Krátke správy

Opasan druhýkrát za sebou Koňom roka

Neskôr ako obvykle a bez obvyklých ceremónií sa tento rok obišlo vyhlásenie výročných ankiet. Už v decembri sa na verejnosť dostala fotografia dekorovania zaslúženého a očakávaného držiteľa titulu Kôň roka 2021, ktorým sa stal reprezentant stajne BORMANN Opasan. Zverenec Jozefa Chodúra sa vďaka víťazstvu vo Veľkej cene Slovenska a najmä Listed triumfu z júlového Vichy získal aj tituly najlepšieho vytrvalca a najlepšieho staršieho žrebca.

V oboch „ľudských“ kategóriách dominoval Jaroslav Línek, ktorý už v októbri získal unikátne šampiónske double medzi jazdcami (22 víťazstiev) aj trénermi (takmer 56 500 € získaných na dotáciách) a teraz k nim pridal titul Trénera a Jazdca roka.

Kategórie bez obmedzenia veku pre rôzne dištancie získali okrem Opasana vo vytrvaleckej „odnoži“ reprezentanti českej stajne Lokotrans. Šprintérom dominoval víťaz Ceny MPRV SR Jir Sun, zatiaľ čo medzi míliarmi našiel druhú mladosť vlani deväťročný valach Ideal Approach.

Tréner Marián Štangel pripravil až štvoricu laureátov výročných ankiet – najlepšiu dvojročnú kobylu, zimnú kráľovnú Stratosferic zo stajne MPL Racing, najlepšiu staršiu kobylu Lady Mazie (Štangel Racing), najlepšieho slovenského odchovanca, sériového víťaza Gentleman Jacka (7 Horse) a najlepšieho prútenkára Royal Gina.

Dvojročným žrebcom dominoval premožiteľ Stratosferic z Karpatskej ceny Goldschatz (stajňa FeD, tréner Michal Ročák). Najlepšou trojročnou kobylou bola vyhlásená víťazka Jarnej ceny kobýl Syrenka (stajňa Westminster Race Horses) z centrály Václava Luku. Na čelo trojročných žrebcov a valachov sa vďaka výbornej jeseni vyšvihol zverenec Zuzany Kubovičovej reprezentujúci stajňu Vimar Besthon, víťaz St. Leger a Veľkej októbrovej ceny. Doma zostala aj kategória stípliarov, ktorú ovládol reprezentant aj vlastný odchovanec stajne MPL Racing Fort Ryan.

Autor: Daniel Mentel