Analýzy

Neporazený Calah by chcel sériu natiahnuť aj v Karpatskej cene

Už len dva mítingy chýbajú do konca slovenskej sezóny s letopočtom 2022 a vrcholom toho predposledného bude Karpatská cena, najvýznamnejší test pre dvojročné kone. Tradičný vrchol pre dostihovú omladinu tento rok prilákal desiatku štartujúcich a medzi nimi vyčnieva domáci Calah, ktorý bude útočiť na štvrté víťazstvo v rade a zároveň životnú neporaziteľnosť. Nebude to mať jednoduché, pretože medzi súpermi vidíme minimálne trojicu koní, ktorí si už „brúsia zuby“ na favorita.

Calahovi by mal na krk „dýchať“ najmä Vanrick

Určiť favorita tohtoročnej Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 15 000 €) nie je na prvý pohľad žiadna ťažká úloha, na ten druhý to však nemusí byť také jednoznačné. Forma dvojročných sa totiž vyvíja v oveľa väčších skokoch ako pri starších koňoch. Aj preto by nebolo neobvyklé, ak by od prvej možnej príležitosti štartujúci a v troch doterajších štartoch neporazený Calah (Línek) medzičasom stratil čo-to zo svojho lesku a do popredia by sa dostal niektorý z neskoršie dozrievajúcich súperov. Nech je tak, či onak, hnedák reprezentujúci stajňu Strnisko, ktorý do bratislavskej centrály Mariána Štangela putoval za 17 000 € z novembrovej aukcie ročných koní írskej spoločnosti Goffs, bude útočiť na štvrté víťazstvo v rade. Calah debutoval už začiatkom júna v pražskej Cene prvních nadějí a už vtedy predviedol vyzretý výkon. V Cene Muscatita bol jedným z pätice koní, ktoré džokej Václav Janáček v ten deň priviedol k triumfu (Vanrick tretí, Shining Sky štvrtá) a čistý hattrick zavŕšil pred dvoma mesiacmi v Memoriáli Jozefa Mandelíka. V „dvojke“ na 1400 metrov musel Calah bojovať do posledného cvalového skoku, keď za ním iba o nos zaostal Vanrick, ktorému metre navyše pomôžu. V auguste mu pomohla aj dvojkilogramová výhoda, ktorú teraz stráca, aj preto vidíme Calaha stále s väčšou šancou na triumf.

Reprezentant moravskej stajne Mikon Vanrick (Verner) je v troch štartoch stále bez víťazstva, jeho forma však znateľne stúpa a predĺženie o ďalších dvesto metrov mu tiež pôjde k duhu. Zverenec Radka Holčáka si svoj kariérny účet otvoril koncom júna v slušovických dostihoch debutantov a druhým miestom naznačil potenciál. V Cene Muscatita si o miesto pohoršil a za Calahom zaostal o takmer päť dĺžok, v nasledujúcom štarte už ho od víťaza delili len centimetre. Keďže mal váhovú výhodu, ktorú v nedeľu stratí, bude sa musieť spoľahnúť na svoj „dlhší“ pôvod a progres.

Treťou adeptkou na medaily bude Shining Sky (Demo). Na deauvillskej dražbe spoločnosti Arqana za 15 000 € zakúpená hnedka debutovala vo farbách stajne Březová v Cene Muscatita a hoci sa spočiatku „rozkukávala“, v cieľovej rovine predviedla nádejný finiš, v ktorom získala štvrté miesto takmer šesť dĺžok za víťazným Calahom a dĺžku za tretím Vanrickom. Už v nasledujúcom štarte zvíťazila, išlo o míľovú „trojku“ v Karlových Varoch. Po pomalšom štarte a defenzívnom priebehu sa v cieľovej rovine „preštrikovala“ poľom a v cieli mala dvojdĺžkový náskok pred najbližšou súperkou. Na západ Čiech sa zverenkyňa Jana Demeleho vrátila aj pred štyrmi týždňami. V Cene zimní královny dokázala, že štarty nebudú jej obľúbenou disciplínou, väčšinu dostihov strávila na chvoste poľa, v dlhej karlovarskej cieľovej rovine jej stály džokej Michal Demo dal voľnosť a Shining Sky sa rozbehla dopredu. Na jej začiatku ju mierne poškodila neskoršia víťazka, incident však zostal bez povšimnutia rozhodcov a hnedka dobehla na druhom mieste. Shining Sky by kvôli svojmu prejavu potrebovala viac priestoru na cválanie, preto ju v konkurencii žrebcov vidíme s menej jagavým kovom.

Úspešný český tréner Václav Luka má vo svojej centrále takmer tridsať dvojročných koní, preto pri ich manažovaní musí sledovať propozície dostihov v niekoľkých krajinách a medzi nimi nechýba ani Slovensko. Do Karpatskej ceny posiela dvojicu svojich zverencov, ktorí majú minimálne dostihové skúsenosti. Prvým z nich je nákup stajne Leram za 20 000 € Marlowe (Foret), ktorý pred mesiacom debutoval vo francúzskom Saint-Cloud. V dostihoch na 1400 metrov sa približne kilometer držal v strede poľa, v posledných stovkách metrov sa však prepadol až na posledné miesto. Zverencov Václava Luku neradíme podceňovať, Marlowe však medzi favoritov zrejme patriť nebude.

Podobné slová platia aj o vlastnej odchovankyni stajne Westminster Race Horses Westminster Pearl (Fialová). Hnedka absolvuje v Karpatskej cene náročný debut a proti nej stoja ďalšie dva faktory – narodila sa až v druhej polovici mája a jej matka Glorena, sama v tréningu Václava Luku, nemala za sebou nejaké výrazné výsledky.

Aj senická trénerka Zuzana Kubovičová posiela na štart dvojicu svojich zverencov. Na prvý pohľad väčšie šance pripisujeme reprezentantovi stajne PD Senica Manatanovi (Havlík), ktorý na Slovensko putoval za 7 000 € z novembrovej dražby ročných koní spoločnosti Arqana. Hnedák debutoval na domácej dráhe v Senice – Čáčove v kilometrovej „trojke“ a hoci skončil tretí, bolo to dlhých dvanásť dĺžok od suverénnej víťazky, ktorá však naposledy sklamala v slabo obsadenej Cene zimnej kráľovnej. V doteraz poslednom štarte na míľu už bol k víťazovi predsa len bližšie, na štvrtom mieste zaostal za druhou Persistencofmemory o takmer šesť dĺžok pri štvorkilogramovej nevýhode (piata skončila Zerkiya). Je možné, že kobylu teraz porazí, na najlepších to však stačiť nebude.

Druhým Kubovičovej zverencom je zeleno-oranžové farby stajne Vimar reprezentujúci Royal Catatumbo (Budovič), ktorý sa do Senice dostal za 17 500 € z dražby írskej spoločnosti Goffs. Hnedák debutoval pred piatimi týždňami v „štvorkových maiden“ na 1200 metrov, ale v dostihoch, kde exceloval Welshtino, skončil tretí takmer desať dĺžok za víťazom. Odvtedy sa išiel s formou veľmi pravdepodobne ešte nahor, na najlepších to však zrejme stačiť nebude.

Royal Catatumba pri debute porazil Rafaelo (Madihi), ktorý sa k Jaroslavovi Hanáčkovi do stajne MPL Racing sťahoval za 6 000 € z rovnakej dražby ako Manatan a platí pre neho to isté, čo pre zverenca Zuzany Kubovičovej. Forma mu zrejme bude stúpať, na medailu to nevidíme.

Šesticu domácich účastníkov ešte dopĺňajú dve kobyly. Lepšie výkony zatiaľ predviedla zverenkyňa Jozefa Chodúra Persistencofmemory (Laube). Jediná reprezentantka mladej stajne Daliss sa na Slovensko sťahovala za 6 000 € z novembrovej aukcie ročných koní írskej spoločnosti Goffs, rovnako ako Calah a Royal Catatumbo. Belka sa pri debute v „štvorkových maiden“ najprv zoznamovala s novým prostredím, v cieľovej rovine však napriek rozdávaniu metrov predviedla nádejný finiš. Pred mesiacom už Persistencofmemory predviedla oveľa vyzretejší výkon, v závere bojovala o víťazstvo, napokon skončila o krátku hlavu druhá. Za Calahom je druhou šancou na zisk majiteľskej prémie.

Tmavú hnedku Zerkiyu (Hodáň) kúpil pre stajňu Honor Racing za 8 500 € priamo tréner Michal Ročák a kariérnu premiéru jej pripravil v „trojke“, v ktorej bojovala o víťazstvo práve spomenutá Persistencofmemory. V dažďom poznačených dostihoch doplatila na neskúsenosť a skončila piata, približne desať dĺžok za belkou. V nedeľu bude patriť medzi outsiderov.

Náš tip: Calah – Vanrick – Shining Sky

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel