Analýzy

O Slovenské derby zabojuje desať žrebcov

Derby bolo, je a bude vrcholom kariéry každého plnokrvníka. Svojou neopakovateľnosťou je jedinečným testom kvality, na ktorý dosiahne len špička ročníka. Tohtoročná edícia Slovenského derby na prvý pohľad neprilákala až takú oslnivú zostavu ako po minulé roky, nechýba však prvá pätica zo Starohájskeho kritéria, zaujímavý import z Nemecka a tiež dvaja žrebci, ktorí sa kvôli veľkému záujmu nedostali na štart Českého derby. Naopak, víťaz z Prahy Hazarder česko-slovenské double nezíska, pretože bol takmer hneď po zisku modrej stuhy škrtnutý.

Petarda so šancou na Trojkorunu

Napokon iba desať žrebcov z českých a domácich stajní sa v nedeľu pred piatou popoludní postaví na štart 29. Slovenského derby (Graded 3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 40 000 €). Tri týždne po Českom derby sa druhú šancu o zisk modrej stuhy pokúsi využiť dvojica účastníkov pražských dostihov. Naopak, s čerstvými silami sa k odvete domáceho derby-trialu „hotuje“ víťaz klasickej Veľkej jarnej ceny Petarda (Verner), ktorý má tým pádom ako jediný nárok na zisk Trojkoruny. Práve spomenutý hnedák je koňom, ktorý v prípade úspechu v Slovenskom derby ponúka viacero rovín úspechu. Realizačný tím okolo  vplyvného majiteľa Jiřího Charváta a trénera Pavla Tůmu sa rozhodol, že s víťazom českej modrej stuhy Hazarderom nebude v Bratislave konkurovať stajňovému kolegovi Petardovi a napriek lákavému česko-slovenskému double, do boja zasiahne „len“ víťaz Veľkej jarnej ceny. V prípade úspechu však jeden majiteľ a jeden tréner zvíťazia v oboch ex-federálnych derby s dvomi rôznymi koňmi, čo by sa stalo prvýkrát v histórii. Petarda sa severomoravskej centrály Dvorce sťahoval z dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls Ireland za 28 000 €. Hnedák vlani ako dvojročný nevybehol a debutoval koncom januára v talianskej Pise. Napriek neskúsenosti predviedol najmä v cieľovej rovine sľubný „ťah na bránku“ a skončil štvrtý. Podobnou taktikou zvíťazil Petarda aj v Cene trojročných koní, keď najprv cválal skrytý v hĺbke poľa, Petarda postupne zvyšoval obrátky, sto metrov pred cieľom prebral vedenie a už ho nikto neohrozil. Vo Veľkej jarnej cene sa hnedák ukázal dokonca v ešte lepšom svetle a s výhľadom na budúce, dôležitejšie, úlohy predviedol sľubný potenciál. V Starohájskom kritériu už toľko šťastia nemal, o čistý hattrick ho obral výborne finišujúci Rex of Thunder. Hnedák od začiatku júna oddychoval a do derby teda nastúpi čerstvý, čo mu môže pomôcť, aj tak ho však vidíme až na druhom mieste.

Výkon zo Starohájskeho kritéria a tiež Českého derby koncom júna pasuje do úlohy favorita hnedáka Rex of Thunder (Demo). Reprezentant stajne Březová debutoval vlani suverénnym triumfom v nevýznamných „maiden“ Svoju triedu tak otestoval až v tradičnom pražskom Gerschovom memoriáli, v ktorom skončil tretí o tri dĺžky za Rabbit Red Jazzom. Realizačný tím okolo trénera Jana Demeleho potom Rex of Thundera „zazimoval“ a aj po prestávke začali veľmi pozvoľna mimo hlavného prúdu. Nákup za 42 000 guineas (bezmála 50 000 €) z newmarketskej dražby ročkov spoločnosti Tattersalls zamieril pri prvom tohtoročnom štarte do „trojkového“ handicapu na predĺženej míli a po útoku z poľa zvíťazil o dĺžku. Po dvojtýždňovej pauze si Rex of Thunder zopakoval podobný priebeh a rovnaký výsledok medzi rovesníkmi v Starohájskom kritériu a razom sa stal horúcim želiezkom moravskej centrály do Českého derby. Aj v Prahe sa pred tromi týždňami uviedol v dobrom svetle, hnedákov povestný finiš však nestačil na viac ako štvrté miesto, dve dĺžky pred ôsmym Rabbit Red Jazzom. Zdá sa, že Rex of Thunder nebude čistokrvný vytrvalec a hoci vždy útočí zozadu, zdá sa, že komorná bratislavská dráha mu svedčí viac ako tá pražská, aj preto ho vidíme ako favorita derby.

Tretím do partie českých spolufavoritov by mal byť už niekoľkokrát spomenutý Rabbit Red Jazz (Lukášek). Tmavý hnedák reprezentujúci bielo-zelenú kombináciu stajne Rabbit Trhový Štěpánov debutoval vlani v slušovických míľových „maiden“, bol to debut víťazný, ale zároveň doteraz jediný plný zásah do čierneho. Príslušnosť k širšej špičke vlaňajších juniorov potom preukázal striebrom v Gerschovom memoriáli. Nákup za 2 000 € z írskej dražby odstávčat (ani nie ročných žriebät ledva odstavených od materského mlieka) po zime absolvoval tradičný program klasických ašpirantov. Tréner Allan Petrlík poslal Rabbit Red Jazza najprv do Memoriálu profesora Václava Michala (tretí), ale v náročnejšej konkurencii v klasickej Velké jarní cene sklamal až siedmym miestom. V Starohájskom kritériu bol naopak aktívny, už-už siahal na lepšie umiestnenie, ale napokon ho „prevalcovali“ Rex of Thunder a o krátku hlavu aj Petarda. S bronzom zo slovenského derby-trialu nastúpil Rabbit Red Jazz do pražskej modrej stuhy, dva kilometre cválal na druhom – treťom mieste, v cieľovej rovine však neodolal náporu finišujúcich súperov a skončil bez peňazí na ôsmom mieste. Krátka starohájska cieľová rovina mu svedčí viac ako pražská, ale to isté platí aj o Rex of Thunderovi, aj tak to v Bratislave bude stačiť aspoň na menej jagavý kov.

Česká stajňa Lokotrans posiela do Slovenského derby až dvoch svojich žrebcov, pričom teoreticky vyššie šance by mal mať až supervytrvaleckým prejavom prejavujúci sa Abrams Creek (Laube). Ryšiaka vlani trénoval hviezdny nemecký tréner Peter Schiergen a od polovice októbra do polovice januára mu „naordinoval“ päť dostihov od míle až po dva kilometre. Po treťom mieste pri debute zvíťazil v predajných dostihoch na parížskej dráhe Saint-Cloud. Ďalší bronz pridal v class 2 v Angers. V zime ešte Abrams Creek stihol dva štarty na umelom povrchu, najprv bol tretí v Deauville, ale potom v predajných dostihoch vyhorel až ôsmym miestom, keď neobhájil pozíciu desatinového favorita. Napriek tomu padol do oka stajni Lokotrans a v januári sa za 29 111 € sťahoval do centrály trénera Luboša Urbánka. Ten ho po nutnej aklimatizácii a oddychu poslal do oboch pražských derby-trialov a v oboch skončil na šiestom mieste. Keďže Abrams Creek sa na štart Českého derby tesne nedostal, tak mu realizačný tím vymyslel alternatívu v nemeckom Hamburgu. Počas tamojšieho derby-mítingu sa zúčastnil dvojmíľového handicapu a po dobrom výkone skončil tretí. Uvidíme, čo s ním spraví opätovné skrátenie dištancie, ale Abrams Creek by mohol byť „čiernym“ koňom dostihov.

Ešte čerstvejším nákupom ružovej „armády“ stajne Lokotrans je tmavý hnedák Dionis (Palík), ktorý sa do Česka sťahoval začiatkom júna po predajných dostihoch v Saint-Cloud za 14 555 €, rovnako ako Abrams Creek z centrály Petra Schiergena. Dionis debutoval koncom vlaňajšieho novembra štvrtým miestom vo francúzskom Angers v dvojkilometrových „maiden“. Ani po zimnej prestávke nevykročil do sezóny tou správnou nohou, v hoppegartenských „maiden“ skončil ako favorit predposledný siedmy. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré, v prípade Dionisa a jeho účasti v dostihoch nezvíťazivších koní sa toto porekadlo nepotvrdilo – v Drážďanoch na 2200 metroch skončil druhý, ale porazila ho kobyla, ktorá bola pred dvomi týždňami druhá v poľskom derby. Peter Schiergen spolu s predošlým majiteľom potom ponúkli na predaj v predajných dostihoch v Saint-Cloud (Dionis bol piaty), kde si ho vyhliadla stajňa Lokotrans. Už v nových farbách sa ukázal v Hamburgu v „maiden“, ale ani tu nič svetoborné nepredviedol, preto bude jednoznačným outsiderom.

Na štart Českého derby sa nedostal ani zverenec Václava Chaloupky Machinos (Korečková). Hnedák absolvoval vlani v októbri ešte vo francúzskom tréningu dva zoznamovacie štarty, v ktorých porazil len jediného súpera, už 4. januára však zvíťazil v predajných dostihoch na provinčnej dráhe v mestečku Pornichet a tam si ho vyhliadla a za 12 888 € aj kúpila terajšia majiteľka Hana Veselá. Po zimnom víťazstve sa chtivý Machinos trikrát predviedol v dostihoch okolo dvoch kilometrov a nevyťažil z nich ani cent, hoci v poslednom treťom štarte ho džokejka Vendula Korečková nechala cválať a chvíľu to vyzeralo nádejne, napokon však Machinos skončil šiesty. Rovnaká taktika sa mu vyplatila v polovici mája, keď systémom štart – cieľ zvíťazil v Nancy medzi rovesníkmi v handicape na 1950 metrov. Po dvojmesačnej prestávke a s takýmto spôsobom behania dostihov v Slovenskom derby nemá veľa šancí presadiť sa.

Zvyšnú štvoricu žrebcov pripravujú domáci tréneri a hneď polovicu má vo svojej stajni prvá dáma slovenského turfu Zuzana Kubovičová. Väčšie šance pripisujeme reprezentantovi stajne Lokotrans Slovakia Monsieurovi (Mazur), ktorý bude zrejme „držať vlajku“ domáceho tímu. Ryšiak, ktorý sa do Senice dostal z baden-badenskej dražby ročkov za 11 000 €, vlani debutoval piatym miestom v „maiden“ na kilometer. O mesiac neskôr v podobne proponovaných dostihoch na 1400 metrov skončil štvrtý. Po zime ho trénerka najprv poslala medzi nezvíťazivších rovesníkov a po aktívnom výkone získal striebro. Skok medzi elitu ročníka vo Veľkej jarnej cene sa Monsieurovi ešte nepodaril, z ôsmeho miesta strácal na víťazného Petardu priepastných 18 a pol dĺžky, aj tréningový kolega Besthon (šiesty) mu ušiel o 7 a pol dĺžky. S pribúdajúcimi metrami sa zlepšil aj ryšiak a po štvrtom mieste zo Starohájskeho kritéria by mal byť najlepším z hostiteľov.

Monsieurov tréningový kolega Besthon (Línek) sa do stajne Vimar dostal z dražby ročných koní spoločnosti Arqana za 12 000 €, ale debutoval až pri tohtoročnej premiére v „maiden“ na 1400 metrov proti rovesníkom. Štvrtým miestom nepodliezol očakávanú latku, ale už o mesiac ho čakala náročnejšia úloha. V klasickej Veľkej jarnej cene síce porazil Monsieura, šieste miesto však zodpovedalo jeho forme a triede v silnejšej konkurencii. Po siedmom mieste z defenzívne odbehnutého dvojkilometrového Starohájskeho kritéria sa počas českého derby-mítingu predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov. Prekvapivo favorizovaný Besthon spočiatku akoby nestíhal, džokej Jaroslav Línek ho už po pár stovkách metrov povzbudil k zrýchleniu, ale po tom, ako sa dostal na piate miesto porazil v cieľovej rovine len jedného slabnúceho súpera a dobehol štvrtý. S míliarskym pôvodom bude mať možno problém uspieť na jeden a pol míľovej trati derby a aj triedovo ho vidíme skôr s nižšou dotáciou.

Rovnaký realizačný tím ako vlaňajší Kôň roka Opasan stojí za hnedákom Cape Crownom (Šmida). Zverenec Jozefa Chodúra sa do stajne BORMANN za 6 000 guineas (približne 7 000 €) z newmarketskej dražby ročkov spoločnosti Tattersalls. Vlani toho nepredviedol veľa, po bezkrvnom zoznámení sa v míľových „maiden“ sa ešte koncom novembra predstavil v pražskej Velkej Chuchli a v dobre obsadenej „trojke“ skončil na vzdialenom siedmom mieste. Po zimnej prestávke si tohtosezónny účet otvoril hneď na dvojkilometrovej porcii začiatkom mája, v „maiden“ proti rovesníkom spočiatku vyzeral stále neskúsene, v cieľovej rovine však predviedol sympatickú stíhaciu jazdu, ktorú napokon dotiahol do víťazného konca. Pomalú cestu nahor zavŕšil Cape Crown piatym miestom v Starohájskom kritériu a odvtedy trénuje na nedeľný vrchol. Ak má niekto v derby prekvapiť, je to tento hnedák.

Úplne najlacnejším koňom na štarte tohtoročného Slovenského derby bude len 1 000 € „koštujúci“ Sadaar (Zatloukal). Expert na lacné nákupy z ostrovných dražieb Peter Strnisko stojaci za rovnomennou stajňou si hnedáka vyhliadol pred vypuknutím korona-krízy na februárovej dražbe spoločnosti Goffs a spolu s trénerom Jozefom Lehockým ho poslali zoznámiť sa do „maiden“ na 1400 metrov a Sadaar skončil siedmy. Nádeje pred klasickou sezónou vzbudil tesným striebrom za najlepším dvojročným žrebcom vlaňajška Adrianom. Po zime tak nemal na čo čakať, začal zostra v Cene trojročných koní, ale skončil siedmy. V samotnej jarnej klasike si vylepšil umiestnenie o dve priečky a piatym miestom si vybehol doteraz životnú formu. Keďže v Starohájskom kritériu vyhorel, absolvoval pred dvomi týždňami zahrievací štart v tretej kategórií na 2400 metrov, ale ako mierny favorit v cieľovej rovine úplne „zhasol“ a skončil posledný, preto aj Sadaara vidíme bez šancí.

Náš tip: Rex of Thunder – Petarda – Rabbit Red Jazz

Foto (dobeh Starohájskeho kritéria): Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel