Analýzy

Napraví si Jir Sun chuť po grupovom neúspechu?

Po takmer mesačnej prestávke (a intermezze v Topoľčiankach pred dvomi týždňami) sa dostihový ruch vracia do bratislavského Starého hája. Bohatý program s dvomi „jednotkami“, tentoraz „až“ do druhej kategórie preradenou Cenou turfu a dvomi dostihmi pre najmladšiu generáciu je dostatočne atraktívny, aby si zaslúžil pozornosť.

Jir Sunov najväčším oponentom bude domáci Adriano

Za doterajších 26 ročníkov si Zlatý bičík (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 6 000 €) vydobyl pevnú pozíciu v kalendári slovenských „jednotkových“ dostihov pre šprintérov aj míliarov. Pôvodne sa konal koncom júna, po úprave štruktúry sezóny sa tento rok bude premiérovo konať v polovici augusta. Časovanie uprostred leta šesť týždňov pred bohato dotovaným pražským European Jockeys‘ Cup Million na rovnakú vzdialenosť sa zdá byť ideálna na otestovanie aktuálnej výkonnosti, o oba dostihy však predbežne javia záujem len dvaja nedeľní favoriti.

Po tom, čo v Bratislave a Moste predvádzal na jar, nemôže byť favoritom nikto iný než Jir Sun (Laube). Tohtoročná bilancia zverenca Luboša Urbánka bola až do júlového štartu v grupovej spoločnosti v nemeckom Hamburgu obdivuhodná: štyri štarty – štyri víťazstvá. „Ružovú“ kombináciu stajne Lokotrans reprezentujúci valach začal v apríli „od podlahy“, v handicape štvrtej kategórie sa s druhou najvyššou nesenou hmotnosťou popasoval bez zaváhania a suverénnym víťazstvom si vypýtal náročnejšie úlohy. Tá prišla najprv v mosteckom „dvojkovom“ handicape, v ktorej Jir Sun predviedol svoj drvivý finiš a iste zvíťazil. S jedlom rastie chuť, a tak sa realizačný tím rozhodol pokračovať v ceste k Turf-gala. V Prípravnej cene sa nenechal nikým vyrušovať a potvrdil oprávnenosť dodatočnej prihlášky do Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Neskoro dozrievajúci valach podal v hlavnom šprinte slovenskej sezóny výborný výkon, nezľakol sa ani stredoeurópskej špičky „rýchlikov“ a svojím obľúbeným štýlom raketového záveru zvíťazil aj na Turf-gala. Štart v hamburskej Gr.3 už bol na Jir Suna príliš veľká porcia, po matno výkone skončil deviaty. Proti valachovi stojí možná únava, váhová nevýhoda a o 200 metrov dlhšia trať, ale doterajšie predvedené výkony ho napriek tomu favorizujú.

O pražský „milión“ má záujem aj jediný trojročiak na štarte Zlatého bičíka Adriano (Palík), ktorý sa zlepšuje každým štartom. Zverenec sedemdesiatnika Jaroslava Hanáčka pri sezónnom debute ako klasická nádej mierne sklamal až šiestym miestom z prípravnej Ceny trojročných koní. Ako vymenený sa  reprezentant stajne MPL Racing predviedol v samotnej jarnej klasike. Po aktívnom výkone však v záverečných cvalových skokoch prišiel aj o druhé miesto, bronzom však rozhodne nesklamal. Aj v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu viedol od štartu, miestami mal až sedemdĺžkový náskok a ešte 200 metrov pred cieľom bol prvý, silnému záveru zozadu útočiacich koní však neodolal a bez pobádania len dokončil na ôsmom mieste. Ukázalo sa, že predlžovaním dištancie cesta nevedie, a tak sa realizačný tím dohodol, že Adriana pošle do „dvojkového“ handicapového Memoriálu majora Stanislava Rudu na 1400 metrov, v ktorom Adriano bezpečne zvíťazil (Luckynav tretí). Rastúcu formu potvrdil hnedák aj druhým miestom v Bratislavskej míli za milovníkom petržalskej dráhy Ideal Approachom. V tejto fáze sezóny by štvorkilogramová výhoda voči Jir Sunovi mohla Adrianovi pomôcť k triumfu.

Tréner Jaroslav Hanáček posiela na štart aj sedemročného Chilli Chocolate (Korečková) zo stajne Greyracing. Niekdajší sériový víťaz už predsa len postupne stráca výkonnosť, ale stále behá na úrovni prvej kategórie a najviac mu „chutia“ dostihy okolo míle. Tohtoročnú sezónu nezačal nijako šťastne ôsmym miestom v handicapovej Jarnej míli viac ako 7 dĺžok za víťazným Gray Touch. Po viac ako roku a pol sa vrátil na šprintérske trate v Prípravnej cene, v ktorej nosil najvyššiu váhu, ale ani nižšia by mu zrejme nepomohla ohroziť suverénneho Jir Suna. Chilli Chocolate Turf-gala vynechal a realizačný tím ho koncom júna poslal do Prahy do Tattersalls Mile počas derby-mítingu. Proti českej elite míliarov predviedol aktívny výkon, väčšinou cválal na druhom mieste, v cieľovej rovine však úplne stratil esprit a dokončil na šiestom mieste. Ani v Bratislavskej míli pred mesiacom to nebolo o nič lepšie, o predlhých 18 dĺžok ho porazil aj vyčerpaný Gray Touch (siedmy), preto nepredpokladáme, že by sa valachovi teraz podarilo nejako výraznejšie prehovoriť do poradia.

Už viackrát spomenutý biely valach Gray Touch (Šmida) vstúpil do sezóny výnimočne dobre. Sedemročný zverenec Jozefa Chodúra najprv zvíťazil v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku na dištancii Zlatého bičíka a ďalší triumf pridal aj v handicapovej Jarnej míli, kde síce ťažil najmä z nižšej nesenej hmotnosti, ale za ním zostali aj také konské hviezdy ako Ideal Approach a Ryony. V dobre obsadených míľových dostihoch cválal na výhodnej pozícií blízko čela, v cieľovej rovine ho stály džokej Zdeno Šmida dokázal rozhýbať a po boji zvíťazil. Namlsaný realizačný tím potom Gray Toucha poslal do Ceny Scottish Rifla na Turf-gala, tu sa však ukázali valachove výkonnostné limity a v konkurencii špičkových stredoeurópskych strednotratiarov skončil predposledný dvanásty. Keďže Gray Touch svojím výkonom nepresvedčil ani v Bratislavskej míli počas derby-mítingu (siedmy, keď znova „zhasol“ v cieľovej rovine), teraz sa bude musieť uspokojiť aj s menšou dotáciou za umiestnenie.

Matematicky ešte o triedu nižšie vychádza tohtoročný dvojnásobný „trojkový“ víťaz Luckynav (Verner). Štvorročný valach reprezentujúci stajňu Strnisko je v handicape hodnotený o 5 kilogramov nižšie ako Gray Touch, a preto nebude patriť medzi favoritov, a to napriek tomu, že do aktuálnej sezóny vstúpil istým víťazstvom v míľovom handicape tretej kategórie, keď na jeho štíte zostal aj druhý Skif, ten však mal výraznú váhovú nevýhodu. Pri prechode o level vyššie, v „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka na dva kilometre sa Luckynav „nechytal“ a skončil v poli porazených (hoci zasa porazil Skifa). Návrat do tretej kategórie a skrátenie dištancie na 1200 metrov rezultoval v rámcovom programe Turf-gala do druhého tohtoročného víťazstva. Zverenec Jozefa Lehockého si začiatkom júla zmeral sily aj s Adrianom, v Memoriáli majora Stanislava Rudu dlho cválal schovaný, v cieľovej rovine zrýchlil, na víťazného Adriana to však nestačilo a Luckynav skončil tretí.

Jediným uchádzačom o chovateľskú prémiu je päťročný valach Skif (Línek). V tretej kategórii úspešne etablovaný zverenec Jaroslava Línka, ktorý sa do Skifovho sedla aj sám posadí, štartuje v dostihoch relatívne často – Zlatý bičík bude už jeho tohtoročný šiesty štart, avšak od klasickej Veľkej jarnej ceny 2019 prvý na najvyššej úrovni. Druhým relativizujúcim faktorom by mohla byť valachova preferencia o čosi dlhších dostihov. Reprezentant stajne Dr. Tardík vstúpil do tohtoročnej kampane striebrom za výhodnejšie zaťaženým Luckynavom v míľovom handicape a podobne ako v prípade spomenutého valacha, ani Skifovi sa nepodarilo preraziť o úroveň vyššie. Opätovný návrat do „trojok“ oslávil dvomi víťazstvami, najprv počas Turf-gala zvíťazil medzi koňmi slovenského chovu, o dva týždne nato si kokardu pre víťaza vybojoval aj na míli s váhovou penalizáciou za svoje predošlé triumfy. Naposledy ako desatinový favorit mierne sklamal v dvojkilometrovom Memoriáli Jozefa Košťála, na mäkkej dráhe po búrke, ktorá ovplyvnila aj Slovenské derby, získal aspoň vzdialený bronz. V nedeľu očakávame oveľa opornejší podklad, táto konkurencia však bude nad Skifove sily.

Dvojicu svojich skúsených zverencov posiela na štart Zlatého bičíka aj Zdeno Koplík. Ryšavému valachovi Fils De L’Air (Koplík) zo stajne Nico sa v tejto sezóne veľmi nedarí, jedinú dotáciu získal hneď na úvod v mosteckom handicape druhej kategórie (štyri dĺžky za víťazným Jir Sunom, tréningová kolegyňa Manolla bola ôsma). S Manollou prehral aj v začiatkom júna v pražskom „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov. Potom sa realizačný tím rozhodol skúsiť šťastie na francúzskom vidieku v dostihoch na umelom povrchu. Ani jeden z dvoch júnových štartov na marseillskej dráhe Pont de Vivaux neskončil úspechom, valach v oboch prípadoch obsadil nehonorované siedme miesto. Návrat do pražskej Velkej Chuchle do známych vôd „dvojkového“ handicapu na 1400 metrov skončil totálnym neúspechom a ani v Bratislave zrejme od Fils De L’Aira nemôžeme čakať zázraky.

O dva kilogramy vyššie než Fils De L’Air stojí v handicape Manolla (Foret). Už osemročná veteránka mala vlani výbornú sezónu, trikrát zvíťazila a postupne sa prepracovala až do najvyššej kategórie. Aj tento rok začala v tradičnom „jednotkovom“ Gomba handicape. Hoci niesla naozaj „mušiu“ váhu, skončila šiesta. Ani postupné znižovanie ambícií úspech neprinieslo, bola ôsma a jedenásta o level nižšie. Až začiatkom júla čiastočne bodovala v Lysej nad Labem, v „trojke“ na 1300 metrov získala bronz. Napriek slabším jarným výsledkom sa realizačný tím okolo trénera Zdena Koplíka rozhodol, že reprezentantke stajne Dagmar Dostálovej naordinujú štart v tradičnej kilometrovej Cene Mysa počas derby-mítingu. Manolla spočiatku cválala na konci poľa, v cieľovej rovine však predviedla nádejný finiš, ale napokon skončila ať tesne piata. Myslíme si, že hnedka si rovnaké umiestnenie zopakuje aj v nedeľu.

Ťažko sa odhadujú šance do sezóny iba teraz vstupujúceho Calorifica (Zatloukal). Dodatočne dohlásený valach z tréningu Radka Holčáka vlani získal dve víťazstvá, v oboch prípadoch išlo o handicapy a Calorific zvíťazil len tesným rozdielom. Pri sezónnom debute sa s „mušou“ váhou presadil na úrovni tretej kategórie v Prahe. Druhý triumf naopak pridal v poslednom štarte pred zranením v míľovej „dvojke“. Tri štarty medzitým skončili pre reprezentanta stajne K-K Metal piatym, šiestym a ôsmym miestom. Pred zhodnotením aktuálnej formy odporúčame návštevu paddocku.

Oveľa jednoduchšie to s odhadovaním šancí nie je ani v prípade rakúske záujmy reprezentujúcej Mority Menantie (Havlík). Reprezentantku stajne Liberty Leaf ešte vlani v decembri trénoval v Maďarsku Stanislav Georgiev, a to sa jej darilo náramne. Okrem niekoľkých cenných umiestnení získala aj tri víťazstvá, dokonca triumfovala vo významnej Overdose díj počas jesenného Kincsem festivalu na úkor hviezdy šprintérskej Vain Hope. V zime však prešla do tréningu Markusa Geislera a doterajšie dva budapeštianske štarty svedčia o poklese formy. V expresnej 900-metrovej Villám díj skončila ako mierna favoritka šiesta a oveľa lepšie nedopadla ani koncom júna v „jednotkovom“ handicape na 1200 metrov, keď na piatom mieste porazila len jediného súpera. Myslíme si, že Morita Mentantie skončí v poli porazených.

Náš tip: Jir Sun – Adriano – Gray Touch

Foto (favorizovaný Jir Sun úplne vpravo): Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel