Analýzy

Nádejní derbysti vyzvú ostrieľaných vytrvalcov

Dva týždne po Turf-gala a týždeň po topoľčianskej premiére sa dostihový ruch znovu vracia do bratislavského Starého hája. Na pomyselnom vrchole letne „lenivého“ programu budú dva dostihy druhej kategórie. Memoriál majora Stanislava Rudu na 1400 metrov sa odbehne ako handicap, pričom najväčšími hviezdami sú veterán Gentleman Jack a dvojica trojročných šprintérov, piaty a šiesty z Ceny MPRV SR Welshtino a Capitano. Druhou „dvojkou“ je kvantitatívne skromnejšie obsadený, ale kvalitou oplývajúci Memoriál Karola Firbasa na 2400 metrov, ktorému sa budeme venovať aj v našej analýze.

Palmera by mohla ťažiť zo skúseností

Hoci sa na štart Memoriálu Karola Firbasa (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 4 000 €) postaví len pätica koní, napospol ide o preverených vytrvalcov alebo nádejných derbystov a tak sa môžeme dočkať taktickej bitky v pomalom tempe, ale aj poctivých dostihov. Nech je tak, či onak, veľkú šancu na úspech bude mať ostrieľaná obhajkyňa víťazstva spred roka Palmera (Florian). Sedemročná belka reprezentujúca stajňu Kovometal sa dlhodobo drží v širšej špičke stredoeurópskych vytrvalcov a podáva stabilné výkony. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej vlani zvíťazila v dvoch dostihoch druhej kategórie (tým druhým bol dvojkilometrový Memoriál Otta Suchovského, z ktorého je aj titulná fotografia), k tomu pridala striebro z rovnako hodnotenej Ceny turfu, o úroveň vyššie sa jej však až tak nedarilo. Do aktuálnej sezóny Palmera vstúpila vo Veľkej aprílovej cene a blízkym štvrtým miestom príjemne prekvapila. Naopak pred tromi týždňami v severočeskom Moste nepotvrdila úlohu favorita v „jednotkovom“ handicape na 2200 metrov a pod najvyššou váhou skončila tretia. Palmere však bratislavská dráha sedí, vie zabehnúť dlhšie aj kratšie dostihy a tak ju vidíme ako hlavnú adeptku na víťazstvo.

Rovnaký realizačný tím ako za favoritkou stojí aj za Shamal Emmi (Madihi). Od októbra 2021 nevíťazná belka absolvovala vlani náročný klasický program. Po siedmom mieste v Jarnej cene kobýl si vybehla najlepšiu handicapovú známku pri bronze v Starohájskom kritériu a zamierila do Budapešti v snahe napodobniť svoju mamu Shamal Sally, víťazku maďarského derby 2010. To sa Shamal Emmi nepodarilo, ani šieste miesto však nebolo úplne na zahodenie. Po štyroch týždňoch sa belka do Kincsem parku vrátila, v klasických Magyar Kancadíj skončila piata. Rovnaké umiestnenie si zverenkyňa Zuzany Kubovičovej zopakovala aj v Slovenských Oaks, čím zakončila svoju klasickú kampaň, ale v októbri však predsa len absolvovala ďalšie dva „dvojkové“ dostihy, pričom v posledných bojovala o víťazstvo na míli a porazila ju len favoritka. Shamal Emmi vstúpila do aktuálnej sezóny v mosteckom handicape druhej kategórie, kde získala striebro, na ktoré nadviazala dvomi, nie veľmi vydarenými bratislavskými štartmi, keď v oboch porazila len jedného súpera. Hoci išlo o dobre obsadenú Veľkú májovú cenu a „dvojkový“ handicap na dva kilometre, predvedená forma zrejme nebude belke stačiť na medailu.

Malými postupnými krokmi nahor stúpa reprezentant stajne DS Millennium Hakimpour (Foret), ktorý skončil vo vlaňajšej edícií týchto dostihov predposledný ôsmy. Prevažne v handicapoch štartujúci valach preferuje dostihy na dva kilometre a vlani takto vybojoval dve víťazstvá v „trojkách“. Na úvod tohtoročnej kampane skončil v podobne proponovaných dostihoch šiesty a pred mesiacom v „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho s nízkou váhou štvrtý, tri dĺžky pred šiestou Shamal Emmi, ktorá však nosila o sedem a pol kilogramu viac. Teraz budú nosiť približne rovnako, a Hakimpour sa tak zrejme nevyhne role outsidera.

Konkurenciu dopĺňa dvojica klasických adeptov, ktorí majú zálusk na zisk niektorej z modrých stúh a na svojej ceste k vavrínovému vencu im realizačné tímy zvolili netradičnú prekážku. Júlové Slovenské derby je ešte stále v hľadáčiku reprezentanta stajne Dr. Charvát Macallana (Verner), ktorý už tento rok v Starom háji naplno zabodoval, keď na úvodnom mítingu sezóny zvíťazil v míľovej Cene trojročných žrebcov. Vlani v Lysej nad Labem štvrtým miestom debutujúci a v budapeštianskej Ürményi díj strieborný hnedák zvíťazil už koncom januára v talianskej Pise v dostihoch na 1500 metrov. Macallan sa po triumfe v bratislavskom triali postavil na štart českej Velké jarní ceny, v pražskej klasike najprv cválal v prednej polovici poľa, v dlhej cieľovej rovine však výrazne nezrýchlil a dokončil na siedmom mieste. Výkonnostne mierne stagnujúci hnedák by mohol ťažiť z predpokladaného pomalšieho tempa a menšej dráhy a niektorú z medailí by mal získať.

Do septembrového švajčiarskeho derby je prihlásený reprezentant stajne Lokotrans Shurayk (am. Roman). Neskoro dozrievajúci beluš s výborným pôvodom si svoj kariérny účet otvoril až začiatkom apríla v pražskej míľovej „trojke“ určenej debutantom a po aktívnom priebehu prehral len s favoritom budúcotýždňového Českého derby Jardin Micheletom. Aj v nasledujúcom štarte po 16 dňoch prehral s nádejnými derbystami, ale v „dvojke“ na 1800 metrov predsa len nepredviedol výraznejší progres a skončil až na vzdialenom piatom mieste. Odvtedy však mal čas dozrieť a s výhodnou nesenou hmotnosťou teraz môže prekvapiť pozitívne aj negatívne.

Náš tip: Palmera – Macallan – Shurayk

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel