Krátke správy

Na Turf-gala dominovali české kone

45. ročník mítingu Turf-gala sa niesol v znamení úspechov koní v českom tréningu. V piatich dostihoch prvej a vyššej kategórie mali stopercentnú úspešnosť víťazstiev a pridali aj niekoľko ďalších umiestnení. Najcennejší a zároveň najkontroverznenší triumf si v historicky dobre obsadenej Veľkej cene Slovenska (Gd-3, 4+, 2400 m) pripísal obhajca vlaňajšieho striebra Rex of Thunder, ktorý vošiel do štartovacích boxov na poslednú chvíľu, v cieľovej rovine vďaka bočeniu uštedril menší bodyček útočiacej Abhe, napokon však víťazku minuloročného Českého derby zdolal o dĺžku. Rozhodcovia incident skúmali, a hoci zistili zavinenie víťazného džokeja Michala Dema, poradie nemenili. V tesnom súboji o bronz sa o krátku hlavu presadil maďarský Agreement na úkor najlepšieho z domácich, trojnásobného Koňa roka Opasana. Až podozrivo matný výkon rezultujúci do posledného miesta predviedol poľský suverén Jolly Jumper.

V ďalších dvoch medzinárodne obsadených dostihoch otvorených aj starším koňom naplno bodovali obhajcovia víťazstiev spred roka. Druhú mladosť zažívajúci osemročný biely valach Ignacius Reilly zvíťazil v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla (Listed, 4+, 1800 m), keď zverenca Evy Záhorovej k veľmi silnému záveru rozpohyboval džokej David Liška. V napínavom finiši porazil reprezentant stajne Syndikát V3J o krk strieborného Prewitta, na bronzový stupienok dosiahol poľský víťaz edície 2021 Timemaster.

V najvýznamnejšom slovenskom šprinte, Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Listed, 3+, 1200 m), sa zopakovalo dokonca malé poradie minuloročnej edície. Osemročný zverenec Štěpánky Myškovej Worth Choice si o dĺžku poradil z Jir Sunom, ináč tiež víťazom edície 2021. V tesnom závese si bronz vybojoval víťaz pražského Gomba handicapu Hidden Colony. V sedle víťaza si druhý triumf pripísal džokej David Liška.

V oboch dostihoch pre trojročné kone dominovali kobyly. V čisto dámskej Cene Arvy (Listed, 3k, 1800 m) to ani nešlo inak. Hlavným nábojom trialu Oaks mal byť súboj víťaziek českej a slovenskej Jarnej ceny kobýl, z ktorého vyšla víťazne česká Vermelho z tréningu Ingrid Janáčkovej Koplíkovej, keď s džokejom Tomášom Lukáškom o trištvrte dĺžky porazila krajanku Francis Gold a senickú Ninnu Best. Víťazka Jarnej ceny kobýl She Free tentoraz z tréningovou kolegyňou prehrala a skončila bez medaily až štvrtá.

Nečakanú dominanciu predviedla v Starohájskom kritériu (Listed, 3, 2000 m) progresívna zverenkyňa Václava Luku Eskadra Zero s džokejom Adamom Florianom, ktorá vo Veľkej jarnej cene získala bronz, ale v nedeľu už nedala žrebcom žiadnu šancu. Rast formy druhým miestom potvrdil Merino a iba bronz si vybojoval vlaňajší juniorský suverén a teraz desatinový favorit Boulevard Blanqui.

Autor: Daniel Mentel