobehol Whistledownthewind. Keďže víťazka nosila najvyššiu váhu a v nedeľu pôjde o dostihy s viac menej rovnakými hmotnosťami, šance zverenkyne Jaroslava Línka budú z pätice topoľčianskych účastníkov najvyššie. V porovnaní so zvyšnou trojicou to už také jednoduché zrejme mať nebude, hoci vlani zo šiestich pokusov dvakrát zvíťazila v dostihoch druhej kategórie (v Topoľčiankach a tiež v bratislavskom dvojkilometrovom Memoriáli Karola Firbasa) a ani raz sa domov nevracala bez peňazí. Tohtoročný účet si reprezentantka stajne Palček otvorila v Memoriál Harryho Petrlíka st., do ktorého nastupovala ako takmer „nepriestreľná“ desatinová favoritka, ale piatym miestom sklamala svojich fanúšikov, hoci dobehla len štyri dĺžky od víťaza.

V Topoľčiankach strieborný Treasure Rock (Šafář) nosil len 52 kilogramov a svojou chtivosťou akoby prekvapil svojho jazdca, napokon sa však usadil a víťazke vzdoroval až do cieľa. Bol to jeho najlepší tohtoročný výkon, zverenec Jana Havlíčka sa však dlhodobo pohybuje na viac menej rovnakej úrovni. Pri vstupe do tohtoročnej sezóny sa predstavil v šprintérskom handicape tretej kategórie na centrálnej moravskej dráhe v Slušoviciach a skončil piaty. Ešte o miesto horšie dopadol Treasure Rockov dištančný experiment týždeň nato v bratislavskej „trojke“ na 2400 metrov. Pohľad na valachove doterajšie skúsenosti hovorí, že najlepšie sa cíti v dostihoch okolo míle, v tejto konkurencii sa však bude musieť uspokojiť aj s niektorou z nižších dotácií.

Z deviatich vlaňajších štartov získal dve „trojkové“ víťazstvá a sedem umiestnení, a to aj o úroveň vyššie, a tak sa realizačný tím Whistledownthewinda (Madihi) na úvod tohtoročnej kampane rozhodol nazrieť medzi elitu strednotratiarov. Tradične veľmi dobre obsadená Veľká aprílová cena sa však pre zverenca Jaroslava Hanáčka ukázala ako príliš veľké sústo, od úvodu cválal v závese a v cieľovej rovine vycúval na vzdialené posledné miesto. Po takmer dvojmesačnej pauze sa reprezentant stajne Tosca predviedol v Topoľčiankach a skončil o dĺžku tretí. Ak si Whistledownthewind nespomenie na svoje najlepšie výkony z jesene, v sobotu bude patriť medzi outsiderov.

Vlastný odchovanec stajne Vimar Quissi Logist (Havlík) vstúpil do aktuálnej sezóny víťazstvom v „trojkovom“ handicape na predĺženej míli hneď na úvodnom mítingu. Syn populárnej Quissisany strávil väčšiu časť dostihov v závetrí na bariére, ale v rozhodujúcej chvíli dokázal zrýchliť, postupne míňal jedného súpera za druhým a napokon pri svojom devätnástom štarte získal svoj prvý životný triumf. A keďže s jedlom rastie chuť, aj v prípade Quissi Logista sa realizačný tím rozhodol o krok nahor. Tréner Samuel Sokol poslal hnedáka do handicapovej Jarnej míle, v ktorej jeho zverenec nosil najnižšiu možnú váhu, ale hneď od štartu zaostával o dobrých päť až sedem dĺžok. Stratu postupne skracoval, v cieľovej rovine sa snažil útočiť a napokon to stačilo na piate miesto. Štvrtým miestom v topoľčianskom handicape preto podliezol latku a v sobotu ho vidíme s niektorou z nižších dotácií.

Dodatočne bol dohlásený senický Shawnee’s Triumph (Budovič), ktorý skončil v topoľčianskom handicape posledný. V predošlých dvoch štartoch v kratších dostihoch sa mu darilo lepšie. Pri sezónnom debute bol piaty v dobre obsadenom „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku, a to aj napriek tomu, že na štarte stratil minimálne tri dĺžky. Ani druhý tohtoročný štart nevyšiel zverencovi Zuzany Kubovičovej podľa predstáv a prevažnú časť handicapu tretej kategórie strávil na poslednom mieste, v záverečnom oblúku a cieľovej rovine však predviedol obdivuhodné zrýchlenie, ktorým stihol v tesnom dobehu vybojovať striebro. V sobotu bude vďaka doterajšiemu zisku nosiť najvyššiu hmotnosť a hoci máva pomalšie štarty, na strednej trati by to nemuselo byť problémom.

Ak chceme hľadať kone s vyššími šancami na víťazstvo, odporúčame pozrieť sa na zvyšnú trojicu účastníkov. Po matnejšom začiatku roka sa k svojim najlepším formám približuje Royal Town (Koplík). Tmavý hnedák reprezentujúci rodinnú staňu Koplík nezačal sezónu vôbec dobre. Hneď na úvodnom pražskom mítingu skončil v míľovom handicape druhej kategórie posledný, čím zavŕšil neslávny čistý hattrick siedmych miest. O mesiac neskôr sa v Květnovej mosteckej míli ukázal v úplne opačnom svetle. V cieľovej rovine predviedol mohutný finiš, na ktorý nikto zo súperov nezareagoval a Royal Town zvíťazil nikým neohrozovaný o štyri a viac dĺžok. Na sever Čiech sa tmavý hnedák vydal aj pred tromi týždňami. V „jednotkovej“ Cene jezdectví na 1400 metrov znovu predviedol dôrazný záver, ktorý stačil na tretie miesto. V sobotnej bratislavskej konkurencii by tento výkon mal stačiť na víťazstvo.

Postupnými krokmi nahor ťahaný Kubik (Liška) sa naposledy predviedol medzi elitou českých a slovenských strednotratiarov, v Cene Scottish Rifla však veľa vody „nenamútil“ a skončil ďaleko posledný. Pokus síce nevyšiel, zverenec Mariána Štangela však má za sebou dostatok skúseností a v predošlých štartoch predviedol takú formu, že by to v tejto konkurencii malo stačiť aj na niektorú z medailí. Ryšavý valach totiž na „trojkové“ handicapové víťazstvo z minuloročného derby-mítingu nadviazal ďalším triumfom rovnakej kategórie začiatkom mája na míli. Reprezentant stajne Lokotrans Slovakia mal dlhú pauzu, pred sezónou sa o ňom uvažovalo ako o potenciálnom prútenkárovi, ale zatiaľ behá rovinové dostihy a s vysokými ambíciami.

Česko-slovenskú konkurenciu preverí aj dodatočne prihlásená Rosa Dartle (Georgiev). V Maďarsku trénovaná zverenkyňa Stanislava Georgieva štartovala tento rok trikrát a trikrát skončila druhá. Pri sezónnom debute sa v bratislavskom Starom háji musela uspokojiť so striebrom za trojročným, váhovo zvýhodneným, krajanom v „štvorke“ na 1400 metrov. Koncom mája na domácej dráhe v Kincsem parku predviedla nárast formy v rovnako dlhom handicape druhej kategórie a do tretice druhá bola v čisto dámskej Erzsébet Királyné díj na 1800 metrov. Reprezentantka stajne Nikicu Jencica bude určite patriť medzi šancové kone.

Náš tip: Royal Town – Rosa Dartle – Eyes On You

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel