Analýzy

Posledná klasika by mala byť odvetou za derby

Na štart najdlhšej klasiky sezóny, Slovenského St. Leger, sa postavia okrem ďalších siedmich koní všetci traja medailisti z júlového Slovenského derby. Víťazný Jardin Michelet medzitým získal striebro v českom St. Leger, druhý You Just Rock skončil piaty v nabitej Kincsem díj a tretia Abella pred dvoma týždňami sklamala až ôsmym miestom v Oaks. Do Starého hája však prichádza aj perspektívna polosestra minuloročného Koňa roka Garmona, ktorá môže zamiešať kartami a napodobniť rok starý úspech Gaspariniho.

Jardin Michelet chce k derby pridať aj St. Leger

Koniec septembra sa už nesie v znamení začínajúcej sa jesene a pre mnohé trojročné kone sa končí najdôležitejšia, ale zároveň veľmi náročná sezóna. Pre tých, čo vydržali zdravotne aj vytrvalostne, sa otvára cesta k záverečnej klasike. O tohtoročnú edíciu Slovenského St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €) prejavila záujem rovná desiatka koní, ktorej v súlade s doterajšími výkonmi vládne s puncom dvojnásobného klasického víťaza útočiaceho na „nepravú“ česko-slovenskú Trojkorunu Jardin Michelet (Florian). Až začiatkom apríla v míľovej „trojke“ debutujúci zverenec Zdeňka Seménku zvíťazil hneď z voleja a z piedestálu nezliezol ani po dvoch týždňoch o úroveň vyššie. Reprezentant stajne Cardboard zavŕšil čistý hattrick v klasickej Velké jarní cene a do Českého derby išiel ako neporazený, ale bez skúseností s vytrvaleckými dostihmi. V dlhej pražskej rovine nepredviedol žiadne výraznejšie zrýchlenie a skončil na prvom nedotovanom, ôsmom mieste. Jardin Michelet zložil pri bratislavskej premiére úspešný reparát a po dôraznom finiši získal modrú stuhu „aspoň“ na východ od rieky Moravy. Pred tromi týždňami sa hnedák pokúsil o zisk nepravej Trojkoruny, v domácom St. Leger sa však musel skloniť pred progresívnym Magic Merlinom, ktorý dal prednosť sobotnej Velkej cene českého turfu. Ak Jardin Micheletovi vydrží forma aj pri siedmom tohtoročnom štarte takmer pol roka od víťazného debutu, nenájde premožiteľa.

Najväčším konkurentom favorita by rovnako ako v Slovenskom derby mal byť You Just Rock (Fialová). Reprezentant stajne Leram podobne ako v pražskej modrej stuhe prehral len s jediným súperom a rovnako ako v Prahe nedokázal v rozhodujúcej chvíli zareagovať na razantný finiš neskoršieho víťaza. V stovežatej sa musel skloniť pred finišom Abhy, v Bratislave ho porazil práve Jardin Michelet. Ryšiak You Just Rock sa pritom do bošovickej centrály Václava Luku sťahoval v polovici apríla po predajných dostihoch v Chantilly ako skúsený žrebec so sedmičkou dostihov v nohách, a hoci bez víťazstva, zato s vcelku slušným francúzskym handicapom. Po druhom mieste v „predajke“ sa v polovici mája už ako Lukov zverenec do Francúzska vrátil a v lyonských „maiden“ na 2400 metrov premiérovo v kariére zvíťazil. Na tento triumf nadviazal dvomi striebrami z Českého aj Slovenského derby. Realizačný tím ryšiakovi potom vybral náročnú úlohu, keď účasť v domácom St. Leger vymenil za bohato dotovanú budapeštiansku Kincsem díj. Tam síce prehral s britskými hosťami a koňom so statusom black-type, na jeho konte však skončil aktuálny víťaz maďarského derby.

Úspešný český tréner Václav Luka sa okrem You Just Rocka bude spoliehať aj na zatiaľ nevíťazného Sira Westminster (Laube). Iba koncom mája debutujúci hnedák si premiéru odkrútil v pražskej vytrvaleckej „trojke“ a prehral len s neskorším víťazom českého St. Leger Magic Merlinom. Reprezentant stajne Westminster Race Horses však následne doplatil na svoju neskúsenosť pri výletoch do francúzskych „maiden“, keď v oboch prípadoch utŕžil poriadne debakle. Najprv bol deviaty v Lyone a začiatkom augusta dvanásty v Clairefontaine. Ani návrat domov veľkú zmenu k lepšiemu nepriniesli. V karlovarskej druhej kategórii, hoci s „jednotkovou“ zostavou, nestíhal a skončil ôsmy z desiatich. Ak Sir Westminster zázračne nedospel, bude patriť do horšej polovice poľa.

Naopak, o unikátne súrodenecké St. Leger-double by sa mohla pokúsiť Garmona (Havelková). Aj Gaspariniho polosestra debutovala až tento rok a ako „kovaná“ vytrvalkyňa rovno na dištancii 2200 metrov. V mosteckej „trojke“ skončila na vzdialenom štvrtom mieste a nejaký výrazný progres zverenkyňa Jana Demeleho nepredviedla ani v prvom vážnejšom českom derby-triale, Memoriáli JUDr. Otakara Frankenbergera. Návrat do domácich Slušovíc o dve úrovne nižšie priniesol striebro za neskoršou víťazkou českých Oaks Beauty Approach a náznak zlepšenia formy potvrdila Garmona začiatkom júla bronzom v pražskej Cene Latiny. Samotné karlovarské Oaks jej príliš nevyšli, keď skončila šiesta. Postupný rast handicapu potvrdila vlastná odchovankyňa stajne TIPPLER Group pred tromi týždňami v St. Leger, ktoré väčšinou strávila na chvoste, v cieľovej rovine však predviedla obdivuhodný finiš, ktorý stačil na štvrté miesto, hoci až deväť dĺžok za strieborným Jardin Micheletom. Garmona má nesporný talent aj vytrvalosť a keďže ešte stále stúpa v handicape, bude „čiernym koňom“ dostihov.

Až trojicu svojich reprezentantov bude mať na štarte stajňa Strnisko. Doteraz najlepším výkonom sa blysla bronzová zo Slovenského derby Abella (Foret). Zverenkyňa Mariána Štangela v modrej stuhe potvrdila slová svojho trénera a dôrazným záverom v cieľovej rovine sa prepracovala až na tretie miesto, čím dosiahla svoj doterajší výkonnostný vrchol. Hnedka totiž neabsolvovala tradičnú cestu klasickou sezónou. Po úspešnom vstupe do sezóny na úrovni štvrtej kategórie nezamierila do jarnej dámskej klasiky, ale do „trojkového“ handicapu proti starším, kde nestačila len na víťaza. Abella sa však konfrontácii s elitnými rovesníčkami napokon predsa len nevyhla, na Turf-gala v Cene Arvy získala v tesnom súboji o nižšie dotácie piate miesto. Hnedka sa pred dvomi týždňami predstavila v klasických Oaks a hoci patrila do okruhu favoritiek, napokon skončila až ôsma a teraz bude musieť potvrdiť, že išlo len o ojedinelý výpadok.

Od nečakane až ôsmeho miesta zo Slovenského derby oddychujúci víťaz Starohájskeho kritéria Goldis (Liška) síce reprezentuje rovnako ako Abella stajňu Strnisko, zato stojí v záhorskej centrále Jaroslava Línka. Pomalšie dozrievajúci hnedák stúpal v handicape relatívne rýchlo, keď do sezóny vstupoval na prvom tohtoročnom mítingu a v „maiden“ na predĺženej míli z tretieho miesta podľahol víťaznej stajňovej kolegyni Abelle. Vysoké ambície realizačného tímu naznačila už účasť v klasickej Veľkej jarnej cene, v nej však skončil Goldis v poli porazených na ôsmom mieste. Silný hnedák sa do zorného poľa pred derby dostal na Turf-gala, keď v napínavom súboji Starohájskeho kritéria zvíťazil o nos a metre navyše mu mali prospieť. Samotný vrchol sezóny však hnedákovi nevyšiel podľa predstáv, keď podal veľmi matný výkon a teraz má čo naprávať.

Do Slovenského derby sa vďaka „last minute“ nákupom domácich stajní ani nedostal jediný adept na chovateľskú prémiu na štarte poslednej klasiky. Vlastný odchovanec Petra Strniska Yukatan (Palík) vstúpil do aktuálnej sezóny blízkym ôsmym miestom v Cene trojročných žrebcov, na ktoré nadviazal piatym miestom v klasickej Veľkej jarnej cene. O priečku horšie skončil v Starohájskom kritériu a aj keď to nebolo ďaleko od víťazného Goldisa, taktické šachy pred derby ho z modrej stuhy vyradili a Yukatan sa tak namiesto derby predstavil medzi domácimi odchovancami v dvojkilometrovom Memoriáli Jozefa Košťála, kde prehral len so suverénnym favoritom. Pohľad na aktuálnu formu poskytla aj „dvojková“ Cena turfu, v ktorej získal striebro a terajšieho konkurenta Paola Cinellu porazil o viac ako sedem dĺžok. Yukatan má aspoň nejaké peniaze isté, určite však bude chcieť dosiahnuť viac a zrejme sa mu to aj podarí.

Domáci tréner Marián Štangel posiela na štart okrem Abelly ešte Maranella Rossa (Madihi), ktorý mu do stajne prišiel len v polovici júna v rámci transakcie medzi českým a slovenským Lokotransom. Tmavý hnedák strávil vlaňajšiu juniorskú sezónu v rodnom Francúzsku, pričom z piatich štartov vyťažil len dve štvrté miesta. Na novembrovej dražbe v Deauville si ho vyhliadla česká stajňa Lokotrans. Po zimnej pauze sa premiérovo predstavil v dobre obsadenej pražskej „dvojke“ na 1800 metrov, ktorú ovládol Jardin Michelet a tmavý hnedák za ním zo štvrtého miesta zaostal deväť dĺžok. Rovnaké umiestnenie si Maranello Rosso zopakoval aj v prvom z derby-trialov, Memoriáli JUDr. Otakara Frankenbergera a v Českom derby získal poslednú dotáciu za siedme miesto. Koncom júna kúpil tmavého hnedáka Tibor Cvik stojaci za stajňou Lokotrans Slovakia s cieľom dosiahnutia lepšieho výsledku, to sa však nepodarilo, keď Maranello Rosso skončil presne siedmy, štyri dĺžky pred ôsmym Goldisom. Ani v St. Leger ho nevidíme o moc lepšie.

O zvyšnú dvojicu štartujúcich sa stará Zuzana Kubovičová a ani jeden nevyzerá na to, že by mal výraznejšie prehovoriť do poradia. „Dvojkový“ víťaz z predĺženej míle Royal Catatumbo (Koplík) síce začal sezónu striebrom z Ceny trojročných žrebcov a pokračoval sľubným štvrtým miestom z Veľkej jarnej ceny, potom ho jeho realizačný tím nasmeroval do šprintérskej Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, čo sa ukázalo ako krok vedľa. Po ôsmom mieste sa reprezentant stajne Vimar vrátil na míliarske trate, kde získal premiérové víťazstvo. Počas derby-mítingu potom Royal Catatumbo zamieril do Bratislavskej míle, vzdialeným posledným miestom sklamal. Pred tromi týždňami sa predstavil na domácej topoľčianskej dráhe v „dvojkovom“ handicape na predĺženej míli a prehral len s menej zaťaženým súperom, predĺženie dištancie o 1100 metrov a doteraz nulové skúsenosti s vytrvaleckými porciami ho stavajú do roly outsidera.

Podobne sa dajú charakterizovať aj šance Paola Cinellu (Vyhnálek). Hoci reprezentant stajne Kovometal je preverený vytrvalec, výkonnostne na túto spoločnosť nestačí, čo potvrdil dvojciferným výsledkom z Veľkej jarnej ceny, ôsmym miestom zo Starohájskeho kritéria a šiestym z Ceny turfu. Hnedák z tréningu Zuzany Kubovičovej naposledy klesol až do dvojkilometrovej štvrtej kategórie, ale ani tam nedokázal uspieť, keď skončil piaty.

Náš tip: Jardin Michelet – You Just Rock – Garmona

Foto: vivafoto

Autor: Daniel Mentel