Analýzy

Otvorené derby ponúka možnosť vyniknúť porazeným z Prahy

Tak ako každý rok, aj tohtoročné Slovenské derby ponúka množstvo námetov na dobrý príbeh. Štrnásť koní, medzi nimi aj tri kobyly, zaplní v nedeľu 16. júla krátko po pol šiestej všetky boxy a vyrazí na 2400-metrovú porciu, na konci ktorej dostane víťaz modrú stuhu na vavrínovom venci. Približne dve a pol minúty na dráhe znamená pre realizačné tímy trojročných koní vrchol snaženia, kam sa chcú s hviezdou svojej stajne dostať. Hovorí sa, že v derby víťazí najšťastnejší a nie najlepší kôň, aj tak sa však poďme pozrieť na šance všetkých účastníkov.

Predvedie You Just Rock víťaznú show?

Tri týždne po pražskom Českom derby sa o reparát v slovenskej analógii pokúsi až sedem koní, ktorí tvoria presnú polovicu uchádzačov. Pražská modrá stuha je dlhodobo najlepším „trialom“ Slovenského derby (Graded-3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 38 000 €), a tak pri predstavovaní začneme strieborným medailistom, ktorý má veľkú šancu na úspešný reparát. Reč je o reprezentantovi stajne Leram You Just Rock (Janáček), ktorý v Prahe cválal v závetrí na druhom mieste za Magic Merlinom, ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny prebral na chvíľu vedenie, aby ho vzápätí zásluhou Ganibeta stratil. V rozhodujúcej chvíli nedokázal zareagovať na razantný finiš neskoršej víťazky Abhy, svojou bojovnosťou však získal striebro a teraz bude hlavným adeptom na víťazstvo. Ryšiak sa do bošovickej centrály sťahoval v polovici apríla po predajných dostihoch v Chantilly, keď ho súčasný majiteľ kúpil za 30 000 €. To už mal za sebou sedem štartov (z toho štyri vlani), žiadne víťazstvo, ale vcelku slušný francúzsky handicap. Aktuálnu sezónu začal You Just Rock ešte pod vedením trénera Bietoliniho začiatkom februára v provensálskom Cagnes-sur-Mer, kde bol v handicape na 2150 metrov tretí za druhým L’Enfant Terrible, a o mesiac neskôr štvrtý v Saint-Cloud. Po druhom mieste v „predajke“ sa v polovici mája už ako zverenec Václava Luku do Francúzska vrátil a v lyonských „maiden“ na 2400 metrov. V pomaly rozbehnutých dostihoch sa bojovalo až v záverečných stovkách metrov, You Just Rock sa z druhého tretieho miesta dostal na čelo a premiérovo v kariére zvíťazil. Teraz má príležitosť si rovnaký pocit zopakovať.

Každým štartom sa zlepšuje hnedák zo stajne Joly Charpentier (Liška), ktorý má bohaté skúsenosti aj s bratislavskou dráhou. Zverenec Radka Holčáka v Starom háji debutoval vlani v septembri, ale bol to len štart na zoznámenie, na ktorý nadviazal druhými miestami v „dvojkách“. Po zimnej pauze sa hnedák rozcvičil v bratislavskej „trojke“ na 1800 metrov a medzi rovesníkmi získal premiérové víťazstvo. Napriek zjavným vytrvaleckým vlohám sa realizačný tím stajne Joly rozhodol Charpentiera dočasne „skrátiť“ a poslať ho do klasickej Veľkej jarnej ceny, v ktorej síce nestačil na víťazného Manatana, ani druhé miesto nemohlo byť chápané ako zlyhanie. O to viac, keď v hlavnom českom derby-triali, Velkej červnovej cene, zvíťazil (Magic Merlin tretí, Duplikat štvrtý) a zaradil sa medzi vážnych uchádzačov o českú modrú stuhu. V nej zaostal za You Just Rockom o dve dĺžky a rovnaký pomer síl zrejme zostane zachovaný aj v nedeľu, na medailu by to však malo stačiť.

Tretím hlavným adeptom na medailu a najväčším domácim želiezkom v ohni je víťaz Starohájskeho kritéria Goldis (Línek). Reprezentant stajne Strnisko stojí v záhorskej centrále Jaroslava Línka, ktorý sa do hnedákovho sedla vracia po trištvrte roku od debutu v míľových „maiden“. Neskôr dozrievajúci Goldis stúpa v handicape relatívne rýchlo, keď do sezóny vstupoval na prvom tohtoročnom mítingu a v „maiden“ na predĺženej míli z tretieho miesta podľahol víťaznej stajňovej (ale nie tréningovej) kolegyni Abelle o päť a pol dĺžky. Vysoké ambície realizačného tímu naznačila už účasť v klasickej Veľkej jarnej cene, v nej však skončil Goldis v poli porazených na ôsmom mieste. Silný hnedák sa do zorného poľa pred derby dostal na Turf-gala, keď v napínavom súboji Starohájskeho kritéria porazil o nos Mythical Thora a metre navyše mu len prospejú.

Žlto-modrí sa okrem Goldisa budú spoliehať na už spomenutú „štvorkovú“ víťazku Abellu (Mazur), jednu z troch kobýl na štarte. Zverenkyňa Mariána Štangela bude mať nevýhodné číslo 12 a v skrumáži sa môže ľahko „zamotať“, samotný tréner jej však podľa vlastných slov verí asi najviac z trojice svojich želiezok v ohni. Hnedka po úspešnom vstupe do sezóny nezamierila do jarnej dámskej klasiky, ale do míľového handicapu tretej kategórie proti starším súperom, kde nestačila len na víťaza. Abella sa konfrontácii s elitnými rovesníčkami predsa len nevyhla, na Turf-gala zamierila do Ceny Arvy a síce na medailistky vo finiši nemala, v tesnom súboji o nižšie dotácie napokon získala piate miesto za jarnou klasičkou Feschandou. Abelle by nám viac svedčala Cena Pat’s Music, ale tréner asi vie, čo robí.

Marián Štangel totiž posiela na štart ešte dvojicu žrebcov, ktorí mu do stajne prišli len nedávno. Už mesiac uplynul od transakcie medzi českým a slovenským Lokotransom, ktorej predmetom bol Maranello Rosso (Zatloukal). Tmavý hnedák strávil vlaňajšiu juniorskú sezónu v rodnom Francúzsku, pričom z piatich štartov vyťažil len dve štvrté miesta. Na novembrovej dražbe v Deauville si ho vyhliadla česká stajňa Lokotrans, pričom Maranello Rosso sa sťahoval do centrály Luboša Urbánka za 8 000 €. Po zimnej pauze sa v premiérovo predstavil v dobre obsadenej pražskej „dvojke“ na 1800 metrov, ktorú ovládol Jardin Michelet a tmavý hnedák za ním zo štvrtého miesta zaostal 9 dĺžok. Rovnaké umiestnenie si Maranello Rosso zopakoval aj v prvom z derby-trialov, Memoriáli JUDr. Otakara Frankenbergera (L’Enfant Terrible druhý, Duplikat o hlavu piaty) a v Českom derby získal poslednú dotáciu za siedme miesto. Koncom júna kúpil neskoro dozrievajúceho žrebca Tibor Cvik stojaci za stajňou Lokotrans Slovakia a dúfa, že s ním dosiahne lepší výsledok.

Asi iba týždeň je v starohájskej stajni Mariána Štangela Duplikat (Foret), po novom reprezentujúci stajňu sponzora Slovenského derby MPL Racing. Ešte donedávna reprezentant svojho chovateľa Jiřího Trávníčka stojaceho za stajňou Pegas tvorí s práve spomínaným Maranello Rossom dvojičku, pričom v českej modrej stuhe bol o pol dĺžky lepší práve Duplikat. Vlani sa rozbiehal v menších dostihoch, dva štarty v rodnom Francúzsku skončili bez peňazí, v Pražskom zimnom favoritovi bol piaty (päť dĺžok za strieborným Charpentierom). Do svojej najdôležitejšej sezóny vstúpil hnedák istým triumfom v „trojke“ na 1400 metrov, pričom mu nevadilo ani skrátenie. Po piatom mieste vo „Frankenbergerovi“ predpísal realizačný tím Duplikatovi aj druhý derby-trial a vo Velkej červnovej cene si o jedno miesto polepšil. V Českom derby skončil šiesty a rovnaké umiestnenie je reálne aj v Starom háji.

Minimálne na niektorú z dotácií pomýšľa aj tesne porazený zo Starohájskeho kritéria Mythical Thor (Havelková). Zverenec Jaroslava Hanáčka debutoval počas minuloročného derby-mítingu v Cene Muscatita, a v tradičných dostihoch skončil posledný. Poriadne narastený reprezentant stajne Koruna Academy sa potom odmlčal a znova sa na dráhu pozrel až začiatkom apríla, pričom v Cene trojročných žrebcov skončil siedmy a v samotnej jarnej klasike si rovnaké umiestnenie zopakoval. Predĺženie o tristo metrov prišlo hnedákovi vhod, v Starohájskom kritériu poriadne vystrašil víťazného Goldisa, s ktorým prehral len o nos.

Na takzvanú klasickú Trojkorunu môže stále pomýšľať víťaz Veľkej jarnej ceny Manatan (Havlík), ktorý putoval do stajne PD Senica z novembrovej dražby ročných koní spoločnosti Arqana za 7 000 € a debutoval koncom augusta na domácej dráhe v Senice – Čáčove v kilometrovej „trojke“ a tretím miestom nenadchol. Tri týždne po debute nosil na míli najvyššiu hmotnosť a najmä kvôli nej neskončil lepšie ako štvrtý, ale okrem iných porazil aj debutujúceho Charpentiera. Namlsaný realizačný tím poslal Manatana aj do vrcholnej Karpatskej ceny, kde napriek kolízii získal neskorším finišom nečakaný bronz. Po zimnej prestávke naordinovala Zuzana Kubovičová hnedákovi Cenu trojročných žrebcov, ale štvrtým miestom sa znenápadnil, a tak sa od Manatana klasické víťazstvo nečakalo. Naopak do Starohájskeho kritéria nastupoval hnedák ako mierny favorit a v tesnom dobehu skončil piaty, iba dve a pol dĺžky za Goldisom.

Poslednou domácou reprezentantkou je bronzová z Jarnej ceny kobýl Magdalenn (Palík). „Dvojková“ víťazka z minuloročného míľového Memoriálu Ing. Juraja Deáka tento rok debutovala v Cene trojročných kobýl, v ktorej piatym miestom príliš nenadchla. O to viac potešila svoj realizačný tím okolo stajne FeD a trénera Michala Ročáka v samotnej jarnej klasike, kde bojovala o medaily a získala cenný bronz. Magdalenn naopak sklamala v Cene Arvy, v ktorej skončila až jedenásta, pohoršila si v handicape a v derby bude patriť medzi outsiderov.

Prudký rast výkonnosti predviedol zlyhavší favorit Českého derby Jardin Michelet (Florian). Až začiatkom apríla v míľovej „trojke“ debutujúci zverenec Zdeňka Seménku zvíťazil hneď z voleja a z piedestálu nezliezol ani po dvoch týždňoch o úroveň vyššie. Reprezentant stajne Cardboard zavŕšil čistý hattrick v klasickej Velké jarní cene a do Českého derby išiel ako neporazený, ale bez skúseností s vytrvaleckými dostihmi. V dlhej pražskej rovine nepredviedol žiadne výraznejšie zrýchlenie a skončil na prvom nedotovanom, ôsmom mieste. Pri bratislavskej premiére sa pokúsi o reparát, na medailu to však zrejme stačiť nebude.

Dlhá pražská cieľová rovina a nesprávne zvolená taktika pochovala nádeje Magic Merlina (Laube) v Českom derby. Spočiatku aj o niekoľko dĺžok vedúci reprezentant stajne Lokotrans sa napriek dobrým papierovým šanciam postupne prepadol až na posledné miesto. A to do modrej stuhy nastupoval s  vytrvaleckým triumfom z tretej kategórie a sľubným bronzom z Velkej červnovej ceny na konte. Tréner Luboš Urbánek určite nenechal nič na náhodu, inštruoval džokeja Martina Laubeho, ako má k dostihom v nedeľu pristúpiť, Magic Merlin však zrejme neprekročí lepšiu polovicu poľa.

S nevýhodným číslom 14 na opačnom konci boxov bude štartovať tohtoročný dvojnásobný víťaz Macallan (Verner). Vlani pozvoľne v míľovej „trojke“ debutujúci hnedák reprezentuje stajňu Dr. Charvát a hoci vlani ešte pôsobil neskúseným dojmom, stihol si dobehnúť po štvrté miesto. Na konci novembra absolvoval budapeštiansku Ürményi díj na 1800 metrov a druhým miestom naznačil, že s ním bude v klasickej kampani treba počítať. Hneď v prvom tohtoročnom štarte, koncom januára v talianskej Pise, zverenec Pavla Tůmu výborným finišom a víťazstvom potvrdil, že pôjde o adepta na najvyššie klasické méty, čo potvrdil aj triumfom v Cene trojročných žrebcov. Macallanov realizačný tím dal napokon prednosť pražskej Velké jarní cene, v ktorej hnedák skončil siedmy. Ako netradičnú prípravu na derby potom pokračoval v „dvojkovom“ Memoriáli Karola Firbasa proti starším, kde ho v cieľovej rovine poškodila Shamal Emmi a hoci na dráhe dobehol tretí, rozhodcovia ho presunuli na druhé miesto. Na umiestnenie v derby to však zrejme stačiť nebude.

Na záver sme si nechali dvojicu zverencov rodinného „klanu“ Koplíkovcov. Čo do počtu absolvovaných dostihov je najskúsenejším účastníkom Slovenského derby zverenec Ingrid Janáčkovej Koplíkovej L’Enfant Terrible (Lukášek). Od svojho debutu vlani v auguste do svojho predaja v polovici februára stihol ešte vo farbách svojho pôvodného majiteľa jedenásť dostihov na dištanciách medzi 1600 a 2150 metrami, z nich vyťažil tri víťazstvá, tri druhé a dve štvrté miesta. Do českej stajne Bella horse sa sťahoval po posledných víťazných dostihoch v provensálskom Cagnes-sur-Mer za 25 111 €. Odvtedy sa belušovi program poriadne zvoľnil. Počas stredoeurópskej premiéry získal striebro v Memoriáli JUDr. Otakara Frankenbergera, ale následne v Českom derby sklamal až trinástym miestom. Na L’Enfant Terrible sa zrejme prejavila únava zo zimnej kampane a nie sme si istí, či ďalšia trojtýždňová pauza bola dostatočná. Skôr nie.

Úplnou outsiderkou bude reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia Bint Al Jnob (Koplík), ktorá aj po svojom zimnom predaji zo slávnej francúzskej Al Shaqab Racing „vymetá“ provinčné dráhy v rodnej krajine. Po druhom mieste v „maiden“ v Montlucon, kde sa dostihy štartujú bez boxov, bola jedenásta v Lion D’Angers, štvrtá v Chatillon a rovnaké umiestnenie si zopakovala aj pred tromi týždňami v predajných dostihoch na predmestí Marseille. S aktuálnym francúzskym handicapom 26 nemá v tejto spoločnosti čo hľadať.

Náš tip: You Just Rock – Charpentier – Goldis

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel