Reportáže

Neporazená Classa potvrdila v Oaks svoju triedu

Nešlo o žiadne veľké prekvapenie, ale predsa len nešlo o víťazstvo z kategórie úplne čakaných. V klasických Slovenských Oaks zvíťazila dosiaľ neporazená, progresívna ryška Classa. Aj na ďalších troch miestach skončili české kobyly, najlepšou domácou účastníčkou sa prekvapivo stala Thamna zo stajne Purito, čím sa potvrdila tohtoročná nevyrovnanosť výkonov trojročných kobýl. V oboch dostihoch pre najmladšiu garnitúru sa darilo reprezentantom stajne Lokotrans, v míľovej „dvojke“, triali na vrcholné dostihy dvojročných koní zvíťazil Darling In Pink.

Prvé štyri miesta obsadili české kobyly

Väčšina koní z tréningovej centrály rodiny Nieslanikovcov je známa tým, že radi cválajú na čele. Neinak to bolo aj v prípade Sparkle Shout (6,6:1) v 29. ročníku Slovenských Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 20 000 €), ktorá sa dopredu predrala hneď po štarte. S veľkou chuťou sa do dostihov „zahryzla“ aj motivovaná Classa (4,2:1), jej džokejovi Janovi Vernerovi sa to však nepáčilo, chvíľu sa s ryškou preťahoval, napokon ju „upratal“ na piate miesto. Classinu pozíciu po pár stovkách metrov prebrala Rabbit Manduro (14:1), ktorá musela zbehnúť k bariére z vonkajšieho boxu, za vedúcou dvojicou sa usadila najväčšia domáca nádej Emirate’s Flight (4,7:1) a Lady In Pink (10,3:1). Na protiľahlej rovine si Sparkle Shout vypracovala dvojdĺžkový náskok pred Rabbit Manduro, za touto dvojicou sa poradie mierne premiešavalo, ale k podstatnej kryštalizácií prišlo až ku koncu záverečného oblúka. K líderke sa priblížili aj za cenu obiehania Rabbit Manduro aj Lady In Pink, rýchlo sa však ukázalo, že ich útok nebude mať dostatočnú razanciu. V cieľovej rovine sa popri bariére rozbiehala Dakota (4,2:1), stredom dráhy sa popri Emirate’s Flight prehnala Classa. Ešte 100 metrov pred cieľom viedla Sparkle Shout, ale to ju už predbehla stále zrýchľujúca Classa a hnedka napokon prehrala aj boj o striebro, keď ju o hlavu porazila Dakota. Najlepšia domáca kobyla Thamna (14:1) skončila piata.

Zvíťaziť v Oaks v treťom životnom štarte a navyše „len“ so skúsenosťami z tretej kategórie, to sa nevidí každý rok. Dokonca ide o takú výnimočnú udalosť, že na Slovensku sa to stalo po prvýkrát. Ryška reprezentujúca stajňu dlhoročného mecenáša českých dostihov Martina Bláhu (ktorý je okrem iného aj majiteľom portálu Galopp Reporter) mala do nedele na svojom konte iba dva štarty v „trojkových“ dostihoch, ani v jednom však nenašla rýchlejšieho súpera. Hneď pri debute počas českého derby mítingu zvíťazila. V druhom štarte sa predstavila v míľovom handicape v Karlových Varoch, kde po aktívnom priebehu v cieľovej rovine dominovala a nikým neohrozovaná ľahko zvíťazila. Zverenkyňa medzinárodnými úspechmi ovenčeného trénera Václava Luku mladšieho je verná svojmu menu, zlepšuje sa každým štartom a pred progresom ju nezastavila ani náročnejšia konkurencia v klasických dostihoch.

Ilustračné foto: Daniel Mentel

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel